Przejdź do treści

Jak starzeją się włosy?

Jak starzeją się włosy? /fot. iStock
Jak starzeją się włosy? /fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Starzenie się włosów to naturalny proces: z czasem ich struktura, kondycja oraz kolor ulegają stopniowej przemianie. – Starzenie się włosów może wynikać z fizjologii organizmu oraz z działania czynników zewnętrznych. Jednak o ile czynników wewnętrznych zmienić nie możemy, bo związane są one z naszą genetyką, to o tyle na czynniki zewnętrzne, związane z naszym stylem życia, mamy już wpływ – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Jak starzeją się włosy?

Fakt, że nasze włosy zaczęły się starzeć, zazwyczaj można zauważyć gołym okiem. Są mniej elastyczne, matowe, kruche, tracą objętość i gęstość. Mogą się łamać. Rosną wolniej niż kiedyś. Zmienia się też skóra głowy: staje się bardziej wrażliwa, przesuszona, skłonna do podrażnień. Do tego dochodzą siwe włosy, których zaczyna stopniowo przybywać.

Trycholog Anna Mackojć wyjaśnia, że za fenotyp (zespół cech) starzenia się włosów odpowiada kilka głównych procesów. – Wraz z upływem czasu mogą dojść do głosu problemy ogólnoustrojowe, które wpływają na kondycję włosów. To m.in. zaburzenia endokrynologiczne, fizjologiczne, odżywcze, metaboliczne. Słaba kondycja włosów może być ponadto efektem przyjmowania niektórych leków. Natomiast czynniki atmosferyczne, jak np. działanie słońca, powodują fotostarzenie się włosów, które w efekcie tracą witalność – opowiada specjalistka z Instytutu Trychologii.

U kobiet w okresie menopauzalnym podziały komórkowe ulegają spowolnieniu, co przekłada się na to, że włosy rosną coraz wolniej i są coraz krótsze. Również problemy skórne ujawniające się z wiekiem powiązane są z kondycją włosów. To nie wszystko. – Z czasem włosy tracą połysk, stają się szorstkie i suche, co wiąże się ze spowolnioną aktywnością produkcji sebum przez gruczoły łojowe – dodaje Anna Mackojć.

 

Zadbaj o włosy naturalnie także od środka. Wybierz suplement dla siebie ze sklepu Hello Zdrowie!

Cykl życia włosa

Istnieją 3 fazy wzrostu włosa. Ich znajomość jest kluczowa dla zrozumienia procesu starzenia się włosów.

  • Anagen – pierwsza faza, która trwa od 2 do ok. 6 lat. Jest etapem ciągłych podziałów komórkowych macierzy włosa.
  • Katagen – faza przejściowa; trwa ok. 2–3 tygodnie.
  • Telogen – faza spoczynku i wypadania trwająca ok. 3–4 miesiące.

Jak tłumaczy Anna Mackojć, przebieg cyklu włosowego zaprogramowany jest genetycznie. Teoretycznie oznacza to, że na długość trwania poszczególnych faz nie mamy wpływu, w praktyce jednak jest tak, że fazę anagenu mogą skrócić niektóre czynniki takie jak: stosowane leki, ubogie odżywczo diety, przewlekły stres, przebyte choroby (np. z wysoką gorączką), narkozy. Dochodzi wtedy do przedwczesnego przejścia w fazę telogenu, co przekłada się na zatrzymanie procesów podziałów komórkowych i w kolejnym etapie wypadanie włosów.

Co z tą siwizną?

– Kiedy mieszki włosowe starzeją się, może dochodzić do zmniejszenia ilości produkowanego pigmentu we włosach, a wtedy pojawia się siwienie – tłumaczy Anna Mackojć. Spowolnienie lub zatrzymanie procesów melanocytozy bywa nieodwracalne, co skutkuje trwałą siwizną. Istotnym aspektem w procesie siwienia może być genetyka.

Proces siwienia może być też zależny od sytuacji stresowych – udowodnili to uczeni z Uniwersytetu Harvarda. Całkiem prawdopodobne jest więc doświadczenie tzw. syndromu Marii Antoniny, która osiwiała w jedną noc poprzedzającą jej egzekucję (została ścięta na gilotynie w 1793 roku).

– Należy jednak mieć świadomość – mówi Anna Mackojć – że pojawienie się siwizny przed 20. rokiem życia nie jest normalnym zjawiskiem. Taki objaw przedwczesnego siwienia może być zwiastunem choroby autoimmunologicznej, np. bielactwa lub silnego stresu. W takim przypadku niezbędna jest pilna diagnostyka.

Czy starzenie się włosów można spowolnić?

Jak tłumaczy Anna Mackojć, predyspozycji genetycznych wpływających na starzenie się włosów nie możemy zmienić. Jednak na czynniki powiązane z naszym stylem życia mamy już wpływ. – To m.in. ochrona włosów przed szkodliwym promieniowaniem UV, prawidłowa pielęgnacja i regeneracja włosów, a także zdrowy styl życia oznaczający stosowanie dobrze zbilansowanej diety czy niepalenie papierosów. Co więcej, dzięki postępowi medycznemu można na dłużej zachować zdrowie i piękny wygląd włosów – zapewnia ekspertka.

Osłabienie jakości włosów może powodować nieprawidłowa pielęgnacja, dlatego w dojrzałym wieku, kiedy zaczynają pojawiać się problemy z kondycją włosów i ich wzmożone wypadanie, warto skonsultować się z dermatologiem albo trychologiem w celu dobrania właściwych produktów pielęgnacyjnych (kosmetyków, dermokosmetyków, ale też dobrze skomponowanych suplementów diety). – W każdym wieku warto poświęcić czas na staranną pielęgnację skóry głowy. Godne polecenia są peelingi i masaże, które zwiększają mikrokrążenie, wzmacniają i dotleniają cebulki – podkreśla ekspertka z Instytutu Trychologii. Pamiętajmy, że włosom nie służą agresywne, obciążające zabiegi fryzjerskie czy chociażby ciasne upięcia.

Należy bezwzględnie pamiętać o stosowaniu zdrowej diety. – Właściwa pielęgnacja włosów i dostarczanie im antyoksydantów, aminokwasów oraz minerałów, zwłaszcza miedzi, cynku i żelaza, może znacznie wpłynąć na jakość i kondycję włosów – zapewnia Anna Mackojć. – Z pomocą przychodzą także terapie typu anti-aging dla włosów, np. zabiegi z wykorzystaniem pudru perłowego z czarnych pereł japońskich, który wykazuje właściwości regenerujące oraz odbudowujące. W praktyce stosowany jest również ekstrakt z zielonego kawioru. Terapię dobiera się indywidualnie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: