Przejdź do treści

Lakier na grzybicę paznokci – skład i stosowanie

Lakier na grzybicę paznokci
Lakier na grzybicę paznokci – skład i stosowanie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choć dużo mówi się o grzybicy paznokci rąk i nóg, nadal jest ona wstydliwym problemem, a wiele osób zaczyna leczyć chore paznokcie stosunkowo późno. Preparatów na pozbycie się grzybicy dostępnych bez recepty oraz domowych metod jest zaś bardzo dużo. Lakier na grzybicę paznokci to jedna z wygodnych metod miejscowego leczenia tej często występującej choroby dermatologicznej. Jaki mają skład i jak działają lakiery na grzybicę?

Lakier na grzybicę paznokci – przyczyny i objawy choroby

Lakier na grzybicę paznokci jest jedną z metod miejscowego leczenia onychomikozy. Szacuje się, że stanowi ona nawet połowę wszystkich patologicznych zmian paznokci i występuje u kilkunastu procent populacji. Stąd uznaje się, że grzybica paznokci jest dużym problemem epidemiologicznym i społecznym w Polsce.

Wśród objawów grzybicy paznokci wymienia się najczęściej:

 • przebarwienia na paznokciach,
 • łamliwość i kruchość paznokci,
 • odkształcenia i zgrubienia paznokci,
 • odklejanie się paznokci,
 • nieprzyjemny zapach,
 • zmiany w wyglądzie i bolesność wałów okołopaznokciowych.

Warto pamiętać, że jeśli tylko zauważysz pierwsze, nawet niewielkie zmiany, należy wdrożyć leczenie. Wymagać będzie ono od ciebie sporej dyscypliny, czasu i cierpliwości. Zanim jednak zdecydujesz się na leczenie ogólne lub chirurgiczne, sięgnij po metody leczenia miejscowego, do których zaliczany jest lakier na grzybicę paznokci.

Kobieta trzyma lupę i pokazuje grzybice stóp

Lakier i inne środki na grzybicę paznokci – jak działają?

Do stosowanych miejscowo środków na grzybicę paznokci zalicza się:

 • lakiery,
 • maści,
 • żele,
 • kremy.

Leczenie takimi preparatami polega na pokryciu zakażonej powierzchni, a jak podkreślają eksperci, stosowanie lakieru na grzybicę paznokci umożliwia skuteczne przykrycie płytki na dłużej niż w przypadku maści, kremów czy żelu.

Lakiery na grzybicę paznokci swoje działanie zawdzięczają zawartym w nich substancjom, do których zalicza się:

 • amorolfinę 5 proc.,
 • cyklopiroks 8 proc.,
 • bifonazol.

W przypadku amorolfiny zaleca się jej stosowanie raz na tydzień, przez pół roku, a nawet przez rok, jeśli zmiany nadal się utrzymują. Cyklopiroks może być z kolei  używany kilka razy w tygodniu przez około pół roku. Bifonazol łączony jest na ogół z mocznikiem aż do momentu złuszczenia warstwy zakażonej, a następnie – samodzielnie. Bardzo ważne jest, abyś podczas terapii skracała płytkę paznokcia, co ma na celu zapewnienie lepszego przenikania lakieru w głąb. Unikniesz wówczas także rozprzestrzeniania się choroby na zdrowe paznokcie. Zabieg najlepiej wykonywać jednorazowym pilniczkiem.

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji paznokci z Nabea.pl

Kolejny etap leczenia to leczenie ogólne. Niezwykle skuteczna jest także metoda skojarzona, która łączy w sobie leczenie miejscowe z przyjmowaniem doustnych środków farmaceutycznych. W razie mocno rozwiniętej grzybicy, konieczne może się okazać leczenie chirurgiczne.

Naturalne sposoby na grzybicę paznokci

Co jeszcze na grzybicę paznokcia? W walce z dolegliwościami pomocne mogą być także naturalne substancje, tj. olejki eteryczne. Na uwagę zasługuje olejek z drzewa herbacianego, olejek oregano, olejek lawendowy, czy olejek rozmarynowy, które warto wcierać w zmienione chorobowo miejsca.

Ponad wszystko pamiętać należy jednak o profilaktyce. Ważne jest zachowanie higieny i dokładne wycieranie skóry oraz paznokci do sucha. W razie pojawienia się problemów z potliwością dłoni lub stóp, warto sięgnąć po dedykowane im antyperspiranty i pudry. Zapobieganie grzybicy paznokci stóp to także unikanie ciasnego, wykonanego ze sztucznych tworzyw obuwia. Nie zapominaj ponadto o ochronie stóp w publicznych saunach, czy basenach – zakładaj klapki lud specjalne ochraniacze. Nie bez znaczenia pozostaje też obcinanie paznokci na krótko, zwłaszcza u stóp. Jeśli wśród twoich najbliższych pojawi się zaś grzybica paznokci, postarajcie się wspólnie wyeliminować źródło zakażenia.

gołe kobiece nogi i kubek kawy

Lakier na grzybicę paznokci – cena

Leczenie grzybicy paznokci jest wprawdzie czasochłonne, dostępne bez recepty środki, w tym lakiery, nie są jednak bardzo drogie. Ich cena waha się od kilkunastu do około 50 złotych za buteleczkę preparatu.

 

Źródła:

 1. B. Gradowicz, Grzybica paznokci. Czynniki ryzyka, profilaktyka, metody leczenia, Kosmetologia Estetyczna, 5/2019,
 2. F. Kuros, Terapia podologiczna w przypadku grzybicy  dermatofitowej panokcia, Kosmetologia Estetyczna 2/2019,
 3. L. Piejko, Nowoczesne metody leczenia grzybicy paznokci, Akademia Paznokci 2015.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: