5 min.
Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować?

Efekty masażu bańką chińską – czy warto spróbować? Istock.com
06.08.2022
Wróciłaś z urlopu, a na twojej skórze pojawiło się więcej znamion i piegów? Sprawdź, czy nie są groźne
05.08.2022
Nie wiesz, ile kremu z filtrem powinnaś nałożyć, by twoja skóra była bezpieczna? Poznaj „KremówKę Janiny”, czyli kalkulator kremów UV
03.08.2022
8 kosmetyków za mniej niż 30 zł. Idealne na wakacje
31.07.2022
Nosisz latem lekkie klapki i sandałki? Fizjoterapeuta ostrzega
29.07.2022
„Każde ciało zasługuje na plażę”. Hiszpański rząd promuje ciałopozytywność w letniej kampanii
Bańki chińskie wykorzystywane są od wieków do terapii mającej na celu łagodzenie bólu. Obecnie zabiegi masażu z ich użyciem zdobywają dużą popularność w salonach kosmetycznych jako metoda stosowana do redukcji cellulitu i rozstępów. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda masaż bańką chińską oraz jak oceniana jest skuteczność tej metody.
Spis treści
Jakie efekty daje masaż bańką chińską?
Masaż bańką chińską jest metodą terapii wywodzącą się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Od czasów powstania tej techniki około 3 tysiące lat temu, stosowano ją w celu wywołania lokalnego przekrwienia i stymulacji mechanizmów samoregulacji organizmu. Bańki wykorzystywane były w leczeniu zaburzeń tkanek miękkich i zmniejszania odczucia bólu przy różnych dolegliwościach. Wiele wieków później udowodniono efektywność tej metody w łagodzeniu napięcia mięśniowego i bólu kręgosłupa. Współcześnie postanowiono również zacząć stosować masaż bańką chińską jako sposób zwalczania rozstępów oraz cellulitu – i to właśnie w dużej mierze dzięki zastosowaniu tej metody w kosmetologii, na nowo zdobywa ona popularność.
Jak niezależni od salonów kosmetycznych badacze oceniają efekty masażu bańką chińską na poprawę stanu skóry? Zdania są podzielone. W części prób uzyskiwano dobre rezultaty u większości pacjentek. Opublikowano także wyniki badań, w których nie stwierdzono istotnych różnic przed i po zabiegu. W jednej z prób po 10 masażach u wszystkich badanych kobiet zaobserwowano obniżenie poziomu tkanki tłuszczowej w okolicy ud oraz zmniejszenie ich obwodu. Na podstawie przeglądu dostępnych badań możemy stwierdzić, że istnieją przesłanki, że masaż bańką chińską może przyczyniać się do zmniejszenia cellulitu i obwodów ud oraz pośladków, jednak przeprowadzone testy nie dają nam gwarancji, że taki efekt uzyska każda osoba, która zastosuje tę metodę.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przeprowadzanie masażu bańką chińską w salonie kosmetycznym
Współcześnie do masażu wykorzystuje się wykonane z gumy bańki chińskie w różnych rozmiarach. Jaka jest zasada ich działania? Po dociśnięciu bańki do ciała, dochodzi do powstania podciśnienia i wywołania zassania skóry do wnętrza jej wnętrza. Masaż polega na tym, że bańka przykładana jest do powierzchni skóry, a następnie wykonywane są delikatne ruchy (podłużne, kuliste, zygzakowe, ósemkowe). Zabiegowi można poddawać całe ciało albo wybrane partie, np. uda, pośladki, brzuch. Czas trwania masażu to zwykle około 15-30 minut. Salony kosmetyczne dla uzyskania najlepszego efektu zalecają wykonywanie zabiegów w seriach po 10-20, w odstępach trwających 2 do 3 dni (w przypadku zastosowania metody w celach profilaktycznych – co około 7 dni). Choć generalnie mówi się o tym, że masaż bańką chińską należy do terapii o działaniu relaksującym, to osoby o niskim progu bólu w czasie zabiegu mogą odczuwać dyskomfort, czasami bańki mogą też pozostawiać na skórze siniaki.
Masaż bańką chińską w domu
Wykonanie masażu bańką chińską nie jest skomplikowane i w związku z tym możecie wypróbować przeprowadzenie tego zabiegu także we własnym zakresie. Będziecie do tego potrzebowały tylko baniek chińskich (koszt zestawu w sklepach internetowych to około 20-30 złotych) oraz wybranego olejku (można wykorzystać np. oliwę z oliwek). Jeśli przeprowadzasz zabieg po raz pierwszy, wybierz bańkę w najmniejszym rozmiarze. Poniżej znajdziecie opis sposobu wykonania masażu w kilku krokach.
- Oczyść partię ciała, którą będziesz masować, osusz ją i natłuść olejkiem.
- Bańkę podgrzej poprzez zanurzenie na kilka minut w ciepłej wodzie (ok. 40 stopni C). Osusz ją.
- Bańkę opróżnij z powietrza przez przyciśnięcie górnej części dwoma kciukami i dociśnięcie pozostałymi palcami.
- Tak uformowaną bańkę przystaw do wybranego punktu na ciele i puść. Powinna zassać skórę i przyczepić się do ciała.
- Wykonuj masaż powolnymi, okrężnymi ruchami w kierunku serca.
- Po zakończeniu masażu, odessij bańkę wkładając do niej palec.
- Na koniec wymasuj daną okolicę ręcznie przez kilka minut.
Przeciwwskazania do wykonywania masażu
Mimo, że masaż bańką chińską nie należy do inwazyjnych zabiegów, wymienia się kilka schorzeń, w których jego wykonywanie jest niezalecane. Należą do nich:
- nowotwory,
- gruźlica,
- żylaki w miejscu masażu,
- wysiękowe zapalenie stawów,
- wysoka gorączka,
- stany chorobowe i zapalne skóry (np. wypryski lub ropnie),
- rany, blizny we wczesnym stadium zrostu lub naruszenie ciągłości skóry z innych przyczyn,
- wczesne stany po złamaniach kości,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- ciąża.
Masaż bańką chińską można z powodzeniem wykorzystać w celu łagodzenia napięcia mięśniowego i dolegliwości bólowych. Oczekiwane efekty masażu bańką chińską w postaci poprawy krążenia skóry, redukcji cellulitu i rozstępów mogą także zachęcać do skorzystania z zabiegów. Jak na razie brakuje niestety jednak jednoznacznych dowodów na skuteczność tej metody w kosmetologii. Dlatego też – choć masaż może przynieść korzystne rezultaty – nie powinnyśmy nastawiać się na to, że wykonanie kilku zabiegów pozwoli na uzyskanie spektakularnego efektu.
Bibliografia:
- Trybulec B., Orzechowska S. (2015) Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet, Masaż i Odnowa Biologiczna 2:50-57.
- Bojarska-Hurnik S. (2019) Lipodystrofia – przyczyny i możliwości terapeutyczne, Kosmetologia Estetyczna 8: 623-630.
Poleć ten artykuł koleżankom
Zobacz także

Jesteś chora? Może postaw sobie bańki? O ich zaletach (i wadach) porozmawiałyśmy z ekspertką

Ból karku to coraz częstszy problem. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk mówi, jak wykonać automasaż

Masażery do twarzy dobre nie tylko, kiedy chcemy zadbać o urodę. Fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk mówi, dlaczego są skuteczne
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
„Stan psychiczny nie powinien warunkować decyzji o operacji powiększania biustu. Lepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna” – mówi dr n. med. Justyna Jończyk

05.07.2022
„To jest ludzkie i nie powinniśmy się tego wstydzić”. Aleksandra Pochopień zebrała 14 osób, by pokazały, że w chorobach skóry kryje się piękno

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022