Kąpiel rozjaśniająca włosy – co warto wiedzieć o tym zabiegu?
Pierwszym zabiegiem, który przychodzi na myśl, kiedy mowa o zmianie koloru włosów z ciemnych na jasne, jest dekoloryzacja. Mniej inwazyjnym sposobem, który zapewni podobny efekt, jest kąpiel rozjaśniająca. Czym różnią się te zabiegi? Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą włosy krok po kroku? Jakich składników użyć? Jakie proporcje należy zastosować?
Na czym polega kąpiel rozjaśniająca włosy?
Kąpiel rozjaśniająca, czyli mycie rozjaśniające, to zabieg, który teoretycznie pozwala samodzielnie rozjaśnić włosy w domu. Choć kąpiel rozjaśniająca jest mniej inwazyjna niż dekoloryzacja, pozostaje zabiegiem, który narusza strukturę włosów i może je mocno uszkodzić. W wyniku rozjaśniania włosy mogą stać się wysuszone (a nawet spalone), łamać się, kruszyć i sprawiać efekt „siana”. W najlepszym wypadku będą się puszyć. Z tego powodu nie warto pochopnie podejmować decyzji o zrobieniu włosom kąpieli rozjaśniającej. Najbezpieczniej będzie przeprowadzić ją na włosach zdrowych i niskoporowatych. Włosom zniszczonym i suchym kąpiel rozjaśniająca może jedynie zaszkodzić.
Efekty kąpieli rozjaśniającej włosy
Kąpiel rozjaśniająca nigdy nie przynosi tak spektakularnych efektów, jak dekoloryzacja włosów. Może za to nadać włosom delikatne refleksy lub rozjaśnić maksymalnie o 2 tony włosy farbowane. W przypadku bardzo ciemnych włosów kąpiel rozjaśniająca nada im rude odcienie, od marchewkowych po bordowe. Szczególnie tak zadziała kąpiel rozjaśniająca na włosy czarne. W przypadku włosów bardzo jasnych istnieje ryzyko, że blond włosy wpadną w brzydki żółty lub zielonkawy odcień, który będzie w stanie jedynie schłodzić odpowiedni toner. Należy pamiętać, że włosy rozjaśniane przy zastosowaniu rozjaśniacza zawsze wpadają w ciepły odcień.
Jak zrobić kąpiel rozjaśniającą włosy?
Jeśli mimo wszystko chcesz spróbować kąpieli rozjaśniającej, skorzystaj z poniższego przepisu:
- 1 porcja wody utlenionej (oksydantu) o stężeniu 3% lub 6%,
- 1 porcja dekoloryzatora oksydacyjnego lub rozjaśniacza (pudrowego lub proszkowego),
- pół szklanki ciepłej wody,
- łyżka szamponu
- łyżka odżywki do włosów
- Składniki wymieszaj w naczyniu. Jeśli chodzi o proporcje wody utlenionej i rozjaśniacza, stosuj się ściśle do zaleceń producenta.
- Nałóż mieszankę na lekko zwilżone włosy, zaczynając od najciemniejszych partii włosów. Pamiętaj, aby nakładać niewielkie ilości preparatu w jednym miejscu i jednocześnie robić to jak najszybciej. Jeśli mieszankę będziesz nakładać powoli, pojawi się zbyt duża różnica w czasie między zmywaniem mieszanki z tych partii, na które była położona wcześniej i z tych, na które nałożyłaś ją później.
- Wmasuj mieszankę we włosy aż do wywołania piany i pozostaw na nich 5-30 minut. Regularnie, co kilka minut, sprawdzaj efekt. Wtedy też ponownie rozcieraj i spieniaj preparat na włosach, nie pozwól mu wyschnąć.
- Zmyj całość szamponem. Tym razem powinien to być „niezdrowy” szampon zawierający SLS. Tylko taki szampon pozwoli dokładnie oczyścić włosy z chemicznego preparatu.
- Nałóż odżywkę na włosy na 20 minut.
- Spłucz odżywkę.
Nie stosuj oksydantu o mocniejszym stężeniu, aby mocniej rozjaśnić włosy. Jeśli zależy Ci na rozjaśnieniu ciemnych włosów, zachowaj bezpieczniejsze stężenie oksydantu, a jedynie trzymaj preparat dłużej na włosach.
Składniki kąpieli rozjaśniającej włosy
Do kąpieli rozjaśniającej włosy możesz użyć dekoloryzatora oksydacyjnego lub rozjaśniacza. Dekoloryzator jest mniej inwazyjny i przede wszystkim służy usunięciu sztucznego pigmentu z włosów, np. farby lub henny. Rozjaśniacz rozjaśnia zarówno włosy farbowane, jak i naturalne, dlatego trzeba bardzo uważać z nakładaniem go na odrosty. W przeciwnym razie na odroście uzyskasz brzydki, żółty „kurczaczkowy” odcień. Jeśli chcesz zrobić jasne pasemka, także wybierz dekoloryzator, ponieważ rozjaśniacz będzie działał z równą siłą na całej długości pasma. Wtedy odrosty mogą zostać uszkodzone.
Kąpiel rozjaśniająca na odrosty
Kąpiel rozjaśniającą możesz też stosować na odrosty. Musisz jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ przy skórze głowy temperatura jest wyższa, a naturalny włos ma dużo mniej pigmentu niż włos farbowany. Z tego powodu rozjaśnianie odrostów zachodzi dużo szybciej, dlatego odrosty należy pokrywać mieszanką na końcu zabiegu (nawet tuż przed zmyciem mieszanki z włosów) i trzymać na nich krótko. Jeżeli przetrzymasz mieszankę na odrostach, w tym miejscu włosy nawet mogą się spalić.
Na co uważać rozjaśniając włosy w domu?
Jeśli pierwszy raz rozjaśniasz włosy w domu, zawsze wykonaj próbę uczuleniową na skórze. Rozjaśniacz i dekoloryzator to substancje silnie uczulające. Rozjaśniacz jest jednym z najbardziej alergizujących i drażniących czynników w pracy fryzjera. Działa drażniąco nie tylko na skórę, ale też drogi oddechowe. Obchodź się z nimi ostrożnie, uważając, aby preparat nie dostał się do oczu i nosa. Nie wydychaj! Zawsze stosuj rękawice ochronne, by nie poparzyć dłoni.
Nie zapominaj, że kąpiel rozjaśniająca jest zabiegiem inwazyjnym. Jeżeli masz obawy co do wykonania tego zabiegu samodzielnie, poproś o fachową pomoc doświadczoną osobę albo udaj się do fryzjera. Możesz też delikatnie rozjaśniać ciemne włosy szamponem.
Źródło:
Golińska-Zach A, Wiszniewska M, Walusiak-Skorupa J., Wytyczne do opieki profilaktycznej nad uczniami szkół fryzjerskich, Medycyna Pracy. 2017;68(5):677-687. dostęp: 10.13075/mp.5893.00530.
Polecamy
Mieszanka z hiszpańską muchą, płynne złoto i pranie w glinie
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?