Przejdź do treści

Maseczka z jajka na włosy – efekty i domowe przepisy

Jajka
Maseczka z jajka na włosy – efekty i domowe przepisy Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maseczka z jajka na włosy to sposób na zdrowe, nawilżone i pełne blasku fryzury, który szczególnie ceniły nasze babki. Jej popularność nie była jednak wyłącznie efektem braku innych kosmetyków na drogeryjnych półkach, ale licznych składników odżywczych i witamin zawartych w jajku, które pozytywnie wpływają na włosy. Jakie są efekty stosowania jajka na włosy? Jak często je nakładać? Jakie są przepisy na domowe maseczki z jajek i czy trudno je przygotować?

Maseczka na włosy z jajka

Jeśli cenisz naturalne, domowe i – co najważniejsze – sprawdzone sposoby pielęgnacji, to maseczka z jajka na włosy jest produktem dla ciebie. Można stosować ją bez względu na rodzaj włosów, choć jej działanie szczególnie poprawi wygląd włosów zniszczonych i przesuszonych. Jajko na włosy możesz nakładać jako samodzielną maseczkę lub wykorzystać je jako dodatek do gotowych kosmetyków, czy odżywek. Jedyną wadą jajka jest to, że z uwagi na swoją konsystencję łatwo spływa z włosów – musisz być więc ostrożna, aby nie zabrudzić ubrań.

Zastanawiasz się, którą część jajka wybrać – białko, czy żółtko? Przygotowując domową maseczkę na włosy z jajka możesz z powodzeniem wykorzystać je w całości lub oddzielić białko od żółtka. Ciekawostką jest, że żółtko działa jak emulgator, czyli doskonale łączy ze sobą składniki. Warto więc dodać go do maseczek wieloskładnikowych.

kobieta czesze włosy

Maska na włosy z jajka – składniki odżywcze

Maska z jajka na włosy swoją skuteczność zawdzięcza składnikom odżywczym, w które bogate są białko i żółtko. Całe jajko składa się z wody, która stanowi 75 proc., białek – 12 proc., lipidów – 12 proc., a około 1 proc. to inne składniki mineralne.

Jakie składniki zasługują na szczególną uwagę? Poza białkami, których obecność ma szczególne znaczenie w przypadku maski do włosów, wymienić należy także:

  • lecytynę,
  • witaminy A, D, E, K oraz z grupy B,
  • fosfor,
  • cynk,
  • żelazo,
  • jod,
  • siarkę.

Jajko na włosy – efekty

Zastanawiasz się co daje jajko nakładane na włosy? Efekty jego stosowania mogą cię zaskoczyć. Ponieważ włosy składają się w większości z białka tj. keratyny, białko jajka naturalnie odbudowuje uszkodzone pasemka. Białko i lecytyna wzmacniają także cebulki, dlatego maseczkę z jajek stosuje się na porost włosów oraz po ty, by zmniejszyć ich wypadanie.

Witaminy i składniki mineralne pozytywnie wpłyną zaś na wygląd włosów. Po regularnym stosowaniu odżywki z jajek będą one gładkie, bardziej lśniące, miękkie i wyraźnie nawilżone oraz odżywione.

Kolejnym cennym składnikiem jajka jest siarka, dzięki której jajeczna maseczka niweluje łupież i zapobiega jego powstawaniu.

Jak i jak często nakładać maseczkę z jajka na włosy?

Maseczkę z jajka nakładaj na całe włosy – dokładnie rozprowadź od nasady, aż po same końcówki i pozostaw na kilkanaście lub więcej minut, w zależności od rodzaju maski. Jak często ją nakładać? To także zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć. Niektóre maseczki np. na porost włosów warto nakładać co najmniej raz na dwa tygodnie, inne zaś nie częściej niż raz na miesiąc.

Pamiętaj, aby maskę z jajka spłukiwać chłodną wodą. Jeśli będzie zbyt ciepła, możesz zostać z jajecznicą na głowie.

Domowa odżywka do włosów z jajka

Chcesz wypróbować maskę do włosów z jajka? Oto garść sprawdzonych przepisów.

Szampon w kostce - jak używać?

Odżywka z jajka do włosów

  • jajko

To najprostsza odżywka z jajek do włosów, do której przygotowania potrzebujesz wyłącznie jednego składnika. Roztrzep je dokładnie w miseczce, nałóż na całą długość umytych i mokrych jeszcze włosów. Pozostaw na nich na około pół godziny, a następnie spłucz i umyj szamponem. Ta maska jest jednocześnie odżywką, po zastosowaniu której nie musisz nakładać na włosy żadnych dodatkowych kosmetyków.

Jeśli jesteś posiadaczką długich włosów, wykorzystaj dwa jajka.

Wzmacniająca maseczka z żółtka na włosy

  • dwa żółtka,
  • olejek rycynowy,
  • witamina A i E (np. w kapsułce),
  • miód,
  • kilka kropel soku z cytryny.

Dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i nałóż na mokre włosy. Pozostaw maskę na około 15 minut, spłucz i umyj włosy szamponem. Ta maseczka to świetny sposób na wzmocnienie włosów i ich odżywienie. Dzięki temu powstrzymasz ich wypadanie i zagęścisz czuprynę.

 Maseczka z jajek na porost włosów

Jajka wymieszaj z oliwą i nałóż na włosy. Pozostaw na nich przez około pół godziny. Następnie spłucz i dokładnie umyj szamponem. Jajko w połączeniu z olejami wzmocni cebulki, a dodatkowo twoje nowy włosy nie będą tak podatne na łamanie.

Maseczka z jajek i miodu

  • jajko,
  • pół łyżki miodu,
  • łyżka oliwy z oliwek,
  • pół awokado.

Jajko wymieszaj z miodem, opcjonalnie dodaj oliwę i rozgniecione awokado. Maseczkę nałóż na wilgotne włosy i pozostaw na pół godziny. Następnie spłucz dokładnie i umyj je szamponem. Taką maseczką doskonale odżywisz, wzmocnisz i zregenerujesz zniszczone włosy.

Maseczka z jajek i cytryny na przetłuszczające się włosy

  • dwa jajka,
  • sok z cytryny.

Roztrzep jajka i dodaj do nich sok z cytryny, najlepiej świeżo wyciśnięty. Nałóż maseczkę na włosy, jednak szczególnie dokładnie wmasuj ją w skórę głowy. Po około 30 minutach spłucz i umyj włosy. Taka maseczka to świetne remedium na przetłuszczające się pasma. Pamiętaj jednak, że cytryna działa też rozjaśniająco, więc po takim zabiegu możesz nieco zmienić kolor swoich włosów, nawet o jeden ton.

Chcesz wzmocnić efekt maseczki z jajka nałożonej na włosy? Zabezpiecz włosy ręcznikiem lub czepkiem, dzięki czemu jej składniki lepiej wnikną w strukturę włosa. Możesz także dodatkowo ogrzać włosy.


Źródła:

  1. A. Całkosiński, J. Majewski, M. Majewski, A. Ciszewska, Jajka – zbilansowane źródło składników odżywczych, Medycyna Rodzinna, 2A/2018.
  2. Z. Zdrojewicz, M. Herman, E. Starostecka, Jajo kurze jako źródło cennych substancji biologicznie czynnych, Postępy Higieny Medycyny Doświadczalnej, 2016/70.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?