Maska LED na twarz – jak działa, kto powinien zdecydować się na zabieg?
Maska LED to urządzenie przeznaczone do użytku domowego. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu maska przylega do twarzy, emitując światło niebieskie, fioletowe lub czerwone. Codzienna ekspozycja skóry na działanie światła o określonej długości fali pozwala na zredukowanie takich problemów skórnych jak trądzik, przebarwienia, poszerzone pory czy nasilone rogowacenie naskórka. Czy stosowanie maski LED jest bezpieczne, bezbolesne i nie niszczy skóry?
Czym jest maska LED?
Maska LED to urządzenie emitujące różne rodzaje światła – czerwone, niebieskie lub fioletowe. Każdy z tych typów światła pozwala uzyskać inne efekty pielęgnacyjne. Takie innowacyjne podejście do pielęgnacji skóry pozwala na uzyskanie nienagannego wyglądu cery. Maska wykonana jest z plastiku i wyprofilowana w taki sposób, aby pasowała do kształtu twarzy. Wyposażona jest w aktywator z diodami LED, który wystarcza na około 30 użyć i zapewnia stałą dawkę światła podczas każdego użycia maski. Po zużyciu aktywator powinien być wymieniony na nowy.
Jak działa maska LED?
Maska LED przeznaczona jest do użytku domowego i ma naśladować fototerapię LED. Taki zabieg pielęgnujący skórę polega na oddziaływaniu światła o określonej długości fali, dzięki czemu możliwe jest zredukowanie rozmaitych problemów skórnych. W ten sposób terapia LED może być dostosowana do różnych typów skóry o rozmaitych potrzebach. Taka uniwersalność zabiegu to nie jedyna zaleta maski LED. Tym, co wyróżnia taki zabieg jest wysoki stopień bezpieczeństwa, brak naruszania ciągłości skóry, a także wysoka skuteczność procedury. Efekty działania maski LED uzależnione są od tego, jaką długość fali emitują diody.
Światło czerwone
Czerwone światło o długości fali 640 nm wykazuje działanie biostymulujące. Światło przenika w głąb skóry, ale nie powoduje jej silnego przegrzania. Efektem działania takiego światła na skórę jest pobudzenie metabolizmu komórek, a także rozszerzenie naczyń krwionośnych i usprawnienie przepływu krwi. Usprawnione zostaje usuwanie wolnych rodników, zwiększa się tempo syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, znacznie sprawniej przebiegają procesy regeneracyjne.
Światło niebieskie
Niebieskie światło LED ma długość fali 470 nm. Tak krótka długość fali oznacza, że światło oddziałuje przede wszystkim na powierzchnię skóry. Taka barwa światła wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Idealnie sprawdza się w przypadku cery trądzikowej, dotkniętej zarówno trądzikiem pospolitym, jak i trądzikiem różowatym. Światło niebieskie wspomaga walkę z bakteriami, ale jednocześnie nie narusza ciągłości skóry, zatem nie ma ryzyka nadkażenia skóry. Ponadto pozwala na zredukowanie widoczności porów oraz złagodzenie nadmiernego rogowacenia naskórka.
Światło fioletowe
Z kolei światło fioletowe łączy właściwości światła czerwonego i niebieskiego. Ta kombinacja fal o długości 470 i 640 nm doskonale wspomaga terapię trądziku i blizn potrądzikowych. Światło fioletowe może wspomagać procesy gojenia się skóry, a dzięki oddziaływaniu na melanocyty skóry, może ułatwić redukcję przebarwień i przywrócenie jednolitego kolorytu skóry.
Jak stosować maskę LED?
Maska LED przeznaczona jest do domowej fototerapii skóry twarzy. Użycie maski ledowej jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest oczywiście dokładne usunięcie makijażu i oczyszczenie skóry. Następnie należy nałożyć na twarz maskę z podłączonym aktywatorem. Zabieg trwa 10 minut, a bezpośrednio po nim można zaaplikować na skórę wybrany kosmetyk. Możliwe jest także natychmiastowe nałożenie makijażu. Zabieg powinien być powtarzany codziennie przez okres trzech miesięcy. Po tym czasie należy wymienić aktywator i maska ponownie nadaje się do użycia.
Kto powinien zdecydować się na maskę LED?
Na domową pielęgnację skóry z wykorzystaniem maski LED może zdecydować się każdy, komu zależy na kompleksowej pielęgnacji skóry. Już po kilku dniach zauważyć można poprawę wyglądu skóry. Złagodzone zostają zmiany zapalne i zaczerwienienia, zmniejszona zostaje widoczność porów, a także nasilone przetłuszczanie się skóry. Natomiast przy dłuższym stosowaniu maski LED skóra może stać się bardziej jędrna, ponadto zmniejsza się widoczność blizn potrądzikowych. Jest to efektem pobudzenia syntezy włókien kolagenowych i zwiększenia gęstości skóry. Oznacza to, że maska LED idealnie sprawdza się zarówno w pielęgnacji skóry młodej, jak i dojrzałej. Osoby młodsze mogą liczyć na skuteczne uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej, z kolei osoby z dojrzałą cerą docenią maskę za efekty anti-aging.
Bibliografia:
- Ablon G., Phototherapy with light emitting doses, J Clin AesthetDermatol, 2018, Feb, 11(2): 21 – 27
- Boyd J. i in., Utilization of 440 nm blue light to target Propionibacterium acnes for treating acne vulgaris, Journal of the American Academy of Dermatology, vol. 76, 2017
Polecamy
Masz problemy z cerą? Rozważ zmianę diety! Oto kilka przepisów
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
Jak wygląda lipoliza iniekcyjna? Przebieg, efekty i skutki uboczne
się ten artykuł?