Przejdź do treści

Rozjaśnianie włosów – domowe sposoby, przeciwwskazania

Rozjaśnianie włosów – domowe sposoby, przeciwwskazania Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Blond włosy cieszą się niesłabnącą popularnością. Zamiast stosować farby rozjaśniające, można nadać pasmom jaśniejszy odcień naturalnymi metodami. Jak rozjaśnić włosy domowymi sposobami? Czy są one skuteczne dla każdego koloru włosów? Dlaczego niekiedy włosy stają się żółte zamiast blond? Na te i inne pytania odpowiadamy niżej.

Jak naturalnie rozjaśnić włosy, by wyglądały dobrze?

Platynowy blond, ombre czy złote refleksy w pasmach – to tylko kilka przykładów modnych stylizacji, które wymagają rozjaśnienia włosów. Rysy twarzy dzięki takiej fryzurze wydają się łagodniejsze. Kobiety o jasnej karnacji doskonale wyglądają we włosach rozjaśnionych. W przypadku posiadaczek włosów ciemnych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozjaśnienie pojedynczych pasm.

Rozjaśnianie włosów w domu – kiedy jest niewskazane?

Rozjaśnianie włosów polega na niszczeniu oraz rozpraszaniu znajdującego się w nim pigmentu. Zachodzi wówczas zjawisko utleniania, które sprawia, że pasma zyskują jaśniejszy odcień. Pigment, o którym mowa to melanina. Występuje w postaci czarno-brązowej eumelaniny i żółto-czerwonej feomelaniny.

Suszenie włosów/Gettyimages.com

Rozjaśnianie włosów zachodzi przy wysokim pH (zasadowym). Dzięki temu łuski włosowe otwierają się i umożliwiają wniknięcie utleniacza w głąb ich struktury. Niezwykle ważne jest przy tym, by równomiernie niszczona była zarówno eumelanina, jak i feomelanina. W przeciwnym razie fryzura się zażółci. Jak pozbyć się żółtego blondu? W takim wypadku konieczna jest ponowna koloryzacja. Odpowiednio dobrana farba sprawi, że fryzura znowu będzie prezentować się dobrze.

Niestety rozjaśnianie włosów nie jest obojętne dla ich kondycji, dlatego nie powinno być wykonywane u każdego. Taka ingerencja w strukturę włosów suchych, zniszczonych, wymagających regeneracji może je dodatkowo osłabić. W efekcie staną się sztywne, łamliwe i matowe.

Jak samemu rozjaśnić włosy? Przede wszystkim warto pamiętać, że uzyskanie koloru jaśniejszego o jeden lub dwa tony jest możliwe u kobiet z naturalnie jasnymi włosami. Brunetki i szatynki powinny skorzystać z usług kolorysty. W przeciwnym razie, zamiast upragnionego blondu głowę szpecić będą nieestetyczne żółte włosy.

Również posiadaczki włosów rudych nie powinny decydować się na stosowanie domowych metod rozjaśniania włosów. W ich pasmach obecny jest bowiem dodatkowy barwnik (pomarańczowa trichosiderina), odporny na odbarwianie.

Włosy ombre - komu pasują? Jak zrobić ombre?

Jak rozjaśnić włosy w domu – skuteczne metody

Farba do włosów bez amoniaku i z amoniakiem to metody rozjaśniania pasm, które mogą spowodować spalenie włosów, ponieważ nawet jeśli w farbie nie ma amoniaku to posiada ona silne właściwości utleniające, które niszczą włosy i sprawiają, że są obciążone. Naturalne rozjaśniane włosów to świetna alternatywa na powyższych metod. Zainteresowanie domowymi sposobami wyrażają przede wszystkim kobiety ciężarne z obawy, że farbowanie włosów mocnymi substancjami może mieć szkodliwy wpływ na dziecko.

Czy można farbować włosy w ciąży? Lekarze odradzają używanie farb z amoniakiem w pierwszym trymestrze ciąży, ze względu na to, iż udowodniono, że jego śladowe ilości mogą przenikać do organizmu kobiety. Dobrą metodą jest natomiast skorzystanie z naturalnych metod farbowania, lub farb drogeryjnych o jak najbardziej naturalnym składzie.

Warto jednak podkreślić, że metody domowe są odpowiednie dla posiadaczek fryzur w jasnych odcieniach. Czym rozjaśnić włosy ciemne? Niestety naturalne sposoby nie będę skuteczne – konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego kolorysty i odpowiednich preparatów.

Rozjaśnianie włosów rumiankiem

Rozjaśnianie włosów płukanką z naparu rumianku to najstarsza ze znanych metod nadawania fryzurze jaśniejszego odcienia. Stosowana była już w starożytnej Grecji! Zioło to, poza tym, że nadaje włosom złoty połysk – również je nawilża, dzięki czemu tak rozjaśnione włosy są również zdrowsze. Podobne właściwości mają również: nagietek, lipa, malwa i jaśmin.

Wystarczy raz w tygodniu po umyciu głowy przepłukać naparem pasma, by stale cieszyć jaśniejszym niż naturalny odcieniem blondu.

Jak rozjaśnić włosy sokiem z cytryny?

Witamina C (zawarta m.in. w cytrynie), czyli kwas askorbinowy ma zdolność do ograniczania wytwarzania melaniny. Z tego powodu rozjaśnianie włosów cytryną jest skuteczną metodą nadawania włosom jaśniejszego odcienia.

Jak rozjaśnić włosy cytryną? Można wetrzeć świeżo wyciśnięty sok bezpośrednio w pasma lub rozcieńczyć go z wodą i spryskać fryzurę przy pomocy atomizera. Po zastosowaniu rozjaśniacza w sprayu warto wyeksponować włosy na działanie promieni słonecznych – działanie kwasu askorbinowego jest wówczas silniejsze. Wpływ depigmentacyjny witaminy C jest coraz częściej doceniany przez producentów kosmetyków. Składnik ten w stężeniu 5-20 proc. można znaleźć w wielu preparatach rozjaśniających.

Sposób na plamy po farbowaniu: soda, pasta do zębów, oliwa z oliwek

Naturalne rozjaśnianie włosów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu jest znana z właściwości wywabiających plamy. Tymczasem po rozcieńczeniu z wodą do postaci gęstej pasty, może zastąpić preparat do rozjaśniania włosów. Ważne jest jednak, by rozprowadzić substancję równomiernie na pasmach, aby utleniły się one jednakowo. Ponadto, aby zapobiec zbyt szybkiemu wyschnięciu pasty, można głowę owinąć foliowym czepkiem lub ręcznikiem.

Rozjaśnienie włosów jest również skuteczne, jeśli doda się dwie łyżeczki sody do szamponu do włosów blond stosowanego na co dzień.

Jak rozjaśnić włosy w domu miodem?

W niewielkim stopniu do rozjaśniania włosów przyczynia się także miód. Wystarczy nakładać dwa razy w tygodniu na włosy maskę składającą się z: miodu, oliwy z oliwek i wody.

Zawarty w miodzie enzym oksydaza glukozowa powoduje powstawanie rozjaśniającego nadtlenku wodoru w reakcji utleniania glukozy do kwasu glukonowego. 

kobieta z tatuażami z henny

Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną?

Rozjaśnianie włosów wodą utlenioną, choć jest skuteczną metodą, bardzo szybko doprowadza do nadmiernego przesuszenia pasm. Nie powinny więc po ten sposób sięgać kobiety z włosami wymagającymi regeneracji.

Jak rozjaśnić włosy wodą utlenioną? Wystarczy rozcieńczyć ją z wodą przegotowaną i preparatem tym spryskać równomiernie fryzurę.

Jak rozjaśnić włosy w salonie fryzjerskim?

Aby rozjaśnić włosy w profesjonalnym salonie fryzjerskim, koloryści wykorzystują:

  • lotiony i toniki (z nadtlenkiem wodoru 3-6 proc.),
  • szampon rozjaśniający włosy (z nadtlenkiem wodoru 6 proc.),
  • emulsje i żele (z nadtlenkiem wodoru 6-9 proc.),
  • pasty i proszki (z nadtlenkiem wodoru 6-2 proc. i nadsiarczanami).

Im większe stężenie nadtlenku wodoru, tym większe właściwości rozjaśniające. Roztwór 6 proc. może zmienić kolor włosów o trzy tony, natomiast ten o stężeniu 9 proc. aż o pięć.

Stosowane przez kolorystę preparaty są bezpieczne dla włosów. Kosmetyki te poza składnikami utleniającymi zawierają bowiem w składzie również substancje ochronne i regenerujące (m.in.: lanolina, woski, tłuszcze, hydrolizaty białkowe) oraz barwniki bezpośrednie (niebieski i fioletowy), które zapobiegają zażółceniu włosów. Ponadto zawierają składniki odbudowujące mostki dwusiarczkowe w trzonie włosów, dzięki czemu całe pasma odzyskują elastyczność.

 

Bibliografia:

  1. Izabela Suligowska, „Rozjaśnianie i odbarwianie włosów. Poradnik dla ucznia”, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom, 2007.
  2. Magdalena Suligowska, „Planowanie zabiegów rozjaśniania i odbarwiania włosów”, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom, 2007. 
  3. Małgorzata Richter, Teresa Kulikowska-Jakubik, „Techniki fryzjerskie zmiany kolorów włosów. Podręcznik do nauki zawodu technik usług fryzjerskich. Szkoły ponadgimnazjalne”, WSiP, 2013.
  4. Izabela Łuczak-Zielkiewicz, Mirosław M. Szutowski, „Wartość diagnostyczna włosów”, Biuletyn Wydziału Farmacji WUM, 2013/8.
  5. Malwina Zasada, „Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry”, Kosmetologia Estetyczna 5/2016.
  6. Justyna Marwicka, Renata Gałuszka, Grzegorz Gałuszka, Anna Podolska, Łukasz Żurawski, Kornelia Niemyska „Analiza właściwości miodu pszczelego i jego zastosowanie w dietetyce i kosmetologii” [w:] Kosmetologia Estetyczna 2/2014.
  7. Julianna Staniewska, „Można dbać o włosy bez chemii? Naturalnie!” [w:] Viva Zioła 1/2019.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: