Przejdź do treści

Szampon i odżywka w kostce – ekologicznie, ale czy wygodnie? Ekspertki podpowiadają, jak używać tych kosmetyków

Szampon w kostce - jak używać?
Szampon w kostce - jak używać? / Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wybierając kostkę szamponu, kupujemy o jedną plastikową butelkę mniej. To nie tylko ekologiczne, ale też skuteczne rozwiązanie. Szampon w kostce wbrew pozorom równie dobrze się pieni, doskonale myje i pielęgnuje włosy. Sekret tkwi w odpowiedniej aplikacji. Jak używać tego kosmetyku do włosów? Krok po kroku wyjaśniają ekspertki z profilu „Czytamy etykiety”.

Szampon w kostce – zalety

„Szampony w kostce to świetny sposób na oczyszczanie skóry głowy bez plastiku w łazience” – piszą autorki profilu „Czytamy etykiety”. Ekologiczna formuła tych kosmetyków sprawia, że codzienna pielęgnacja włosów staje się jeszcze bardziej zrównoważona. Dzięki papierowym, nadającym się do recyklingu opakowaniom, są bardziej przyjazne środowisku i nie pozostawiają po sobie szkodliwego dla planety śladu śmieciowego. Ponadto kosmetyki w kostce mają zazwyczaj prosty skład, a więc pozbawione są silikonów i siarczanów, które napuszają i przesuszają włosy.

Dość sceptycznie podchodzisz do zmiany szamponu płynnego na ten w kostce tylko dlatego, że obawiasz się jego skuteczności? Spokojnie, kosmetyki w kostce równie dobrze się pienią, doskonale myją i pielęgnują włosy, a ich aplikacja wcale nie trwa dłużej niż tych tradycyjnych. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jak właściwie korzystać z ich dobrodziejstwa. Z pomocą przychodzą ekspertki z profilu „Czytamy etykiety”, które pokazują dwie proste, metody aplikacji szamponów i odżywek w kostce.

Szampon w kostce – jak używać?

Szampon w kostce od tradycyjnego szamponu różni się głównie zwartą, stałą formułą, często lepszym składem, skuteczniejszym działaniem pielęgnacyjnym i ekologicznym opakowaniem. Aby wytworzyć myjącą pianę na włosach i skórze głowy musimy połączyć kostkę z wodą. Zdaniem autorek profilu „Czytamy etykiety” można to zrobić na dwa sposoby.

Ekspertki z profilu „Czytamy etykiety” nie polecają pocierania kostką włosów. „Jednorazowo nic się nie stanie, ale przy częstszym pocieraniu możemy uszkodzić włosy” – podkreślają. Są za to zwolenniczkami dwukrotnego mycia skóry głowy, dlatego zarówno w pierwszej jak i drugiej metodzie powtarzają ten proces.

Pierwsza metoda aplikacji szamponu w kostce

 1. Zmocz włosy, dłonie i kostkę ciepłą wodą.
 2. Spień szampon w dłoniach.
 3. Nałóż pianę na skórę głowy.
 4. Jeśli brakuje piany to spień trochę więcej w dłoniach.
 5. Wmasuj szampon dokładnie w skórę głowy.
 6. Spłucz dokładnie, pozwalając pianie spływać po włosach.

Druga metoda aplikacji szamponu w kostce

 1. Nalej do kubeczka ciepłą wodę i zanurz w niej kostkę.
 2. Zmocz włosy i dłonie ciepłą wodą.
 3. Pomasuj kostkę w wodzie tak, by się lekko rozpuściła i spieniła.
 4. Polej wodą z szamponem skórę głowy równomiernie.
 5. Jeśli brakuje szamponu lub piany, to spień kostkę dodatkowo w dłoniach.
 6. Wmasuj pianę w skórę głowy.
 7. Spłucz dokładnie, pozwalając pianie spływać po włosach.

Odżywki w kostce – jak używać?

„Odżywki w kostce to dość innowacyjna forma regeneracji włosów po myciu. W kontekście ich przewożenia czy ograniczania plastiku lub odpadów ogólnie ciężko o lepszą metodę” – podkreślają ekspertki z profilu „Czytamy etykiety”. W swoim poście na Instagramie dzielą się również dwiema metodami aplikacji odżywek do włosów w kostce, podkreślając, że sprawdzą się tam, gdzie producent nie podał innej, konkretnej dla danego produktu.

Pierwsza metoda aplikacji odżywki do włosów

 1. Na czas mycia włosów umieść odżywkę  w pojemniczku lub kubeczku z ciepłą wodą, by zmiękła.
 2. Zmocz włosy i dłonie ciepłą wodą.
 3. Wyjmij odżywkę z opakowania z wodą.
 4. Delikatnie pocieraj odżywką o włosy w kierunku ich wzrostu.
 5. Rozmasuj włosy pokryte odżywką, by upewnić się, że jest równomiernie rozprowadzona.
 6. Trzymaj odżywkę tyle, ile sugeruje producent.
 7. Spłucz.

Druga metoda aplikacji odżywki do włosów

 1. Niewielką porcję odżywki zetrzyj na tarce.
 2. Utartą porcję zalej ciepłą, przegotowaną wodą i dobrze rozmieszaj.
 3. Dodawaj wodę stopniowo do uzyskania konsystencji pasty lub kremu zależnie od preferencji.
 4. Użyj jak normalnej odżywki.

„Czytamy Etykiety”

Czytamy Etykiety to portal, którego właścicielką jest Agnieszka Pocztarska.

Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.

Ekspertki z „Czytamy Etykiety”, z Agnieszką Pocztarską na czele, są też aktywne w mediach społecznościowych. Ich profil na Instagramie obserwuje 297 tys. osób. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: