Przejdź do treści

Mastopeksja – przebieg i wskazania do zabiegu chirurgicznego podnoszenia piersi

Mastopeksja – przebieg i wskazania zabiegu Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mastopeksja, nazywana także liftingiem biustu jest według raportu ISAPS z 2020 roku szóstą wśród dziesięciu najczęściej wykonywanych przez kobiety operacją plastyczną. Jędrność i kształt piersi zmienia się bowiem z wiekiem. Na ich wygląd, który może być przyczyną braku samoakceptacji, wpływa także wiele innych czynników. Jeśli zastanawiasz się nad chirurgicznym podniesieniem biustu, sprawdź, na czym polega zabieg, jakich efektów możesz się spodziewać i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania.

Co to jest mastopeksja?

Mastopeksja, nazywana także liftingiem biustu to technika chirurgiczna, która polega na podniesieniu piersi oraz przywróceniu im dawnego położenia, oraz napięcia. Co do zasady zabieg nie ma na celu powiększenia biustu, choć w praktyce możliwe jest jego połączenie z wszczepieniem implantów piersiowych.

Mastopeksja poprawia wygląd piersi na kilka sposobów. Z jednej strony dochodzi do podniesienia tkanki piersi, usuwany jest także nadmiar skóry z niższych obszarów, a pozostała – zyskuje nowy kształt. Zmieniane jest także położenie brodawki. Sama otoczka podniesiona zostaje zaś wyżej. Należy pamiętać, że dokładny przebieg i sposób przeprowadzenia mastopeksji zależy jednak od tego, z jaką ptozą, czyli opadnięciem piersi mamy do czynienia.

Mastopeksja – wskazania do zabiegu

Mastopeksja najczęściej wykonywana jest z powodów estetycznych. Piersi z wiekiem tracą swoją jędrność i kształt, spada bowiem poziom kolagenu i elastyny w skórze, zmniejsza się również gęstość tkanek. Na wygląd piersi wpływ mają także inne czynniki – przebyte ciąże, karmienie, wahania masy ciała, wielkość piersi. Nieakceptowanie swojego wyglądu z powodu zmian zachodzących w tej części ciała jest wystarczającym powodem do rozważenia liftingu biustu.

Mastopeksja wykonywana jest jednak niekiedy także ze wskazań medycznych. Jednym z nich jest wyraźna asymetria piersi lub konieczność częściowej redukcji gruczołu piersiowego. Podniesienie i poprawa wyglądu piersi jest także czasem wykonywane po wyjęciu implantów piersiowych.

Powiększanie biustu - naturalne i chirurgiczne sposoby

Jak przebiega zabieg mastopeksji?

Jak podkreślają specjaliści – zabieg mastopeksji może być wykonany u kobiety w każdym wieku. Z uwagi na fakt przeprowadzenia go w znieczuleniu ogólnym konieczne jest poprzedzenie go kilkoma badaniami. Są to m.in. badania laboratoryjne np. morfologia, krzepnięcie krwi, a także RTG płuc, EKG, mammografia, czy USG piersi.

Zabieg trwa na ogół od dwóch do trzech godzin. W jego trakcie chirurg może zastosować jedno z trzech sposobów postępowania w zależności od wielkości ptozy oraz oczekiwanego efektu. Wyróżnia się:

  • podniesienie wokół otoczki tzw. Benelliego – stosowane jest przy niedużym opadaniu piersi. Polega ono na oddzieleniu skóry od tkanki, która znajduje się pod nią i przesunięciu jej w górę. Metoda ta umożliwia zmniejszenie otoczki i ptozy, nie rozwiązuje jednak problemu opadającego gruczołu;
  • podniesienie piersi blizną pionową – stosowane jest w średniej i umiarkowanej ptozie. Cięcie prowadzone jest wokół otoczki-brodawki i następnie pionowo w dół kierowane do fałdu piersiowego;
  • podniesienie piersi poprzez cięcie w kształcie odwróconej litery „T” tzw. kotwica – stosowane jest w razie dużego opadania piersi. Polega ono na wykonaniu cięcia wokół otoczki-brodawki, następnie pionowo do fałdu piersiowego, a dalej poprzecznie w fałdzie podpiersiowym.

Po zabiegu konieczne jest pozostanie w klinice, w której był on wykonany – na ogół wystarczy doba. Musisz liczyć się ponadto z tym, że piersi będą obrzęknięte i obolałe, dlatego też zalecane jest przyjmowanie leków przeciwbólowych. Do aktywności możesz wrócić po tygodniu od zabiegu, jednak z wizytą na siłowni, joggingiem lub zajęciami fitness powinnaś poczekać nawet dwa miesiące. Staraj się także nie spać na brzuchu i dołożyć pod głowę jedną poduszkę więcej, tak aby twoja pozycja była nieco uniesiona do góry. Pamiętaj także, że przez dwa miesiące od wykonania mastopeksji konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza pooperacyjnego, który podnosi biust.

Kiedy należy spodziewać się efektów mastopeksji? Podniesienie piersi widoczne będzie po upływie około trzech miesięcy od zabiegu. Niestety nie jest on w pełni trwały, z czasem piersi zaczną ponownie stopniowo opadać.

Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Lifting piersi – przeciwwskazania i skutki uboczne

Mimo że mastopeksja jest zabiegiem wykonywanym często i od wielu już lat, należy pamiętać, że możliwe jest pojawienie powikłań. Zgodnie z danymi Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej do najczęstszych zaliczyć można:

  • infekcje,
  • krwiaki,
  • martwicę otoczki-brodawki,
  • blizny przerostowe i bliznowce,
  • przejściowe lub trwałe zaburzenia czucia,
  • asymetrię piersi.

Istnieje także grupa okoliczności, które stanowią przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Są to:

  • choroby ogólnoustrojowe,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • niekontrolowana cukrzyca lub nadciśnienie,
  • zaburzenia krzepliwości,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • infekcje w obrębie operowanych tkanek,
  • skłonność od powstawania bliznowców,
  • planowana znaczna utrata masy ciała,
  • alergie na środki okołooperacyjne np. znieczulenia ogólnego.
Kobieta

Mastopeksja – cena

Podniesienie biustu jest zabiegiem dość kosztownym. Cena mastopeksji waha się od 14 tys. zł do 25 tys. zł. – zależy to od specjalisty, lokalizacji i renomy kliniki chirurgicznej. Należy pamiętać, że szczegółowy kosztorys lekarz przedstawia na ogół po konsultacji i wyborze sposobu przeprowadzenia podniesienia biustu. Jeśli zamierzasz połączyć zabieg mastopeksji z powiększeniem biustu musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Źródła:

  1. A. Przylipiak „Podstawy Medycyny Estetycznej” Uniwersytet Medyczny w Białymstoku 2014,
  2. isaps.org.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: