Przejdź do treści

Masaż limfatyczny- jak wygląda i co daje?

Masaż limfatyczny- jak wygląda i co daje? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Choroby paznokci – rodzaje, objawy i leczenie
Olejek z opuncji – właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Maseczka z kurkumy – właściwości, efekty, przepisy
Kolczyk w pępku – rodzaje, pielęgnacja rany, gojenie
Dlaczego podczas mycia wypada najwięcej włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny
Dlaczego podczas mycia wypada najwięcej włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Masaż limfatyczny często stosują sportowcy, aby zregenerować mięśnie po intensywnym wysiłku fizycznym. To również zabieg fizjoterapeutyczny polecany dla kobiet, który ma właściwości ujędrniające. Ten rodzaj masażu jest polecany także osobom po chemioterapii, ponieważ pozwala zmniejszyć powstałą z tego powodu opuchliznę. Jakie jeszcze właściwości ma masaż limfatyczny i jak zrobić go w domu? Podpowiadamy.

Co to jest masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny to rodzaj zabiegu, który oddziałuje na układ chłonny. Poprawia on motorykę i zmniejsza obrzęki. Masaż limfatyczny może ręcznie wykonywać wykwalifikowany fizjoterapeuta. Drugą możliwością jest wykorzystanie do niego specjalnego urządzenia do drenażu limfatycznego.

Na czym polega masaż limfatyczny?

Ta pierwsza forma, czyli manualny masaż limfatyczny powstał w latach trzydziestych XX wieku. Opracował go i wprowadził w życie fizjoterapeuta Emil Vodder. Drenaż limfatyczny polega na wykonywaniu na przemian ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących. Natężenie tych ruchów musi być dopasowane do kondycji zdrowotnej pacjenta oraz do masowanej okolicy. Można wykonać na przykład drenaż limfatyczny ręki albo kończyn dolnych.

Natomiast aparat do drenażu limfatycznego ma w sobie specjalne mankiety podzielone na samodzielne komory, w których umieszcza się konkretną kończynę. Urządzenie stopniowo wtłacza powietrze do każdej komory i w ten sposób wytwarza podciśnienie. Dzięki temu układ limfatyczny zostaje zmobilizowany do wytężonej pracy.

Drenaż limfatyczny możemy podzielić na dwie fazy. Pierwsza to faza przesuwania, a druga odprężenia. Na początkowym etapie zabiegu dochodzi do przemieszczania się płynu do proksymalnych węzłów chłonnych. Druga faza polega na utrzymywaniu biernego kontaktu z tkanką i na ponownym napełnieniu naczyń limfatycznych.

Endermologia / istock

Drenaż limfatyczny – efekty

Masaż tego rodzaju poleca się między innymi pacjentom onkologicznym w różnym stadium zaawansowania choroby, ponieważ często zmagają się oni z obrzękami. Mogą się one wiązać bezpośrednio z nowotworem albo być wynikiem prowadzonej terapii przeciwrakowej. Najważniejszą metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest fizjoterapia. Może ona występować w bardzo rozmaitych formach. Jedną z nich jest masaż limfatyczny. Zarówno automatyczny, czyli wykonywany urządzeniem do masażu limfatycznego, jak i manualny.

Manualny drenaż limfatyczny (MLD) znacząco różni się od klasycznego masażu. Drenaż limfatyczny jest o wiele powolniejszy i delikatniejszy. Drenaż limfatyczny pobudza układ chłonny do działania i w ten sposób opróżnia drogi oraz likwiduje obrzęk. Wspomniany wcześniej twórca tej metody uważał, że drenaż limfatyczny wykonywany w sposób izolowany powinno się stosować tylko w wyjątkowych przypadkach, takich, jak na przykład obrzęk twarzy lub narządów płciowych, czy dystrofia współczulna.

Jego tezie zaprzeczyły badania przeprowadzone w późniejszych latach. Pokazały one, że możliwe jest znaczne zlikwidowanie obrzęku kończyn dolnych u kobiet, które chorowały na nowotwory gruczołu piersiowego. Były to pacjentki, które miały już za sobą leczenie onkologiczne. Drenaż limfatyczny manualny był u nich wykonywany codziennie przez trzy tygodnie. To nie jedyna korzyść ze stosowania przez nie masażu limfatycznego. Wpłynął on pozytywnie na ogólną jakość ich życia. Odczuwały mniejszą ciężkość, dyskomfort i ból.

W takich przypadku występuje również możliwość stosowania masażu po mastektomii. Z uwagi na mniejsze umiejętności pacjenta lub jego rodziny, taki drenaż limfatyczny należy traktować bardziej jak działanie podtrzymujące leczenie niż profesjonalny zabieg.

Masaż limfatyczny – cena

Cena pojedynczego zabiegu masażu limfatycznego wynosi od 100 do 150 zł.

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Masaż limfatyczny – wskazania

U osób zdrowych występują następujące wskazania do wykonania drenażu limfatycznego: obrzęki i zastoje limfatyczne, cellulit, obrzęki wynikające z odniesionych urazów oraz powstałe w wyniku przebytych zabiegów operacyjnych, choroby metaboliczne, cukrzyca, wspieranie funkcjonowania układu odpornościowego, konieczność odchudzenia się. Drenaż limfatyczny można stosować również przy chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania do masażu

Przeciwwskazania do tego zabiegu to między innymi: gorączka, ostre choroby bakteryjne i wirusowe, przerwanie ciągłości skóry w obszarze, w którym ma być realizowany masaż limfatyczny, zakrzepica, choroba popromienna. Lepiej nie wybierać się na masaż limfatyczny, gdy jesteś w ciąży.

Jak zrobić masaż limfatyczny w domu?

Wykonanie takiego zabiegu samodzielnie w domu jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy wcześniej otrzymałaś dokładny instruktaż od specjalisty, na przykład od fizjoterapeuty. Masz do wyboru drenaż limfatyczny manualny albo masaż urządzeniem. Istnieje też opcja połączenia ze sobą tych dwóch metod.

Niezależnie od tego, czy chcesz samodzielnie wykonać drenaż limfatyczny ręki czy kończyn dolnych, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jedną z nich jest przyjęcie pozycji odpowiedniej do drenażu limfatycznego. Jeżeli zamierzasz wykonać masaż limfatyczny ręki, to musisz ją unieść powyżej poziomu ciała. Najpierw zrób kilka ćwiczeń, aby się rozgrzać, a następnie posmaruj całą kończynę środkiem antypoślizgowym, który będzie ci ułatwiał masaż.

Masaż limfatyczny nóg – jak zrobić samemu? W takiej sytuacji stosuje się tak zwane „pompowanie stopą”. Ważne jest również umieszczanie kończyn powyżej poziomu ciała. Taki masaż wykonywany samodzielnie w domu stanowi bardzo dobrą profilaktykę przeciwzakrzepową. Przy domowym drenażu limfatycznym powinieneś wykonywać dokładnie takie same ruchy jak wykwalifikowany fizjoterapeuta. Właśnie dlatego przed przystąpieniem do drenażu limfatycznego w domu konieczny jest wcześniejszy instruktaż od profesjonalisty.

Domowy aparat do drenażu to tak zwane BOA. Wyjątkowo skutecznie eliminuje różnego rodzaju obrzęki. Aparat do masażu limfatycznego możesz kupić na przykład na Allegro. Ceny tego rodzaju urządzeń wahają się od 60 do 90 złotych. Przy tak niskich kosztach inwestycji, można je wypróbować bez większego ryzyka.

 

Źródła:

  1. Anna Pyszora, Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym, Katedra i Zakład Opieki Paliatywnej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, s. 28-29 https://journals.viamedica.pl/palliative_medicine_in_practice/article/view/28561/23331

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Hammam – co to za rytuał, etapy, korzyści z zabiegu

Olejek lawendowy – właściwości i zastosowanie

Skleroterapia – co to jest, efekty i skutki uboczne

Olga Szemley

Ćwiczenia na spiętą twarz. Pokazuje joginka twarzy Olga Szemley [WIDEO]

Masaż relaksacyjny – rodzaje, jak wygląda, jak się przygotować?

Masaż shiatsu – co to jest, wskazania i przeciwwskazania

Masaż ajurwedyjski – co to jest, rodzaje, cena

Podologia – co to jest? Kiedy odwiedzić podologa?

Masaż klasyczny – techniki, działanie, przeciwwskazania

Masaż stóp – jak masować receptory na stopach?

Masaż gorącymi kamieniami – cena, przeciwwskazania, na co wpływa

Masaż sportowy – wskazania, rodzaje, techniki, kurs

Olga Szemley

Ćwiczenia na jędrne czoło bez zmarszczek. Pokazuje joginka twarzy Olga Szemley [WIDEO]

Masaż twarzy. Ćwiczenia na ujędrnienie, odmłodzenie i odprężenie

Dominika Szczechowicz

„Zaobserwowałam, że Japonki ‘podejrzanie’ dobrze wyglądają”. Dominika Szczechowicz o japońskich masażach i „terapii twarzy”

Kobiece nogi z tatuażami

W jaki sposób poradzić sobie z łatwo powstającymi siniakami? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna

Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Ochota na masaż? Sprawdź jaki rodzaj masażu wybrać

Spanie nago jest zdrowe. Korzyści z sypiania bez ubrania

Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować?

Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować?

Masażer jadeitowy do twarzy

Masażery do twarzy dobre nie tylko, kiedy chcemy zadbać o urodę. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk mówi, dlaczego są skuteczne

13 pomysłów na prezent dla przyjaciółki na święta

Prezent na święta dla przyjaciółki. Oto 13 propozycji na piękne, uniwersalne i praktyczne upominki

Kobido. Masaż zamiast liftingu? To możliwe!

„Pielęgnujemy twarz, kremujemy nogi, szorujemy pięty – a piersi?” – pytają dermatolożki i tłumaczą, jak powinnaś dbać o skórę piersi

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Dermatolog o wypryskach w okolicach bikini. Kiedy powinna się zapalić czerwona lampka?

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Po co mężczyźnie sutki?

Spuchnięte dłonie - przyczyny

Spuchnięte dłonie, czerwone ręce. Dlaczego puchną dłonie?

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Lipodemia — sprawdź, czym jest choroba grubych nóg, jakie ma objawy i jak się ją leczy

Lipodemia – co to jest, przyczyny, objawy i leczenie

zielone paznokcie

Zielone paznokcie – czego mogą być objawem?

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

Sok z ziemniaka - jego właściwości i zastosowanie

Sok z ziemniaka – jego właściwości i zastosowanie

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się pryszczy na brodzie?