Przejdź do treści

Kolczyk w nosie – ile kosztuje? Czy boli? Jak długo się goi?

Kolczyk w nosie – ile kosztuje? Czy boli? Ile się goi? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolczyk w nosie stanowił dawniej symbol odwagi w niektórych kulturach. Dziś jest po prostu ozdobą, na którą decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niektórzy korzystają z niego, aby wyrazić swoją osobowość, inni traktują go jako dodatek do stylizacji. Ile kosztuje kolczyk w nosie? Czy boli i jak długo się goi? Wyjaśniamy.

Piercing – co to? Na czym polega?

Zanim powiemy więcej o kolczykach w nosie, warto wyjaśnić, czym jest sam piercing. To metoda zdobienia ciała polegająca na wykonywaniu przekłuć, a następnie – na wprowadzaniu do nich kolczyków. W tym artykule skupimy się na piercingu nosa. 

Jak się nazywają kolczyki w nosie? Rodzaje

Można wyróżnić trzy główne rodzaje kolczyka w nosie: 

  • kolczyk typu nostril – to najczęściej wybierany kolczyk do nosa, „kółko” to jego potoczna nazwa, która – jak można się domyślić – związana jest z jego półokrągłym kształtem, który z zewnątrz wydaje się być całkowicie okrągły; 
  • kolczyk typu septum – w rankingu popularności taki kolczyk w nosie zajmuje drugą pozycję, wykonywany jest w przegrodzie nosa, na obszarze pozbawionym chrząstki, zazwyczaj ma on kształt kółka lub podkowy; 
  • kolczyk typu bridge – to kolczyk aplikowany w górnym fragmencie nosa, przechodzi jedynie przez skórę, w tym przypadku wykorzystywany jest najczęściej kolczyk typu sztanga. 

Czy kolczyk w nosie boli? I czy boli przekłuwanie nosa?

Zabieg przekłuwana nosa z pewnością do najprzyjemniejszych nie należy. Aby nie odczuwać bólu podczas jego wykonywania, można zdecydować się na znieczulenie miejscowe. Obszar, na którym przeprowadzony został zabieg, może być jednak lekko bolesny przez jakiś czas. Co więcej, niektórzy odczuwają w miejscu przekłucia pewien dyskomfort, który jednak w pewnym momencie mija. Na obszarze tym utrzymywać może się także lekka opuchlizna, nierzadko towarzyszy jej również zaczerwienienie. 

Ile goi się kolczyk w nosie?

Zastanawiasz się, ile goi się kolczyk w nosie? Zależy to od jego rodzaju: 

  • przekłucie typu septum – czas gojenia obejmuje maksymalnie 3 miesiące, 
  • przekłucie typu nostril – czas gojenia wynosi od 4 do 6 tygodni, 
  • przekłucie typu bridge – czas gojenia może obejmować nawet rok. 

Co zrobić, aby kolczyk goił się szybciej? Przede wszystkim: 

  • delikatnie poruszaj kolczykiem, aby nie przyrósł do rany; 
  • nie pal, ponieważ wydłuża to czas gojenia; 
  • nie kąp się w basenie, morzu, rzece czy jeziorze – jest to stanowczo zakazane; 
  • nie pij alkoholu i napojów z kofeiną, nie zażywaj też leków z aspiryną – produkty tego typu nierzadko podnoszą ciśnienie i rozrzedzają krew, co z kolei może doprowadzić do krwawienia rany; 
  • jeśli masz katar, bardzo delikatnie dmuchaj nos i używaj jedynie naprawdę miękkich chusteczek; 
  • unikaj wykonywania makijażu w miejscu gojenia, nie stosuj peelingu, nie korzystaj z kosmetyków z alkoholem w składzie (a więc np. z toniku); 
  • nie wyjmuj kolczyka (możesz zrobić to dopiero po zagojeniu rany); 
  • nie dotykaj przekłutego obszaru brudnymi dłońmi; 
  • nie korzystaj z długich kąpieli. 
Kolczyki w uszach

Ból po piercingu – kiedy skonsultować się z lekarzem?

Ból po przekłuciu nosa może utrzymywać się relatywnie długo. Jeżeli jest jednak bardzo silny i towarzyszą mu symptomy stanu zapalnego, warto udać się do lekarza. 

Ile kosztuje kolczyk w nosie?

Cena samego kolczyka w nosie może być bardzo różna. O ile małe wkręty dostępne są w sklepach już od kilku złotych, o tyle produkty wyższej jakości są po prostu droższe – chodzi tu zwłaszcza o modele tytanowe lub wykonane ze stali chirurgicznej. Niektóre firmy sprzedają je nawet na za kilkaset złotych. Jeżeli zamierzasz kolczyk jednak nie tylko kupić, ale i nosić, musisz doliczyć cenę przekłucia nosa – zdecydowanie odradza się samodzielne przeprowadzanie tej czynności, ponieważ stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia. 

Ile kosztuje przekłucie nosa?

Ile kosztuje zrobienie kolczyka w nosie? Jak się okazuje, cena tego zabiegu wynosi zwykle od 60 do 150 zł (czasem również wraz z kolczykiem). W dużej mierze zależy to jednak od miasta, w którym znajduje się dany salon, oraz od jego popularności. 

Kobieta ma kolczyk w pępku

Gdzie kupić kolczyk do nosa?

Kolczyki do nosa, „kółka” oraz inne kształty, możesz kupić w profesjonalnych salonach piercingu. Z powodzeniem znajdziesz je również w sklepach z tego typu akcesoriami – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. 

Jak zrobić fake kolczyk w nosie?

Obawiasz się przekłucia nosa? W takim razie możesz sama wykonać ozdobę, która będzie go imitowała. Podajemy sposób na jej wykonanie. Mówimy w tym momencie o kolczykach do nosa typu septum. 

  1. Znajdź niepotrzebny breloczek z cienkim kółeczkiem. Następnie obetnij to kółeczko kombinerkami. 
  2. Podszlifuj ostre końce tego elementu np. przy pomocy pilniczka do paznokci. 
  3. Sprawdź dokładnie, czy końce nie są już ostre. 
  4. Ostrożnie przymierz fake kolczyk i sprawdź, czy jesteś w stanie umieścić go w nosie. 
  5. Włóż do nosa kolczyk w najgrubszym płacie skóry (znajduje się on u dołu zaraz przy wejściu do dziurki nosa). 

Wykonując „kolczyk” tego typu, możesz dowolnie, w zależności od swoich preferencji, zmieniać jego rozmiary. 

ziarnina - lekarz ogląda rękę kobiety

Ziarnina – jak leczyć? Jak wygląda?

Czasami po wykonaniu piercingu pojawia się ziarnina. Najłatwiej ją rozpoznać po tym, że wygląda jak narośl po jednej lub obu stronach kolczyka. Warto dodać, że w przypadku tego problemu nie odczuwa się bólu. Jeśli chcesz pozbyć się ziarniny, wypróbuj następujące produkty oraz metody. 

Olejek z drzewa herbacianego

Najpierw oczyść delikatnie ranę z osocza i strupków (o ile takie występują) przy pomocy soli fizjologicznej. Potem, przy pomocy patyczka higienicznego wmasuj kropelkę olejku z drzewa herbacianego po obu stronach przekłucia. Czynność tę wykonuj przez około 2 minuty i powtarzaj ją 2 razy dziennie, przynajmniej przez 2 tygodnie. 

Produkty na brodawki

W pozbywaniu się ziarniny pomogą Ci również produkty na brodawki. Ważne oby w ich składzie znajdowały się dwa kwasy: mlekowy oraz salicylowy. Ten pierwszy jest substancją żrącą, która niszczy warstwę skóry, na którą zostaje zaaplikowana. Ten drugi doprowadza z kolei do zmiękczenia skóry. To wszystko sprawia, że jest to metoda dość radykalna i należy ją stosować tylko w przypadku wygojonych już przekłuć. Należy korzystać z niej również ściśle według instrukcji podanej na opakowaniu. 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537336/  (dostęp: 13.10.22). 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1071670/ (dostęp: 13.10.22). 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: