Przejdź do treści

Implanty piersiowe – jak je dobrać i powiększyć biust?

Implanty piersiowe – jak je dobrać i powiększyć biust? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kofeina w kosmetykach – na co pomoże?
3 powody, dla których jesienią warto zacząć się suplementować
5 sposobów, jak być fit bez wychodzenia z domu
Marcelina Zawadzka musiała się poddać zabiegowi po aplikacji sztucznych rzęs. Teraz ostrzega swoje fanki
Joga dla twarzy. Ćwiczenia przywrócą skórze blask i wygładzą zmarszczki

Powiększanie piersi za pomocą implantów często jest wykonywane ze względów estetycznych. Operacja powiększania biustu sprawia, że piersi są jędrniejsze, mają oczekiwany kształt i rozmiar. Dla wielu kobiet taki biust jest czymś więcej niż tylko zabiegiem chirurgii plastycznej. Znacząco poprawia ich nastrój i samoocenę. Jak dobrać implanty piersi? O czym pamiętać, decydując się na powiększenie biustu?

Powiększenie piersi implantami 

Powiększenie biustu jest inwazyjnym zabiegiem operacyjnym, który trwa od 2 do 3 godzin. Jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Rekonwalescencja zajmuje zazwyczaj od 2 do 6 tygodni. Warto też wiedzieć o tym, że ostateczny kształt biust przyjmuje się dopiero po około roku. 

Powiększenie biustu – cena 

Koszt operacji powiększenia biustu jest zależny od kilku czynników. Pierwszym jest rodzaj implantu. Drugi czynnik to zakres operacji. Może ona obejmować samo powiększenie biustu lub również jego podniesienie, a nawet lifting okołobrodawkowy. Do tego należy jeszcze doliczyć koszty konsultacji oraz wymiany implantów po pewnym czasie. Konsultacja pomagająca w dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru implantu kosztuje około 350 zł. Cena za powiększenie biustu przy pomocy implantów okrągłych to ponad 17 000 zł. Natomiast wariant z liftingiem okołobrodawkowym to już około 25 000 zł. Wymiana implantów również jest bardzo kosztowna. Waha się od 18 000 zł do 22 000 zł. 

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kobieta trzymająca się za biust

Jakie są rodzaje implantów piersiowych? 

Implanty piersiowe możemy podzielić na: 

  • silikonowe – wypełnione żelem silikonowym oraz solą fizjologiczną; 
  • anatomiczne – mają kształt łzy, w największym stopniu są zbliżone do naturalnej formy piersi; 
  • okrągłe – dają efekt pełnego dekoltu, piersi po ich zastosowaniu mają okrągły kształt.  

Implanty piersiowe różnią się również między sobą profilem. Bardziej kulisty i podniesiony biust to profil wysoki. Natomiast profil niski ma szerszą podstawę i bardziej płaski kształt.  

Gdy lekarz zastosuje implanty okrągłe o wysokim profilu, które mają kształt bardzo podobny do półkuli, zazwyczaj nie wygląda to naturalnie. Taki profil nie jest polecany dla kobiet o małym lub zwiotczałym biuście. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze implantów piersiowych? 

To, jak biust będzie wyglądał po operacji, jest zależne od wielu parametrów. Liczy się nie tylko rodzaj implantu i rozmiar wkładki. Każdy biust ma trochę inne cechy anatomiczne. Dlatego operacja powiększenia biustu powinna być przede wszystkim bezpieczna i nie narażać zdrowia pacjenta.  

Wszczepienie każdego rodzaju implantu piersiowego niesie ze sobą pewnego rodzaju ograniczenia. Implanty okrągłe mogą tworzyć fałdy skórne na piersi. Natomiast wkładki z roztworem z soli fizjologicznej nie zawsze prezentują się naturalnie. Najkorzystniejszy, ale również najmniej wyraźny rezultat dają implanty wypełnione żelem silikonowym. Wynika to stąd, że ma on zwartą strukturę, która bardzo dobrze naśladuje naturalne tkanki gruczołu piersiowego. Żel silikonowy ma również to do siebie, że jest bezpieczny i zmniejsza ryzyko wycieku.  

Implanty piersiowe – dobór przez lekarza 

Lekarz zaczyna od wyznaczenia, jaką szerokość ma mieć pierś po zabiegu powiększania. Do określenia maksymalnej szerokości piersi niezbędne jest określenie warunków anatomicznych klatki piersiowej. Piersi po operacji powinny być jak najbliżej siebie. Jednak po umieszczeniu w nich implantów, nie ma możliwości, aby było to mniej niż 3 centymetry.  

Jak wygląda dobór implantów okrągłych? 

W sieci można znaleźć bardzo wiele pytań o różne rozmiary piersi. Przykładowe pytania to: „Implanty 375 ml – jaki to rozmiar?, Implanty 400 ml – jaki to rozmiar?”. Nie da się na te pytania odpowiedzieć tak, aby zadowolona była każda kobieta. Doboru implantów okrągłych wykonuje się indywidualnie. Lekarz bierze pod uwagę szerokość i wysokość implantu piersiowego. To one decydują o tym, jaką pierś będzie miała objętość po operacji powiększenia biustu. Dlatego lekarz wykonuje tak zwaną projekcję protezy. Są to cztery następujące warianty: niska, średnia, wysoka i ponadwymiarowa projekcja implantu. Każdy z tych implantów ma inny rozmiar i inną objętość protezy.

Jak wygląda dobór implantów anatomicznych?

Tutaj sytuacja wygląda bardzo podobnie. Występują one w trzech profilach: niskiej, średniej i wysokiej. Projekcje wykonuje się praktycznie tak samo, jak w przypadku okrągłych implantów piersiowych. 

Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Implanty piersiowe a symmastia 

Implant umieszcza się pod mięśniem. Aby operację można było uznać za udaną, konieczne jest zachowanie nienaruszonego przeszczepu mięśnia piersiowego do mostka. Mięsień powinien być przyczepiony około półtora centymetra od linii środkowej. W przeciwnym razie, gdy ten przyczep zostanie przecięty, może dojść do powikłania o nazwie symmastia. Polega ono na tym, że implant przesuwa się do góry, natomiast tkanka i skóra zaczynają spadać niżej. Przyczyną tego powikłania pooperacyjnego jest najczęściej utworzenie zbyt dużej kieszeni do wszczepienia implantu piersiowego. 

Niestety to powikłanie może się pojawić nawet kilka lat po wykonaniu zabiegu. Nie zawsze jego powodem jest to, że powiększenie piersi zostało wykonane przy użyciu złej techniki, niestarannie lub nieprawidłowo. Często wynika ono po prostu z upływu czasu. Skóra na ciele kobiety się zmienia na przykład po przebytej ciąży, schudnięciu lub przybraniu na wadze. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że nie jest to problem zdrowotny, tylko estetyczny. Właśnie dlatego wiele kobiet, widzących u siebie to powikłanie decyduje się na wykonanie ponownej operacji. Polega ona na tym, że lekarz formuje kształt biustu jeszcze raz. Czasami stare implanty zastępuje takimi w mniejszym rozmiarze, żeby pasowały do już istniejących kieszeni. 

lekarz wykonuje usg piersi pacjentki

Podsumowanie 

Aby implant piersi mógł być odpowiednio dobrany, na każdym etapie niezbędna jest współpraca chirurga plastycznego oraz pacjentki. Wtedy są szanse, że efekt operacji będzie jak najbardziej dla kobiety satysfakcjonujący. Współpraca na każdym etapie ograniczy również ryzyko powikłań po powiększeniu piersi.  

Źródła: 

  1. Jankau Jerzy, Alicja Renkielska. Powikłania związane z zabiegami rekonstrukcji piersi. Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 5. No. 4. 2011. https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/17974 (dostęp: 15.07.2022). 
  2. Jewell ML. Silicone gel breast implants at 50: The state of the science. Aesthetic Surgery Journal 2012;32:1031–1034. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23012658/ (dostęp: 15.07.2022). 
  3. Lista F., Tutino R., Khan A. et al. Subglandular breast augmentation with textured, anatomic, cohesive silicone implants: A review of 440 consecutive patients. Plastic and Reconstructive Surgery. 2013;132:295–303 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23584627/ (dostęp: 15.07.2022). 
  4. Gladfelter J., Murphy D. Breast augmentation motivations and satisfaction: A prospective study of more than 3000 silicone implantations. Plastic Surgical Nursing. 2008;28:170–174. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19092580/ (dostęp: 15.07.2022). 
  5. Hunstad JP., Webb LS. Subfascial Breast Augmentation: A Comprehensive Experience. Aesthetic Plastic Surgery 2010;34 (3):365-373.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20112016/ (dostęp: 15.07.2022). 
  6. Reece EM., Ghavami A., Hoxworth RE. et al. Primary breast augmentation today: A survey of current breast augmentation practice patterns. Aesthetic Surgery Journal 2009;29:116–121. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19371842/ (dostęp: 15.07.2022). 
  7. Wróblewska I., Chilicka-Jasionowska K. Operacyjne i nieoperacyjne metody powiększania biustu. Puls Uczelni 2013; 7(2): 33-35. http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-ae805164-dc98-4e37-94e5-b19dac956c2e (dostęp: 15.07.2022). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nos siodełkowaty – wygląd i korekcja chirurgiczna. Kiedy można poddać się rynoplastyce? 

Zabiegi medycyny estetycznej latem – poznaj trzy zabiegi, które lepiej wykonać w ciepłej porze roku

Mastopeksja – przebieg i wskazania do zabiegu chirurgicznego podnoszenia piersi

Korekta uszu – ile kosztuje operacja i jakie są jej efekty?

Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka. Jak wykonać zabieg? U kogo powinno się go wykonać?

„To Wasze piersi i Wasz stanik. Możecie go po prostu przestać zakładać!”- proponuje Joanna Pachla, blogerka

Radiofrekwencja mikroigłowa – wskazania, efekty, cena

Zabieg coolsculpting – przebieg, efekty, cena. Czym jest Zeltiq’s coolsculpting?

Dolina łez pod oczami – jak ją wypełnić i ile to kosztuje?

Linda Evangelista: „Nie mogę już tak żyć, w ukryciu i wstydzie". Modelka pozuje pierwszy raz po nieudanym zabiegu

Linda Evangelista: „Nie mogę już tak żyć, w ukryciu i wstydzie”. Modelka pozuje pierwszy raz po nieudanym zabiegu

Kształtne usta

Modelowanie ust – metody, ile kosztuje, fakty i mity

Microblading

Microblading – na czym polega i jak długo się utrzymuje?

Kwasy BHA i kwasy PHA

Kwasy BHA i kwasy PHA – właściwości, działanie, zastosowanie

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu, efekty, gojenie, cena

Jak dobrać stanik? Wymiary biustu a rozmiar stanika

Mezoteriapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa – co to jest i jakie daje efekty?

Kobieta

Pierwszy w Polsce przypadek ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego przez osobę nieuprawnioną

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Tak, to może się zdarzyć i bardzo ważna jest odpowiednia reakcje - podkreśla dr Marta Roth

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Dr Marta Roth wyjaśnia, kiedy może do tego dojść

Linda Evangelista

Linda Evangelista o nieudanym zabiegu, który zdeformował jej twarz: „To nie tylko zniszczyło moje życie, ale wpędziło mnie w głęboką depresję”

Liposukcja brzucha – rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Operacja plastyczna nosa – metody, przebieg, cena

Marek Pitucha

Zabiegi medycyny estetycznej dla 30, 40, 50-latki. Jakie wybrać? Wyjaśnia dr Marek Pitucha [WIDEO]

Medycyna regeneracyjna

„Medycyna regeneracyjna może stać się panaceum spowalniającym procesy starzenia” – przekonuje dr Katarzyna Jasiewicz

Jola Lewicka

Jola Lewicka: przez źle dopasowany biustonosz można wyglądać starzej, grubiej i ciężej [WIDEO]

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu

11 szkodliwych nawyków, które robimy codziennie pod prysznicem

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Anna Lewandowska i jej metamorfoza. Lekarz medycyny estetycznej ocenia, co trenerka zmieniła w swoim wyglądzie

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania. Jak zrobić masaż?

Po co mężczyźnie sutki?

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł

mycie twarzy żelem do higieny intymnej

Mycie twarzy płynem do higieny intymnej? Kosmetolożka ocenia, czy to dobry pomysł

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

×