Przejdź do treści

Jak często należy zmieniać kosmetyki? Ekspertka z „Czytamy Etykiety” obala kosmetyczny mit

Kosmetyki - dlaczego tak często je wymieniamy / istock
Kosmetyki - dlaczego tak często je wymieniamy / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak często należy zmieniać kosmetyki? Eksperci są zdania, że nie ma żadnych wymogów pod tym względem. Jedyne, do czego się powinniśmy dostosować, to do potrzeb naszej skóry. Dlaczego jednak zmieniamy kosmetyki? Agnieszka Pocztarska z „Czytamy Etykiety” tłumaczy to w swoim ostatnim poście na Instagramie. 

Kosmetyki – dlaczego tak często je zmieniamy?

Ekspertka z „Czytamy Etykiety” w swoim poście na Instagramie wyjaśnia, dlaczego tak wiele z nas zmienia często kosmetyki. Powodów jest mnóstwo.

„Masa nowości i chęć testów – nie mamy nic przeciwko testowaniu różnych nowinek, to bardzo ludzka potrzeba szukania czegoś innego, lepszego – warto robić to świadomie – sprawdzać skład i wybierać produkty ze składnikami, które mogą się sprawdzić przy naszym typie cery.

'Mój kosmetyk już nie działa tak dobrze’ – tak się czasem dzieje z kilku powodów – przy pierwszych aplikacjach mamy efekt „wow”, a później produkt już tylko podtrzymuje to działanie, więc brak nam nowych bodźców. Mogły się także zmienić potrzeby naszej skóry, np. w związku z wiekiem, zmianą aktywności, używaniem innych kosmetyków lub nawet porą roku. Warto jednak zapamiętać ten produkt, by móc do niego wrócić” – wymienia Agnieszka Pocztarska z „Czytamy Etykiety”.

Ekspertka dodaje, że powodem może być fakt, że produkt nam się nie sprawdził.

„Czasem tak jest, nowy kosmetyk po prostu nam się nie sprawdza, zapycha lub nie nawilża, nie chce się wchłonąć, itp. Te z higienicznym opakowaniem (pompka, tubka) oddaj przyjaciółce, pozostałe spróbuj zużyć w inny sposób. Oczywiście warto wziąć pod uwagę też to, że rynek kosmetyczny to niesamowicie dynamiczna branża.

Co jakiś czas pojawiają się nowe, ciekawe surowce, których wcześniej nie było, a mogą one faktycznie zadziałać lepiej niż te obecnie dostępne” – dodaje Pocztarska.

Zycie z AZS

Kosmetyki – kiedy należy je wymienić?

O jakie surowce chodzi? Dobrym przykładem są różne formy witaminy C, które są stabilniejsze niż kwas askorbinowy (często kosztem skuteczności), ale np. rozpuszczalne w tłuszczach (Ascorbyl Palmitate, Ascorbyl Tetraisopalmitate), dzięki czemu łatwiej je wprowadzić do serum olejowego i kremu.

„Dlatego naszym zdaniem warto postawić na zdrowy rozsądek – nie żonglować co chwilę nowymi produktami, ale też nie bać się zmiany! No i oczywiście zmieniamy kosmetyk, kiedy skończy się jego termin ważności” – dodaje Agnieszka Pocztarska.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

? Obalamy Mity Kosmetyczne ? ⏳ Jak często należy zmieniać kosmetyki? ⏳ Prawda jest taka, że nie ma żadnych wymogów pod tym względem – jedyne do czego się powinniśmy dostosować to do potrzeb naszej skóry! ? Dlaczego jednak zmieniamy kosmetyki? ? Masa nowości i chęć testów – nie mamy nic przeciwko testowaniu różnych nowinek, to bardzo ludzka potrzeba szukania czegoś innego, lepszego – warto robić to świadomie – sprawdzać skład i wybierać produkty ze składnikami, które mogą się sprawdzić przy naszym typie cery – w nowej serii „Pielęgnacja to podstawa” znajdziecie nasze podpowiedzi! ? „Mój kosmetyk już nie działa tak dobrze” – tak się czasem dzieje z kilku powodów – przy pierwszych aplikacjach mamy efekt „wow”, a później produkt już tylko podtrzymuje to działanie, więc brak nam nowych bodźców. ?‍♀️ Mogły się także zmienić potrzeby naszej skóry np. w związku z wiekiem, zmianą aktywności, używaniem innych kosmetyków lub nawet porą roku. ⭐️ Warto jednak zapamiętać ten produkt by móc do niego wrócić ? Produkt nam się nie sprawdził – czasem tak jest, nowy kosmetyk po prostu nam się nie sprawdza, zapycha lub nie nawilża, nie chce się wchłonąć itp. Te z higienicznym opakowaniem (pompka, tubka) oddaj przyjaciółce, pozostałe spróbuj zużyć w inny sposób ? Oczywiście warto wziąć pod uwagę też to, że rynek kosmetyczny to niesamowicie dynamiczna branża – co jakiś czas pojawiają się nowe, ciekawe surowce, których wcześniej nie było, a mogą one faktycznie zadziałać lepiej niż te obecnie dostępne. ? Dobrym przykładem są chociażby różne formy witaminy C, które są stabilniejsze niż kwas askorbinowy (często kosztem skuteczności) ale np. rozpuszczalne w tłuszczach (Ascorbyl Palmitate, Ascorbyl Tetraisopalmitate) dzięki czemu łatwiej je wprowadzić do serum olejowego i kremu. ☝ Dlatego naszym zdaniem warto postawić na zdrowy rozsądek – nie żonglować co chwilę nowymi produktami, ale też nie bać się zmiany! ❗ P.S. no i oczywiście zmieniamy kosmetyk jak skończy się jego termin ważności ❗ #obalamymity #obalamymitykosmetyczne #zmianakosmetyku #nowykosmetyk #kosmetyki #kosmetykinaturalne #czytamyetykiety #czytamyetykietykosmetykow #kosmetyki #cosmetics

Post udostępniony przez Agnieszka Pocztarska (@czytamyetykiety)

Czytamy Etykiety

„Czytamy Etykiety” to serwis, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska.

„Wszyscy lubimy wiedzieć, co jemy i jak to jedzenie wpływa na nasz organizm. Niestety, nie każdy ma czas i wiedzę, aby móc dobrze wybrać. Dlatego my każdego dnia analizujemy etykiety i przyglądamy się z bliska składom produktów w polskich sklepach – dla WAS! Naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy dzielić się z Wami, a jednocześnie ułatwiać codzienne wybory zakupowe” – czytamy na oficjalnej stronie.

Specjaliści są też aktywni w mediach społecznościowych. Ich konto na Instagramie obserwuje 223 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: