Masło kakaowe – właściwości, zastosowanie, gdzie kupić?
Masło kakaowe to nie tylko baza do wyrobu czekolad. Jest to składnik, który aplikowany na skórę nawilży ją, zregeneruje, wyrówna koloryt i ochroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Możesz znaleźć go w wielu preparatach do pielęgnacji skóry dojrzałej, która wymaga wygładzenia i regeneracji.
Co to jest tłuszcz kakaowy?
Masło kakaowe, zwane również olejem kakaowym, pozyskiwane jest z ziaren kakaowca. Roślina ta pierwotnie była uprawiana w Ameryce Środkowej. Tam Majowie przyrządzali z rozdrobnionych ziaren połączonych z wodą aromatyczny i smaczny napój. Kakao było tak ważne dla ówczesnej cywilizacji, że patronował mu sam bóg Ek Chuah.
Obecnie kakaowce uprawia się przede wszystkim w Afryce i Ameryce, gdzie panują odpowiednie dla rośliny: temperatura, wilgotność, nasłonecznienie i warunki glebowe.
Produkcja masła kakaowego zamyka się w kilku etapach:
- zerwanie ziaren,
- odseparowanie ziaren od miąższu i skorupy,
- sześciodniowa fermentacja ziaren w wykonanych z drewna skrzyniach lub beczkach,
- suszenie ziaren,
- debakteryzacja i prażenie.
- łamanie i obieranie ziaren ze skorupki,
- mielenie połamanych ziaren,
- tłoczenie oleju na gorąco (pory ziaren otwierają się pod wpływem działania wysokiej temperatury).
Masło kakaowe – właściwości
Masło kakaowe to przede wszystkim kwasy tłuszczowe nasycone (około 65 proc.) i w nieco mniejszym stopniu – kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone (około 35 proc.).
Mimo dość twardej struktury pod wpływem kontaktu z ciepłą skórą szybko się rozpuszcza, dzięki czemu łatwo można je rozprowadzać na twarzy i pozostałych partiach ciała. Ma przy tym delikatny i przyjemny zapach, który zyskują również kremy, serum, balsamy, oraz mydła z jego dodatkiem.
Masło kakaowe ma właściwości nawilżające, a przy tym jest bardzo stabilne. To sprawia, że jest chętnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków, w tym także tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień, alergicznej oraz delikatnej skóry dziecięcej.
Masło kakaowe stosowane do pielęgnacji skóry dojrzałej spłyca zmarszczki i działa liftingująco. Jest to skutek wpływu polifenoli zawartych w tłuszczu na tempo zmian degeneracyjnych skóry na poziomie komórkowym, które postępują wraz z wiekiem.
Po masło kakaowe możesz sięgnąć także, gdy chcesz zmniejszyć widoczność blizn czy rozstępów lub wyrównać koloryt skóry.
Jest to naturalny bronzer. Nie obawiaj się jednak, że twoja skóra stanie się nagle sztucznie brązowa. Masło kakaowe tylko delikatnie ją przyciemni, sprawiając, że przestanie być niezdrowo blada.
Wysoka zawartość tokoferoli i sitosteroli korzystnie wpływa na zdolność do zwalczania wolnych rodników. Dzięki temu spowolniony zostaje proces starzenia się skóry, a ona sama zyskuje ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych takich jak wiatr, promieniowanie słoneczne czy niskie temperatury.
Warto również dodać, że masło kakaowe chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Właśnie z tego powodu znajdziesz je w preparatach promieniochronnych. Stosuj masło kakaowe do opalania, a unikniesz bolesnych oparzeń, a dodatkowo nawilżysz skórę i złagodzisz rozwijające się na niej stany zapalne.
Masło kakaowe – jak stosować?
Masło kakaowe możesz nakładać bezpośrednio na skórę. Ogrzej je wcześniej w dłoniach, by zyskało nieco mniej zwartą konsystencję, która pozwoli bez trudu rozprowadzić preparat na skórze.
Jeśli nie odpowiada ci konsystencja masła i powłoka, jaką tworzy po aplikacji, możesz stosować je jako dodatek kremu czy balsamu. Rozpuść je wcześniej w kąpieli wodnej i dopiero wówczas wymieszaj z ulubionym kosmetykiem.
Masło kakaowe – gdzie kupić
Dostęp do tego produktu nie jest trudny. Niestety wiele maseł kakaowych jest rafinowanych, co oznacza, że ma mniej cennych właściwości niż naturalne masło tłuszczowe.
Gdzie można kupić masło kakaowe, które jest nierafinowane? Skieruj się do sklepów z produktami ekologicznymi lub zdrową żywnością. Nie muszą być to punkty stacjonarne. Możesz zrealizować zakupy online. Zwróć jednak uwagę, jakiego typu produkty oferuje wybrany dostawca.
Źródła:
- P. Ławrowski, (Nie)zastąpiony tłuszcz kakaowy, Cukiernictwo i Piekarstwo, 2017/6, s. 54–57.
- M. Żynda, W świecie maseł, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 2011/1, s. 34–35.
się ten artykuł?