4 min.
Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów? Istock.com
02.07.2022
Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
24.06.2022
Zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog
21.06.2022
Tiktokerka apeluje: Wyrzuć przeterminowany krem przeciwsłoneczny!
17.06.2022
Skóra gotowa na lato. Krem z filtrem to za mało!
Od odżywki do włosów oczekujemy tego, by dzięki niej nasze włosy były miękkie, lśniące i ładnie się układały. Niestety, w odżywkach często znajdziemy składniki, które wcale na dłuższą metę odżywcze nie będą. Zobaczcie, czego lepiej unikać.
Spis treści
Są odżywki, które po jednej aplikacji sprawią, że będziemy mieli wrażenie miękkich włosów. No właśnie – to tylko wrażenie. W dłuższej perspektywie uczucie miękkości zniknie i będziemy walczyć z przesuszonymi końcówkami. Wówczas nakładamy więcej odżywki, która nie polepszy sytuacji, włosy będą dodatkowo obciążone i przez to szybciej przetłuszczone. Błędne koło. Co robić? Wybrać odżywkę, która na liście składników nie będzie miała tych wymienionych niżej.
Alkohol
Nie każdy alkohol w odżywce jest zły. Może on pełnić funkcję emulgatora, wówczas wiąże w odżywce fazę wodną i olejową. Najpopularniejszymi takimi alkoholami występującymi w odżywce do włosów są te widniejące w składzie jako stearyl alcohol i cetyl alcohol.
Za to bezwzględnie należy unikać składnika o nazwie isopropyl alcohol (IPA). To rozpuszczalnik, a jednocześnie substancja trująca, która może zmieniać naturalne właściwości innych substancji. Spotykany jest w odżywkach i płukankach do włosów. Jego zadaniem jest rozpuszczanie oleju, przez co może pozbawiać włosy wilgoci. Stąd dla włosów jest szczególnie szkodliwy, bo wysusza i powoduje ich łamliwość.
Silikony
To najpopularniejszy składnik odżywek do włosów. Występują pod różnymi nazwami, np. dimethicone, amodimethicone, cyclopentasiloxane (ale najczęściej z końcówką –thicone, co warto zapamiętać, szukając na liście składników). Silikony działają natychmiastowo – mamy od razu wrażenie, że włosy są bardziej miękkie, gładkie i lśniące. Dlatego producenci chętnie umieszczają je w odżywkach do włosów. Jednak to działanie krótkotrwałe.
Silikony oblepiają włos niczym taśma klejąca i w efekcie nie pozwalają wniknąć w jego strukturę żadnym substancjom odżywczym. Z czasem włosy stają się osłabione, zaczynają się rozdwajać i łamać. Ciągłe nakładanie silikonów spowoduje w dłuższej perspektywie zmatowienie włosów. Przestaną się układać, a nawet trudno je będzie ufarbować.
Usuwanie silikonów wymagać może zastosowania szamponu oczyszczającego, który działa dość agresywnie, żeby zmyć wszystkie te substancje oblepiające włos. Po takim oczyszczeniu blask może przywrócić włosom jedynie długotrwała kuracja naturalnymi olejami roślinnymi z dodatkiem soku z aloesu czy pantenolu.
Sztuczne zapachy
Sztuczna kompozycja zapachowa może się składać nawet z dziesiątek pojedynczych składników, z których niektóre mogą okazać się toksyczne, a nawet rakotwórcze. Jeżeli słodki zapach odżywki do włosów powoduje bóle czy zawroty głowy, to sygnał, żeby zmienić odżywkę. Zapachy mogą mieć negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i powodować nadpobudliwość czy drażliwość. Alternatywą jest naturalna kompozycja zapachowa oparta na organicznych olejkach eterycznych. Zamiast bólu głowy możemy sobie zafundować przy okazji aromaterapię.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Poleć artykuł koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022
„Mówmy swoim córkom, że ciało jest dla nas źródłem przyjemności”. Dr Katarzyna Jasiewicz o ciałoterapii

30.05.2022
„Jedna aplikacja preparatu może wystarczyć na tygodniowy wyjazd!”. O nowatorskiej na skalę światową metodzie opalania mówi prof. Marcin Majka

17.05.2022