Przejdź do treści

Masaż stóp – jak masować receptory na stopach?

Tekst o technikach masażu stóp i refleksologii. Na zdjęciu: Osoba otrzymująca masaż stóp - HelloZdrowie
Masaż stóp - jak masować receptory na stopach? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masaż stóp będzie wybawieniem dla osób, które cały dzień spędzają „na nogach”. Nie jest potrzebna do tego wizyta w profesjonalnym gabinecie. Wystarczy wiedzieć, jak masować receptory na stopach i – w razie potrzeby – zaopatrzyć się w odpowiednie przyrządy.

Masaż stóp – jak to robić?

Masaż stóp należy do przyjemności, które możemy sobie sprawić bez wychodzenia z domu. Wystarczy zafundować stopom gorącą kąpiel (np. w wodzie z dodatkiem olejków zapachowych), a następnie przejść do masażu.

Na początku stopę umieszczamy między dłońmi i rozcieramy, poruszając dłońmi w przeciwne strony. Następnie masujemy każdy palec po kolei, chwytając go między kciuk a palec wskazujący. Wtedy przechodzimy do masowania podeszwy stopy, wykorzystując następujące techniki masażu:

  • głaskanie – używamy brzegu dłoni (od strony małego palca), przesuwamy od pięty do palców,
  • rozcieranie – używamy opuszków palców jednej ręki, wykonujemy ruchy okrężne od palców do pięty,
  • ugniatanie – używamy dłoni zwiniętej w pięść i poruszamy nią od palców do pięty,
  • oklepywanie – używamy opuszków palców jednej ręki, delikatnie opukując podeszwę stopy.

Kolejnym krokiem jest masowanie grzbietu stopy poprzez:

  • głaskanie – całą powierzchnią dłoni przesuwamy od palców ku kostkom,
  • rozcieranie – przy pomocy obu kciuków (ułożonych równolegle do siebie), wykonujemy ruchy okrężne.
Jaki rodzaj masażu wybrać?

Co to są receptory na stopach?

Mówiąc o masażu stóp, często wspomina się o receptorach na stopach czy punktach na stopach do masażu. Pojęcia te związane są z refleksologią stóp (refleksoterapią), czyli wywodzącą się z Dalekiego Wschodu terapią holistyczną stanowiącą część medycyny alternatywnej. Zgodnie z refleksoterapią poszczególne punkty na stopach do masażu (receptory), powiązane są z określonymi częściami ciała. Ucisk odpowiednich punktów na stopie pobudza znajdujące się na niej zakończenia nerwowe, wysyłając impulsy do ośrodkowego układu nerwowego. Ten z kolei wysyła je do narządu, usprawniając jego działanie. Np. masując małe palce, stymulujemy zatoki i okolicę mózgu. Na refleksologii opiera się m.in. tajski masaż stóp w którym za pomocą palców lub specjalnych patyczków, stymulowane są zakończenia nerwowe na stopach.

Uwaga! Refleksologia należy do masaży leczniczych i jako taka powinna być wykonywana przez profesjonalistę. Do tej pory nie została naukowo udowodniona jej skuteczność, tym samym refleksologia nie powinna zastępować konwencjonalnego leczenia, a jedynie je wspomagać.

Przyrządy do masażu stóp

Poza masażem wykonywanym manualnie, odprężenie naszym stopom przyniosą różne przyrządy do masażu stóp. Te zaś, także profesjonalne, są coraz łatwiej dostępne. Czym się różnią między sobą i ile za nie zapłacimy?

Wałek do masażu stóp

To najprostszy i najtańszy (dostępny już od kilkunastu złotych) przyrząd do masażu stóp. Ma postać drewnianego, niewielkiego wałka z wypustkami docierającymi do trudno dostępnych receptorów na ciele. Możemy używać go podczas oglądania telewizji czy pracy biurowej. Wystarczy po prostu umieścić go pod stopami i przesuwać nim od pięt do końca palców, według potrzeb regulując siłę nacisku.

Masażer poprawia krążenie, wzmacnia mięśnie stóp, niweluje ból i zmęczenie. Mogą z niego korzystać pacjenci dotknięci chorobą reumatoidalną i zwyrodnieniową stawów, chorobami układu nerwowego i krwionośnego. Wałki znajdziemy też w wariancie bez wypustek jako rolki do masażu stóp (albo roller do stóp).

Mata do masażu stóp

Zwijane maty do masażu stóp doskonale sprawdzą się w ćwiczeniach korekcyjnych stóp. Posiadają wypustki za pomocą których stymulują punkty refleksyjne na stopie. Korzystanie z nich przynosi podobne korzyści co manualny masaż stóp: łagodzenie bólu i napięcia mięśni, usunięcie toksyn z organizmu, poprawę krążenia, regulację funkcji narządów wewnętrznych. Długość maty (ok. 175 cm) umożliwia ćwiczenie na niej większych partii ciała niż stopy (np. kładąc się na niej możemy rozmasować lędźwie). Ceny maty do masażu stóp zaczynają się od 20 zł, a profesjonalne modele dostaniemy już od 64 zł.

Jak dbać o stopy?

Aparat do masażu stóp – masażer wodny

Otrzymamy go w dużych sklepach ze sprzętem AGD. Urządzenia te składają się z niewielkiej wanienki z dyszami umożliwiającymi masaż bąbelkowy lub wibracyjny. Niektóre modele wyposażone są w nakładki do pedicure, funkcję podgrzewania wody czy wypustki do akupresury. Ceny masażerów wodnych zaczynają się od 100 zł. W droższych urządzeniach (350-600 zł) znajdziemy funkcję masażu punktowego (dzięki zastosowaniu podczerwieni). Jaki masażer wodny wybrać? Przede wszystkim atestowany i certyfikowany. Wtedy będziemy mieć pewność, że urządzenie nam pomoże, a nie zaszkodzi.

Nogi położone na kaloryferze, stopy w skarpetkach grubych

Kurs masażu stóp

Tajniki refleksologii i masażu stóp (w tym tajskiego masażu stóp) można zgłębić podczas profesjonalnych kursów masażu. Zdobyta na nich wiedza przyda się zarówno do masowania siebie, naszych bliskich, jak i podniesienia kwalifikacji zawodowych. Standardowa długość kursu to dwa lub trzy dni. Ceny kursu masażu stóp zaczynają się od kilkuset do 2500 zł (w pakiecie z nauką innych technik).

 


Źródła:

  1. Burak, Mateusz. Czym są punkty refleksyjne na stopach? Na czym polega refleksoterapia?; https://www.doz.pl/czytelnia/a15120-Refleksologia__czym_sa_punkty_refleksyjne_na_stopach_Na_czym_polega_refleksoterapia
  2. Magiera, Leszek. 2007. Klasyczny masaż leczniczy: teoria i praktyka, automasaż. Kraków: Wydawnictwo BiO-STYL

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: