Przejdź do treści

Włosy średnioporowate – czym się charakteryzują i jak o nie dbać?

Włosy średnioporowate – czym się charakteryzują i jak o nie dbać? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Twoje włosy nie przysparzają ci wielu problemów, ale mają tendencję do puszenia się i plątania? Lekko się kręcą lub falują? Najprawdopodobniej jesteś posiadaczką włosów średnioporowatych, choć warto potwierdzić to jeszcze szybkim i prostym testem lub zasięgnąć opinii specjalisty. Czym jeszcze charakteryzują się włosy średnioporowate? Jak je pielęgnować, aby nie zmienić ich porowatości? Czy olejowanie to dobry pomysł? 

Czym są włosy średnioporowate? 

Aby zrozumieć, czym są włosy średnioporowate, warto zacząć od definicji samej porowatości. Porowatość włosów to rozmieszczenie łusek i ich naturalna zdolność do odchylania się oraz wracania na miejsce. Jak podkreślają niektórzy trycholodzy, porowatość włosa można zmienić, ponieważ może być ona zarówno cechą charakterystyczną, jak i efektem nieprawidłowej pielęgnacji.  

Ze względu na kryterium porowatości włosy dzielimy na: 

  • niskoporowate, 
  • średnioporowate, 
  • wysokoporowate. 

Włosy średnioporowate to włosy o lekko rozchylonych łuskach, które często określane są także jako „włosy normalne”. Co do zasady nie powinny one przysparzać wielu problemów. Jednak mają tendencję do puszenia się, zwłaszcza w kontakcie z wilgotnym powietrzem, a gdy jest ono suche, często się elektryzują. Włosy średnioporowate na ogół łatwo się plączą i stosunkowo trudno rozczesują. Na szczęście ich farbowanie i stylizowanie nie stanowi większego problemu. 

Jak sprawdzić porowatość włosów? 

Sposobów na określenie rodzaju porowatości włosów jest kilka. Możesz zwrócić się o pomoc do profesjonalisty – trycholog lub fryzjer za pomocą kamery mikroskopowej szybko wskaże Ci, jak zachowują się łuski Twoich włosów. Możesz również bacznie się im przyjrzeć, oceniając ich kondycję i w zależności od tego, które cechy przypiszesz swoim włosom, zakwalifikować je do odpowiedniego rodzaju porowatości. W Internecie znajdziesz też wiele quizów, które pomogą Ci ocenić wyniki Twoich obserwacji. 

Doskonałym sposobem jest również wykonanie domowego testu na porowatość włosów, do którego potrzebna będzie ci jedynie szklanka wody. Jak wykonać taki test? Do szklanki z ciepłą lub letnią wodą włóż włos i poczekaj kilka minut. Jeśli mimo upływu czasu, będzie unosił się na powierzchni, oznacza to, że masz włosy niskoporowate. Jeżeli opadnie na dno, twoje włosy są wysokoporowate. Zanurzenie kosmyka w połowie oznacza, że jesteś posiadaczką średnioporowatych pasm.

Kobieta kręcąca włosy

Jak pielęgnować włosy średnioporowate? 

Pielęgnacja włosów średnioporowatych nie należy do bardzo skomplikowanych, warto jednak pamiętać, że musi być ona wyważona – łatwo bowiem nadmiernie je wysuszyć lub zbytnio obciążyć. Na co zwrócić uwagę?  Przede wszystkim na zachowanie równowagi PEH, czyli dostarczanie włosom protein, emolientów i humektantów w równej ilości.  

Na co dzień sięgaj po delikatnie myjące szampony, najlepiej bez SLS, a co kilka dni umyj włosy intensywnie oczyszczającym produktem. Pamiętaj również o nawilżaniu włosów – raz w tygodniu warto nałożyć na pasma intensywnie działającą maskę.  

Ważne jest także przestrzeganie ogólnych zasad, dotyczących pielęgnacji włosów: 

  • Rozczesuj je szczotkami z naturalnego włosia lub gęstymi grzebieniami.  
  • Nie kładź się do łóżka z mokrymi pasmami. 
  • Nie zapominaj o regularnym peelingu skóry głowy.  

Czym jest metoda OMO?  

OMO, czyli odżywienie – mycie – odżywienie, to trójetapowa metoda mycia i pielęgnacji włosów oraz skóry głowy, która w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej entuzjastek. Jej sekret tkwi w odżywieniu włosów proteinami, humektantami i emolientami jednocześnie. Metoda OMO zapewnia doskonałe nawilżenie i domknięcie łusek włosów, które stają się wyraźnie gładsze i bardziej lśniące.  

Choć trójetapowy sposób mycia może być praktykowany przez posiadaczki każdego rodzaju włosów, jego efekty szczególnie docenią włosy wysokoporowate i średnioporowate. Dlaczego? Pomogą zachować równowagę PEH, czyli równowagę pomiędzy trzema rodzajami składników: emolientami, proteinami i humektantami oraz zapobiegną puszeniu i elektryzowaniu się włosów.  

Metodę OMO z powodzeniem możesz połączyć z olejowaniem włosów średnioporowatych. Czym jest olejowanie? To tradycyjny hinduski sposób pielęgnacji, który szczególnie chwalony jest przez zwolenniczki naturalnych metod dbania o siebie – wykorzystuje on bowiem moc organicznych olejków. 

Czym jest olejowanie włosów? 

Olejowanie włosów jest niezwykle prostym i skutecznym sposobem ich pielęgnacji. Punktem wyjścia jest jednak właściwe określenie rodzaju porowatości pasm, które pozwoli Ci wybrać odpowiednie dla twoich włosów oleje. 

Jaki olej będzie najlepszy do włosów średnioporowatych? Sięgaj po te, które składają się ze średnich cząsteczek, czyli z kwasów jednonienasyconych z grupy omega-7 i omega-9. Doskonałym wyborem będzie: 

  • Olej jojoba, który wzmacnia cebulki i nadaje włosom miękkości. 
  • Olej sezamowy, który wzmacnia i regeneruje włosy. 
  • Olej z pestek dyni, ułatwiający rozczesywanie i wzmacniający włosy. Olej lniany, który odżywi pasma. 
  • Olej rycynowy, który wzmocni cebulki, przyspieszy porost włosów. 
  • Olej z kiełków pszenicy, który regeneruje i odbudowuje włosy. 
Olejowanie włosów to wcale nie jest czarna magia! Agnieszka Pocztarska wyjaśnia podstawy tej pielęgnacji

Jak olejować włosy średnioporowate? 

Olejowanie włosów średnioporowatych nie różni się od olejowania nisko-, wysokoporowatych pasm, czy też curly hair, czyli włosów kręconych. Do wyboru masz kilka sposobów: 

  • Olejowanie na sucho w wannie lub pod prysznicem, czyli nakładanie wybranego oleju na suche włosy tuż przed kąpielą, a następnie jego dokładne zmycie. 
  • Olejowanie na noc – polega na nałożeniu oleju na mokre włosy, dokładnym ich zabezpieczeniu i zostawieniu w takiej postaci na całą noc. 
  • Olejowanie na ciepło, czyli podgrzewanie naolejowanych włosów ciepłym powietrzem np. za pomocą suszarki lub poprzez nałożenie na włosy uprzednio podgrzanego oleju. 
  • Olejowanie końcówek włosów. 
  • Olejowanie włosów na całej ich długości. 

Równie ważne co samo olejowanie, jest jego zmycie z włosów. Możesz użyć do tego silnie oczyszczającego szamponu, ale lepszym rozwiązaniem będzie emulgowanie, czyli zmycie oleju odżywką. W wyniku emulgacji, czyli łączenia dwóch niemieszających się ze sobą substancji, powstaje emulsja, która delikatnie, ale dokładnie oczyszcza włosy z oleju, jednocześnie ich nie wysuszając.

Źródła: 

  1. A. Bednarczyk, Do olejowania, gotowi, start!, Uroda 2018/10. 
  2. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Podręcznik dla początkującej włosomaniaczki, Sensus 2016. 
  3. A. Majkojć, Kiedy porowatość włosów może stać się problemem, Art of Beauty 2021/06. 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: