Przejdź do treści

Metoda OMO – na czym polega i jak ją stosować

Tekst o metodzie OMO w pielęgnacji włosów. Na zdjęciu: Kobieta z blond włosami w fioletowym swetrze - HelloZdrowie
Metoda OMO – na czym polega i jak ją stosować Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Metoda OMO, czyli „odżywka, mycie, odżywka” to jeden ze sposobów mycia włosów i dbania o nie. Obecnie zyskuje on coraz większą popularność, zarówno wśród celebrytek, blogerek, jak i kobiet, które świadomie wybierają domowe zabiegi pielęgnacyjne. Na czym polega OMO i jak prawidłowo myć włosy, wykorzystując jej zasady?

Metoda OMO – co to jest i na czym polega?

Metoda OMO opiera się na trzech krokach:

  • odżywieniu,
  • myciu,
  • odżywieniu.

Polega ona na nałożeniu w pierwszej kolejności odżywki, której zadaniem jest zminimalizowanie negatywnego wpływu detergentów na włosy. Dopiero w drugim kroku stosuje się szampon, a następnie raz jeszcze odżywkę. Wprawdzie taki sposób mycia włosów jest nieco dłuższy niż inne, jednak tylko jego należyte wykonanie zapewnia wygładzenie i optymalne nawilżenie włosów.

Metoda OMO zakłada maksymalną ochronę włosa podczas mycia. Jak twierdzą jej zwolenniczki, stosowanie OMO całkowicie zmienia podejście do pielęgnacji włosów. Wydaje się, że wynika to przede wszystkim z tego, że aby była ona efektywna, należy odpowiednio dobrać stosowane odżywki. Tym samym konieczne jest nieco bardziej wnikliwe przeanalizowanie struktury swoich włosów, a także składów używanych kosmetyków. Taka większa świadomość, zwłaszcza w przypadku pielęgnacji, zawsze wychodzi na dobre.

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Metoda OMO a rodzaj włosów

Porowatość włosa to stopień rozchylenia jego łusek, który wpływa na podatność na uszkodzenia, utratę wilgoci, ale też składników odżywczych. Włosy podzielić możemy na:

  • niskoporowate – najłatwiejsze w pielęgnacji, bo najbardziej gładkie i błyszczące; dość charakterystyczny jest jednak dla nich efekt tzw. przyklapniętych włosów, czyli brak odbicia u nasady i niewielka wizualna objętość,
  • średnioporowate – charakteryzują się średnim stopniem rozchylenia łusek włosów; ten typ zdecydowanie dominuje w naszej szerokości geograficznej.
  • wysokoporowate – ich łuski odchylone są w każdym kierunku, przez co włosy źle znoszą suszenie, mają tendencję do puszenia i niezwykle trudno je wygładzić.

Metoda „odżywka, mycie, odżywka” najbardziej spektakularne efekty przynosi na włosach średnio- i wysokoporowatych. Ponadto sprawdza się ona w pielęgnacji włosów kręconych. Dlaczego? Posiadaczki loków lub typowych „curly hair” dobrze wiedzą, że pojedyncze kosmyki włosów, które zawsze układają się inaczej, a do tego nadmiernie się puszą – to norma. Dzięki metodzie OMO z łatwością można je opanować.

Dieta na piękne włosy

Metoda OMO krok po kroku

Jak dokładnie myć włosy metodą OMO? Oto instrukcja krok po kroku:

Krok 1 – Odżywka

Zwilż lekko włosy i nałóż na nie odżywkę. Bardzo ważne jest, aby nie zaaplikować jej bezpośrednio na skalp głowy. W praktyce najłatwiej więc nie przekraczać linii uszu. W przeciwnym wypadku włosy po umyciu będą nadmiernie przetłuszczone u nasady. Nie bez znaczenia pozostaje także odżywka. Na tym etapie pielęgnacji wybierz odżywkę humektantową, czyli o silnym działaniu nawilżającym lub proteinową, która ma przede wszystkim zregenerować zniszczone włosy.

Krok 2 – Mycie

Nie spłukując odżywki, dokładnie umyj skórę głowy. W tym kroku niezwykle istotne jest, abyś nie myła szamponem włosów, ale pozwoliła jedynie pianie, która powstanie na skutek jego pocierania po skórze głowy, delikatnie spłynąć na całą ich długość. Następnie spłucz szampon i uprzednio nałożoną odżywkę.

Krok 3 – Odżywka

Trzecim krokiem jest ponowne nałożenie odżywki. Tym razem powinien być to środek emolientowy, który dzięki zawartym olejkom roślinnym i mineralnym, zapewni nawilżenie i odpowiednie natłuszczenie włosów. Pamiętaj, aby tym razem także omijać skalp głowy.

Na tym etapie warto przed spłukaniem pozostawić odżywkę na włosach przez około pięć minut. Dla lepszego efektu możesz także nałożyć na włosy ręcznik lub czepek.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Metoda OMO a olejowanie włosów

Do metody OMO warto dodać także olejowanie włosów. Czym jest olejowanie? To nic innego, jak nakładanie na włosy naturalnych olejków. Możesz połączyć je z pielęgnacją OMO, przy czym olejowanie należy zastosować na minimum 30 minut przed myciem włosów i głowy. W takim wypadku koniecznie pamiętaj, aby pierwszą odżywkę spośród trzech kroków OMO trzymać na włosach nieco dłużej. Pozwoli to lepiej połączyć się jej z olejkiem, dzięki czemu dużo łatwiej będzie spłukać jego pozostałości.

Decydując się na olejowanie włosów możesz także nałożyć olejek na całą noc, a rano umyć włosy i skórę głowy metodą OMO. Wybierając olejek pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać go do rodzaju swoich włosów. W przeciwnym wypadku cały trud nie przyniesie żadnych efektów.

Efekty OMO

Efektem stosowania OMO są nawilżone i zdrowiej wyglądające włosy. Niezwykle ważna jest wprawdzie w przypadku tej metody regularność stosowania, jednak widząc efekty – warto poświęcić na ten zabieg nieco więcej czasu. Jak podkreślają zwolenniczki metody OMO, włosy stają się także bardziej lśniące i gładkie. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednio nawilżone i odżywione włosy mają zamknięte łuski. Dzięki temu włosy są również bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

 

Źródła:

  1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, wyd. Sensus 2016
  2. N. Pawłowska, Pielęgnacja włosów. Podręcznik włosomaniaczki, e-book

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?