Przejdź do treści

Masaż powięziowy – pojęcie i wskazania. Jakie są efekty masażu powięziowego twarzy?

Masaż powięziowy – pojęcie i wskazania. Jakie są efekty masażu powięziowego twarzy? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż powięziowy to z jedna z manualnych technik fizjoterapii, która w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wszystko to za sprawą licznych badań na temat powięzi i popularyzacji stworzonej przez Toma Myersa koncepcji taśm anatomicznych. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. masaż powięziowy twarzy, który działa nie tylko relaksacyjnie, ale też przywraca sprężystość i jędrność skóry. Sprawdźmy na czym polega. a czym  

 

Co to jest powięź? 

Punktem wyjścia do zrozumienia techniki masażu powięziowego jest zdefiniowanie pojęcia powięzi. Powięź to wielowymiarowa tkanka łączna, która otacza mięśnie, kości i wszystkie narządy. W zależności od miejsca występowania charakteryzuje się ona różnymi właściwościami mechanicznymi. Należy podkreślić, że powięź jest bardzo mocno unerwiona – znajdują się w niej m.in. receptory bólowe, ale też ukrwiona – odnaleźć można w niej liczne naczynia krwionośne. 

Koncepcja taśm anatomicznych popularyzowana przez Toma Myersa zakłada zaś, że dzięki taśmom powięziowym jesteśmy w stanie wykonywać wszystkie ruchy, zachowując przy tym odpowiednią pozycję ciała. Zaburzenie taśm, ich przeciążenie, czy sklejenie jest źródłem bólu, trudności w koordynacji ruchowej lub ograniczeń ruchomości stawów.  

Wyróżnia się trzy warstwy powięzi: 

  • powięź powierzchowną – to najgłębsza warstwa skóry, która jest połączona z warstwą siatkówkową skóry właściwej,    
  • powięź trzewną – podtrzymuje narządy, owijając je warstwą tkanki łącznej, 
  • powięź głęboką – zbudowana z gęstej, włóknistej tkanki, która otacza mięśnie i oddziela je od siebie. 

 

Co to jest terapia powięziowa? 

Terapia powięziowa opiera się na masażu powięzi, którego celem jest zmniejszenie napięcia całego organizmu poprzez rozerwanie złączonych powięzi i przywrócenie im elastyczności. Wskazaniem do jego wykonania nie jest zatem sam ból, ale napięcie mięśniowe, przeciążenie. Stosowany jest on jednak także przez fizjoterapeutów jako masaż pomocniczy podczas leczenia urazów i stanów zapalnych oraz wielu chorób układu ruchu. 

Jak wykonać masaż powięziowy? Wyróżnić można: 

  • Masaż powięzi rolujący – to masaż powięzi, do którego wykonania wystarczy roller i mata do ćwiczeń. Ten rodzaj masażu wykonywany jest regularnie przez wielu sportowców jako uzupełnienie treningu, ale doskonale sprawdza się przede wszystkim jako sposób na zwiększenie elastyczności i uaktywnienie różnych partii ciała, zrelaksowanie, pozbycie się tzw. zakwasów i uczucia napięcia. Warto zaznaczyć, że rollery różnią się między sobą zarówno twardością, wielkością, jak i kształtem. Rodzaj należy zaś dopasować do swoich umiejętności i tego, jaką partię ciała chcesz masować. 
  • Masaż tkanek głębokich – to metoda, która opiera się na manualnym – wolnym i precyzyjnym, ale jednocześnie delikatnym ucisku wybranych partii ciała przez fizjoterapeutę. Wykonuje on pracę całymi dłońmi, przedramieniem lub palcami, dzięki czemu może dostosować ruch i nacisk do napięcia tkanek.  

 

Masaż powięziowy twarzy 

Masaż powięziowy można też z powodzeniem stosować jako manualny zabieg poprawy swojego wyglądu. Masaż powięziowy twarzy, bo o nim mowa, to bowiem sposób nie tylko na odprężenie i usunięcie napięcia mięśni twarzowych i szczękowych, ale też na wygładzenie zmarszczek. Jest on niekiedy porównywany do nieinwazyjnego liftingu. Usuwając skurcze i napięcie powięzi zmniejsza widoczność zmarszczek – przede wszystkim mimicznych.  

Masaż powięzi twarzy usprawnia także przepływ limfy i krążenie krwi. Szczególnie polecany jest on zatem wszystkim, borykającym się z opuchlizną na twarzy. Przyspiesza także łuszczenie, ale i regenerację naskórka. Sprzyja tym samym wchłanianiu substancji odżywczych. 

Poza poprawą wyglądu, masaż powięziowy twarzy jest stosowany także w przypadku wielu dolegliwości narządu żucia. 

 

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu powięzi 

Masaż powięziowy wykonywany jest precyzyjnie i delikatnie. Ma za zadanie zniwelować napięcie mięśni, stosowany jest do leczenie bólu i przeciążeń, ale nie ma nic wspólnego z silnym uciskiem. Jakie są wskazania do jego wykonania? Wśród nich wskazać można m.in.: 

  • ból i dyskomfort mięśni o bliżej nieokreślonym pochodzeniu, 
  • choroby reumatyczne, 
  • urazy kręgosłupa, 
  • urazy i przeciążenia stawów, 
  • zespoły bólowe np. rwa kulszowa 

Masaż powięziowy twarzy zaś, poza chęcią poprawy jędrności i elastyczności skóry, warto zastosować także w przypadku: 

  • obrzęków, 
  • bólu w obrębie szyi i głowy, 
  • zabiegów chirurgicznych – dla zwiększenia elastyczności blizn, także pourazowych, 
  • bólu stawu skroniowo-żuchwowego i dla poprawy jego ruchomości, 
  • zaburzeń czucia twarzy lub mowy po zabiegach operacyjnych lub np. udarze mózgu, 
  • urazów żuchwy, szczęki, innych kości twarzoczaszki – w celu przyspieszenia rekonwalescencji.  

Mimo że masaż powięzi jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezpiecznym, istnieje grupa przeciwwskazań do jego wykonania. Są to przede wszystkim bolesne rany, ostre stany zapalne stawów, skłonności do krwotoków, czy zakrzepica żył 

 

Źródła: 

  1. L. Allen, D. M. Pounds „Masaż leczniczy. Podstawy anatomiczne i techniki” Wydawnictwo Edra Urban & Partner,
  2. R. J. Hoyme „Klasyczne i nowoczesne techniki masażu” Wydawnictwo Vital, Białystok 2020, 
  3. J. Miller „Autoterapia mięśniowo-powięziowa” Wydawnictwo Galaktyka, 
  4. T. Myers „Taśmy anatomiczne” Wydawnictwo DB Publishing. 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: