Kosmetyki mineralne – skład, cechy, sposób aplikacji
Kosmetyki mineralne, które stworzone zostały z myślą o kobietach po zabiegach medycyny estetycznej, zyskały grono wiernych fanek także wśród posiadaczek skóry problematycznej i wrażliwej. Cenią je też zwolenniczki nurtu eko. Rosnąca lista produktów i bogata paleta kolorystyczna kosmetyków mineralnych powoduje, że wykonać można nimi obecnie pełen makijaż. Czym są kosmetyki mineralne? Jakie produkty można wśród nich znaleźć? Jak nakładać minerały?
Kosmetyki mineralne – co to?
Kosmetyki mineralne to grupa kosmetyków, w których skład wchodzą pierwiastki lub związki chemiczne o strukturze krystalicznej, czyli minerały. Są one stosunkowo nowym produktem na rynku kosmetycznym, powstały one bowiem w XX wieku, a za ich kolebkę uznaje się Stany Zjednoczone. Początkowo przeznaczone były dla kobiet, które poddały się zabiegom medycyny estetycznej, co uniemożliwia przez określony czas wykonywanie makijażu tradycyjnymi kosmetykami.
Obecnie kosmetyki mineralne wybierane są przez posiadaczki każdego rodzaju skóry. Szczególnie doceni je jednak cera problematyczna, czyli trądzikowa, naczynkowa, wrażliwa i skłonna do alergii. Kosmetyki mineralne stanowią bowiem naturalne przedłużenie jej pielęgnacji. Ich prosty skład, nie tylko nie podrażnia, ale pomaga nawet łagodzić niektóre dolegliwości – przyspiesza gojenie, działa antybakteryjnie, redukuje wydzielanie sebum.
Kosmetyki mineralne – lista produktów
Współczesna lista kosmetyków mineralnych jest naprawdę imponująca, a bogata paleta kolorystyczna powoduje, że można nimi wykonać pełen makijaż. Jakie produkty znajdziesz wśród kosmetyków mineralnych? Są to:
- podkłady mineralne,
- fluidy mineralne,
- korektory mineralne,
- pudry mineralne,
- róże i bronzery mineralne,
- mineralne cienie do powiek.
Warto jednak podkreślić, że wybierając produkty w drogerii należy zawsze dokładnie sprawdzić ich skład. Wielu producentów dodając jedynie śladowe ilości minerałów, nazywa je na wyrost „mineralnymi”.
Kosmetyki mineralne – skład
Zwolenniczki kosmetyków mineralnych podkreślają, że ich największym atutem jest bardzo krótka lista składników. Powstają one wyłącznie na bazie sproszkowanych i sterylizowanych minerałów z dodatkiem nieorganicznych barwników.
Jednym ze składników kosmetyków mineralnych jest mika, czyli wypełniacz, który ułatwia rozprowadzenie na skórze. Ponadto znajdziesz w nich także cynk, który cechuje się właściwościami antybakteryjnymi i matującymi. Kolejne to glinki i krzemionki, które pochłaniając nadmiar sebum delikatnie matują. Barwnikami, dzięki którym paleta kolorów podkładów mineralnych, bronzerów i cieni do powiek jest tak duża są zaś tlenki żelaza, chromu, manganu i ultramaryna.
Decydując się na kosmetyki mineralne możesz być pewna, że nie znajdą się w ich składzie alkohole, silikony, parabeny, retinol, SLS, czy syntetyczne pigmenty. Zwolenniczki produktów mineralnych podkreślają także, że są to kosmetyki ekologiczne – naturalny skład powoduje, że nie tylko nie mają one w zasadzie terminu ważności, ale nawet jeśli je wyrzucisz, nie zaszkodzisz środowisku. Ponadto kosmetyki mineralne nie są testowane na zwierzętach.
Filtry mineralne
Sceptycy kosmetyków mineralnych podkreślali, że nie posiadają one w swoim składzie ważnych dla skóry filtrów. Nic bardziej mylnego. Przykładem jest choćby tlenek tytanu, czyli minerał, który posiada naturalny filtr przeciwsłoneczny na poziomie około 15 SPF. Dodatkowo jego zawartość wpływa na zwiększenie krycia kosmetyku.
Warto wspomnieć, że naturalne filtry wykorzystywane są także w kremach do twarzy. Krem do twarzy z filtrem mineralnym jest zaś doskonałą alternatywą dla skóry wrażliwej i podrażnionej. Filtr mineralny cechuje się tym, że nie wnika on w głąb skóry, ale tworzy na jej powierzchni cienką warstwę ochronną. To dlatego nie podrażnia i nie uczula.
Wszystkie te właściwości powodują, że filtry mineralne polecane są dla dzieci.
Jak nakładać minerały?
Kosmetyki mineralne charakteryzują się sypką konsystencją. Warunkuje to sposób ich aplikacji, ale też ułatwia uzyskanie pożądanego koloru. Wystarczy połączyć ze sobą kilka odcieni podkładu mineralnego, aby stworzyć optymalny dla swoich potrzeb kolor.
Jak aplikować podkład mineralny? Istnieją dwa sposoby nakładania kosmetyków mineralnych:
- na sucho,
- na mokro.
Do wykonania makijażu mineralnego na sucho konieczne jest posiadanie pędzla. W przypadku podkładu, powinien być to ścięty pędzel. Wysyp niewielką ilość podkładu na wieczko słoiczka i dokładnie wbij w niego pędzel. Zsyp delikatnie nadmiar produktu i za pomocą ruchów kolistych nakładaj na twarz. Jeśli chcesz uzyskać większe krycie, nałóż kolejne warstwy lub wykonuj ruchy stemplowe.
Po wykonaniu makijażu na sucho możesz ponadto spryskać delikatnie twarz wodą termalną lub hydrolatem, co według niektórych entuzjastek kosmetyków mineralnych przedłuża trwałość makijażu.
Do wykonania makijażu mineralnego na mokro potrzebujesz zaś pędzla i wody termalnej lub mgiełki nawilżającej. Delikatnie spryskaj nimi pędzel, a następnie zanurz go w podkładzie. Dalsze kroki pozostają bez zmian – pamiętaj jedynie, aby przy ruchu stempla nie nałożyć zbyt dużej ilości produktu i nie osiągnąć efektu maski.
W taki sam sposób możesz aplikować wszystkie pozostałe kosmetyki z palety produktów mineralnych.
Na rynku dostępne są także kosmetyki mineralne w postaci prasowanej.
Źródła:
- Arct J., Pytkowska K., Wiedza o kosmetykach. Podstawy, Edra, 2021.
- Kołodziejczyk M., Czy to prawda, że makijaż mineralny ma właściwości lecznicze?, Beauty Forum 6/2017.
Zobacz także
„To w ogóle nie jest praca. To jest jak tworzenie sztuki, jak rzemiosło artystyczne, jak arteterapia!”. Katarzyna Kochańska opowiada, dlaczego warto robić kosmetyki w domu
„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę
„Makijaż zaczyna się od skóry. Najważniejsza jest zdrowa skóra. Lubię jak oddycha, pracuje, żyje, jesteśmy z nią w kontakcie” – mówi Monika Harwas – Drzymulska, charakteryzatorka i makijażystka
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Sonoforeza – na czym polega i kiedy warto ją stosować?
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
się ten artykuł?