Przejdź do treści

Masaż próżniowy (bańką chińską) – na czym polega zabieg, wskazania i efekty

Masaż bańką chińską /fot. iStock
Masaż bańką chińską /fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż próżniowy popularnie zwany masażem bańką chińską to zabieg wykonywany głównie w gabinetach kosmetycznych. Można jednak wykonać go także samodzielnie w domu. Jak wykonać masaż bankami chińskimi? Czy można bańką chińską wykonać masaż twarzy? Czy bańki chińskie to skuteczny sposób na cellulit?

Co to jest masaż bańką chińską?

Masaż bańką chińską to zabieg, który wykorzystuje siłę podciśnienia, jedną z najstarszych metod leczenia. Technika masażu próżniowego liczy sobie około 3000 lat. Masaż bańką chińską polega na przykładaniu do poszczególnych części ciała specjalnych baniek. Zalecany jest głównie do zwalczania cellulitu. Przy regularnym stosowaniu takiego masażu możliwe jest ujędrnienie skóry i modelowanie sylwetki. Bańką chińską można masować brzuch, uda i pośladki.

Jak masować bańką chińską?

Aby cieszyć się z efektów masażu próżniowego, nie musisz udać się do SPA ani gabinetu kosmetycznego. Do masażu bańką chińską w domu będziesz potrzebować zestawu baniek do masażu i oliwki lub olejku do masażu.

Ile kosztują bańki do masażu próżniowego?

Ceny zestawów baniek do masażu różnią się w zależności od jakości materiału, z jakiego wykonane są bańki. Najtańsze zestawy dostaniesz już od 22 zł, jednak lepszej jakości gumowe bańki do masażu kosztują dwa razy więcej. Bańki do masażu można kupować też pojedynczo, chociaż w zestawach (zestaw zawiera bańki różnej wielkości przeznaczone do masażu brzucha, ud i twarzy) są tańsze. Pojedyncza bańka do masażu to koszt nawet kilkadziesiąt złotych (np. Cuddle Bubble Regular Celloo).

Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować?

Jak wykonać masaż chińską?

Brzuch, pośladki i uda należy masować ten sam sposób:

 1. Na miejsce, które chcesz masować, nałóż oliwkę, aby bańka z łatwością ślizgała się po skórze.
 2. Przygotuj bańkę do masażu. Chwyć ją dwiema dłońmi (palcami wskazującym i środkowym) z obu stron za dolną krawędź. Kciukami naciskaj na szczyt bańki. W ten sposób wyciśniesz z niej powietrze i stworzysz podciśnienie.
 3. Lekko przyciśnij bańkę do miejsca, które chcesz masować. Zwolnij uścisk palców. Bańka powinna „przyssać się” do skóry.
 4. Chwyć dłonią bańkę i wykonuj podłużne lub koliste ruchy w stronę węzłów chłonnych. Wykonuj ruchy delikatnie i płynnie, nie przetrzymuj bańki w jednym miejscu.

Baniek do masażu nie przystawiaj w miejscu żylaków, ran i blizn we wczesnym stadium zrostu. Na początku zabieg może być nieco bolesny i zostawiać niewielkie siniaki.

Ile powinien trwać masaż bańką chińską?

Masaż bańką chińską powinien trwać nie dłużej niż 30 minut (15-30). Należy go wykonywać w seriach co 2-3 dni. Aby terapia przyniosła efekt, zaleca się 10-20 zabiegów. W celu profilaktycznym zabieg można wykonać raz w tygodniu.

Cellulit – jak się go nie pozbędziesz

Masaż twarzy bańką chińską

Bańką chińską można też masować twarz. Bańka chińska do masażu twarzy powinna być wykonana z miękkiego materiału (najlepiej silikonu) i o niewielkiej średnicy. Taki masaż można wykonywać codziennie. Efekty masażu twarzy bańką chińską to poprawa owalu twarzy, zmniejszenie opuchlizny i wyrównanie kolorytu skóry. Masaż twarzy wykonuje się kolistymi ruchami, od środka twarzy do zewnątrz, w stronę skroni. Do masażu twarzy także używaj olejku.

Bańki chińskie jako sposób na cellulit

Czym jest cellulit?

Cellulit to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej połączone z obrzękowo-włóknistymi zmianami tkanki podskórnej. Objawia się zgrubieniami i wypukłościami na powierzchni skóry, które nieco przypominają nierówną powierzchnię pomarańczy (stąd nazwa „skórka pomarańczowa”). Cellulit dotyka przede wszystkim kobiet. Jest to bardzo powszechna dolegliwość, występująca u coraz młodszych kobiet.

Masaż bańką chińską – efekty na cellulit

Jedną z metod walki z cellulitem jest masaż bańką chińską. Jest to sprawdzony i najszybszy sposób, który działa na cellulit. Masaż próżniowy usprawnia przepływ krwi i limfy, dzięki czemu przy regularnym stosowaniu wyraźnie ujędrnia skórę i widocznie redukuje cellulit. Opinie dotyczące masażu bańką chińską na cellulit są zgodne, że znaczna poprawa skóry widoczna jest już po kilka zabiegach, a poddawana masażowi skóra staje się jędrna i sprężysta.

Masażer antycellulitowy

Jeśli obawiasz się dyskomfortu związanego z użyciem baniek chińskich, do pozbycia się cellulitu możesz zastosować masażer antycellulitowy, które imituje działanie chińskich baniek, np. ręczny masażer próżniowy na cellulit (cena około 60 zł). Tego rodzaju masażer należy po włączeniu przyłożyć do ciała i wykonywać nim koliste ruchy. Bardziej zaawansowane masażery na cellulit to masażery ultradźwiękowe. Ich cena jest już znacznie wyższa (od 400 zł wzwyż).

Masażer jadeitowy do twarzy

Przeciwwskazania do masażu próżniowego

Nie w każdym stanie zdrowia masaż próżniowy jest wskazany. Zrezygnuj z masażu próżniowego w poniższych przypadkach:

 • menstruacja,
 • ciąża,
 • gorączka,
 • krótki czas po złamaniu kości,
 • stany chorobowe i zapalne skóry,
 • zaburzenia krzepliwości krwi,
 • skłonności do wylewów podskórnych,
 • choroba nowotworowa,
 • gruźlica.

Źródło:

 1. Pelc, K., Smaga, S., & Zielińska, K. (2012). Ocena skuteczności antycellulitowego masażu bańką chińską. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: