Przejdź do treści

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? W jakich produktach jest go najwięcej?

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolagen jest jednym z najpowszechniejszych składników kosmetyków anty-aging. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie suplementami diety w formie tabletek, szotów i koktajli zawierających ten składnik. Czy któryś kolagen jest najlepszy? Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Jak stosować kolagen na twarz?

Co to jest kolagen? 

Kolagen (włókno kolagenowe) to białko fibrylarne (białko włókniste), które stanowi główny komponent macierzy zewnątrzkomórkowej organizmów zwierzęcych. Kolagen „buduje” większość tkanek i narządów takich jak kości, chrząstki, ścięgna, więzadła, a także skórę. Unikalna struktura tego białka sprawia, że zbudowane z niego tkanki są bardzo elastyczne i podatne na rozciąganie. W organizmie człowieka występuje około 28 typów kolagenu. Z wiekiem ilość kolagenu w skórze zanika. Pierwsze zmiany ilości tego białka w skórze zaczynają się już po 25. roku życia. Spadek kolagenu najbardziej zauważalny jest po 50 roku życia, zaś u osób w wieku 60 lat składnik ten zanika całkowicie. 

Jak działa kolagen? 

Dzięki swoim właściwościom – elastyczności i wytrzymałości – naturalny składnik, jakim jest kolagen, ma bardzo pozytywne działanie na ludzki organizm. W samej kosmetyce kolagen ma następujące zastosowanie: 

 • wzmacnia włosy i paznokcie, zapobiegając ich łamaniu; 
 • chroni skórę przed odwodnieniem; 
 • wspomaga regenerację skóry (np. w skaleczeniach, bliznach, podrażnieniach); 
 • wygładza skórę; 
 • poprawia jędrność i gęstość skóry; 
 • niweluje zmarszczki i zapobiega powstawaniu kolejnych. 

Kolagen pomaga także na stawy i kości. Regularne, długotrwałe (przez co najmniej 3-6 miesięcy) zażywanie suplementów z kolagenem pozwala wzmocnić stawy, złagodzić objawy już występujących zmian zwyrodnieniowych i zminimalizować ryzyko wystąpienia nowych zmian. Suplementacja kolagenu chroni też przed osteoporozą i złamaniami. 

Wszystkie wymienione zalety tego typu białka sprawiają, że po kolagen warto sięgać niezależnie od płci i wieku, choć szczególnie – po 50 roku życia. 

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? 

Rodzaje kolagenu 

Osoby zainteresowane preparatami kolagenowymi często zastanawiają się, jaki kolagen jest najlepszy i który kolagen wybrać. Odpowiadając na to pytanie, należy zacząć od rodzajów kolagenu. Wyróżnia się następujące rodzaje preparatów kolagenowych: 

 • kolagen na skórę w postaci kremów, ser, żeli i masek; 
 • wypełniacze stosowane do wypełnienia zmarszczek, blizn zanikowych, bruzd, a także do modelowania kształtu twarzy i ust; 
 • nutraceutyki, czyli suplementy diety na bazie kolagenu, np. płynny kolagen w formie szotów, kolagen w proszku. 

Kolagen na cerę  

Wybierając kolagen na zmarszczki, należy pamiętać że kolagen nie przenika w głąb skóry, choć producenci kosmetyków często wprowadzają klientów w błąd. Nie znaczy to jednak, że kolagenu nie warto stosować na skórę. Jeśli zdecydujesz się nakładać kolagen na twarz, stworzysz na skórze hydrofilowy film, który utrzyma jej odpowiednie nawilżenie i ochroni przed utratą wody. Tym samym kolagen na skórę w postaci kremów, serum czy czystego kolagenu stosowanego bezpośrednio na twarz (należy go delikatnie wmasować w skórę i zostawić do wchłonięcia, podobnie jak serum) pozwala zachować skórze jej optymalne nawilżenie, co wpływa korzystnie na stan skóry.  

Kolagen na zmarszczki w formie wypełniacza 

Jeśli chcesz wybrać najlepszy kolagen na zmarszczki, najskuteczniejszy będzie kolagen w postaci nutriceutyków lub wypełniaczy. Efekty wypełnienia zmarszczek kolagenem utrzymują się od roku do dwóch. Wadą stosowania kolagenu na twarz w tej formie są możliwe działania niepożądane – od natychmiastowych (takich jak zaczerwienienie, obrzęk, ból) po reakcje opóźnione – infekcje, powstanie ziarniniaków czy trwałych przebarwień. 

Kolagen na zmarszczki w formie nutriceutyku 

Do niedawna preparaty doustne z kolagenem były stosowane głównie dla wzmocnienia stawów, jednak obecnie coraz częściej sięga się po nie w celu poprawy wyglądu skóry i profilaktyki anty-aging. Dotychczasowe badania produktów hydrolizy kolagenu potwierdzają, że regularne, doustne przyjmowanie kolagenu pozwala opóźnić procesy starzenia się skóry, w tym zahamować powstawanie zmarszczek. W przypadku suplementacji kolagenu nie ma znaczenia jego forma – kolagen do picia i kolagen w proszku działają tak samo. Jeśli chodzi o źródło kolagenu, to za najlepiej przyswajalny i najmocniejszy kolagen uchodzi kolagen rybi. 

Żelatyna na stawy

Gdzie kupić kolagen? 

Kolagen jest powszechnie dostępny. Hydrolizaty kolagenu można kupić w aptekach, sklepach z suplementami diety, sklepach z naturalnymi kosmetykami, drogeriach. Zawsze warto sięgnąć także po kolagen naturalny. Chociaż za najlepszy pod względem przyswajalności uchodzi kolagen rybi, kondycję skóry poprawi także kolagen wieprzowy i kolagen wołowy. Do naturalnej suplementacji tego białka można wykorzystać wywary mięsne i galaretki, zarówno owocowe, jak i warzywne.  

Znaczne ilości kolagenu znajdują się w następujących produktach spożywczych: 

 • żelatynie, 
 • golonce, 
 • podrobach, 
 • kurzych łapkach, 
 • gotowanych chrząstkach, 
 • przetworach mięsnych (np. salcesonie). 

Źródła:

 1. Czubak, K. A., & Żbikowska, H. M. (2014). Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. In Annales Academiae Medicae Silesiensis (Vol. 4, No. 68, pp. 245-254). 
 2. Żelaszczyk, D., Waszkielewicz, A., & Marona, H. (2012). Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 14–20. https://doi.org/10.14320/EMK.2012.003.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.