Maska emolientowa – kiedy i jak stosować taką pielęgnację?
Maska emolientowa do włosów to kosmetyk dedykowany przede wszystkim włosom puszącym się, niezdyscyplinowanym, wymagającym dociążenia. Jest to jeden z najpopularniejszych typów kosmetyków do włosów, gdyż zapewnia zrównoważoną pielęgnację. Bardzo często odżywka czy maska emolientowa łączy wszystkie trzy typy składników warunkujących nienaganny wygląd włosów – proteiny, humektanty i emolienty. Umiejętne ich łączenie i dopasowanie do potrzeb włosów to klucz do nienagannego wyglądu włosów.
Maska do włosów – emolientowa, proteinowa czy humektantowa?
W pielęgnacji włosów kluczowe znaczenie ma równowaga PEH, czyli właściwe wykorzystanie kosmetyków do włosów zawierających proteiny, humektanty oraz emolienty. Na sklepowych półkach nie brakuje takich produktów jak maska emolientowo-proteinowa czy maska humektantowo-emolientowa. Co kryje się pod tymi określeniami?
Proteiny to związki nadające włosom objętości, naprawiające mikrouszkodzenia, wzmacniające strukturę włosa i wspomagające regenerację. Takie działanie wykazuje m.in. keratyna, jedwab czy kolagen. Do humektanów zaliczamy takie składniki kosmetyków do włosów jak gliceryna, panthenol, kwas hialuronowy czy aloes. Są to związki o działaniu nawilżającym i sprawdzają się w pielęgnacji łamliwych, matowych włosów. Najlepiej, gdy działanie humektantów równoważone jest działaniem protein. Wówczas włosy są nawilżone i wzmocnione, ale nie stają się szorstkie i splątane. A gdzie jest miejsce na emolienty? Są to związki doskonale uzupełniające i równoważące działanie protein i humektantów. Związki te działają na powierzchni włosa, tworząc film utrzymujący we wnętrzu włosa proteiny i humektanty. Emolientami są takie związki jak lanoliną, parafina, naturalne woski i olejki. Najlepsza maska emolientowa to taka, w której składzie nie ma silikonów.
Maska emolientowa do włosów – kiedy stosować?
Maska emolientowa często ma postać maski proteinowo-humektantowo-emolientowej. Wówczas jest to multifunkcyjny kosmetyk do włosów. Dostarcza włosom związków zapewniających nawilżenie oraz odbudowę, a jednocześnie – zatrzymuje te składniki w głębi włosa i działa kondycjonująco, czyli natychmiastowo poprawiają wygląd włosów. Maski emolientowe mogą występować także jako typowe produkty kondycjonujące – i wówczas powinny być zastosowane z preparatem zawierającym humektanty lub proteiny. Schemat pielęgnacji włosów może być wówczas bardzo zróżnicowany – należy dopasować go do kondycji włosów i bardzo często odbywa się to metodą prób i błędów. Przykładowe schematy pielęgnacji z użyciem maski emolientowej wyglądają następująco:
- umycie włosów szamponem, nałożenie odżywki proteinowej, a po jej zmyciu – zaaplikowanie maski emolientowej,
- nałożenie maski humektantowej, umycie włosów szamponem i aplikacji maski emolientowej,
- nałożenie maski proteinowo-humektantowej – emolientowej, umycie włosów szamponem, aplikacja maski emolientowej.
Włosy, które potrzebuja pielęgnacji emolientami są suche, szorstkie i napuszone. A o nadmiernym użyciu emolientów świadczy obciążenie włosów, które stają się przyklapnięte i strąkowate.
Maska emolientowa DIY
Aby przygotować domową maskę emolientową, wystarczy użyć nierafinowanych olejków roślinnych. Warto dopasować je do stopnia porowatości włosów. W przypadku włosów niskoporowatych sprawdzą się olejki o małych cząsteczkach, takie jak olejek kokosowy, czy olejek babassu. Włosy niskoporowate można rozpoznać po tym, że są sztywne i grube, z tendencją do przetłuszczania się i brakiem objętości czy podatności na modelowanie. W przypadku włosów średnioporowatych, mających tendencję do rozdwajających końcówek oraz trudnych w rozczesywaniu, doskonałe efekty przynoszą maski emolientowe z olejku makadamia, argonowego, ze słodkich migdałów. Włosy wysokoporowate są kruche i łamliwe, szorstkie, z tendencją do plątania. Emolienty, które sprawdzają się w pielęgnacji takich włosów to olejek konopny, olejki z czarnuszki czy olej lniany.
Bibliografia:
- Klowan M., Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów, Wydawnictwo Pascal, 2019
Polecamy
się ten artykuł?