Przejdź do treści

Sposoby na małe usta – jak powiększyć usta? Poznaj zabiegi i makijażowe triki

Sposoby na małe usta - jak powiększyć usta? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Małe i wąskie usta bardzo często dziedziczmy po przodkach, mogą też być pozostałością po przebytych chorobach. Dzisiejsza medycyna estetyczna oferuje wiele zabiegów, które pozwolą uzyskać lub przywrócić ustom pożądany kształt. Nie jesteś entuzjastką inwazyjnych metod? Małe usta z łatwością powiększysz także optycznie odpowiednio wykonanym makijażem.

Małe usta – przyczyny

Małe usta to przede wszystkim efekt uwarunkowań genetycznych. Wąskie wargi, w tym ułożone asymetrycznie, mogą być także pozostałością przebytych chorób lub urazów. Zmniejszające się usta i opadające kąciki to zaś efekt upływu lat. Wraz z wiekiem usta tracą bowiem na objętości i opadają, a wokół nich pojawiają się tzw. fałdy marionetkowe, czyli zmarszczki u styku policzka i brody.

Bez względu na przyczynę, jeśli małe usta są dla ciebie powodem dyskomfortu, możesz na trwałe lub tylko na wybrany przez siebie czas powiększyć je. Z pomocą przychodzi przede wszystkim medycyna estetyczna, która oferuje wiele zabiegów powiększających usta. Szczególnie popularnym jest ich wypełnienie kwasem hialuronowym, botoksem lub własnym tłuszczem. Jednym z rodzajów powiększenia małych ust jest tzw. przeszczep koriowy.

Kształtne usta

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Modelowanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy pozwala nie tylko powiększyć małe usta, poprzez zwiększenie objętości wargi czerwonej, ale też wymodelować ich kontur, czy wypełnić drobne zmarszczki wokół nich. Poza jędrnością i wielkością, usta po zabiegu zyskują także bardziej wyrazisty kolor.

Jak wygląda zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym? Nie jest on skomplikowany i nie wymaga szczególnych przygotowań. Pamiętaj jedynie, aby przez kilka dni przed planowaną wizytą w gabinecie nie przyjmować leków rozrzedzających krew. Istnieje także kilka przeciwwskazań od wykonania zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym. Jest to przede wszystkim ciąża, karmienie piersią, opryszczka wargowa, ale też choroby autoimmunologiczne, czy nowotworowe.

Zabieg rozpoczyna się od nałożenia w okolice ust preparatu znieczulającego, nakłuwanie i wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w głąb naskórka w tak delikatnej części twarzy nie należy bowiem do najprzyjemniejszych. Na ogół do powiększania ust wykorzystuje się do 1 ml kwasu, a na pierwsze efekty musisz poczekać kilka dni. Lekka opuchlizna może utrzymać się bowiem nawet do tygodnia.

Cena zabiegu powiększenia ust 1 ml kwasu hialuronowego wynosi od 500 zł do nawet 2000 zł wzwyż. Wiele zależy od miejsca – miasta i renomy gabinetu, doświadczenia specjalisty – w którym zdecydujesz się wykonać zabieg.

Przeszczep koriowy – sposób na małe usta

Tzw. przeszczep koriowy uważany jest za jeden z najbardziej efektywnych i zarazem trwałych sposobów na powiększenie ust. Na czym polega? To wypełnienie materiałem własnopochodnym tzw. korium z okolicy fałdu pośladkowego lub części nadłonowej. Następnie wszczepiany jest on w warstwę czerwieni wargowej, nie zmieniając przy tym naturalnego konturu ust.

Powiększanie ust przeszczepem koriowym jest wprawdzie dość skomplikowanym zabiegiem, nie wymaga on jednak hospitalizacji. Poprzedza go konsultacja medyczna i kwalifikacja do zabiegu. Musisz bowiem pamiętać, że ten rodzaj powiększania małych ust wymaga znieczulenia ogólnego, niekiedy lekarz decyduje się na znieczulenie miejscowe. Mimo że jest to zabieg inwazyjny, już po kilku dniach – kiedy obrzęk i nadwrażliwość warg miną – możesz wrócić do pełnej aktywności.

Podobnie, jak w przypadku modelowania ust kwasem hialuronowym, istnieją okoliczności, stanowiące przeciwwskazania do przeszczepu koriowego. Są to przede wszystkim ciąża i karmienie piersią, opryszczka wargowa, choroby autoimmunologiczne nowotwory i inne infekcje.

Cena powiększenia ust przeszczepem koriowym wynosi od 3000 zł wzwyż.

Optyczne powiększenie małych ust – makijażowe triki

Chcesz optycznie powiększyć swoje małe usta, ale jednocześnie uniknąć inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej? Z powodzeniem zrobisz to wykorzystując kilka makijażowych trików. Oto one:

  • Obrysuj usta konturówką – to najszybszy sposób na optyczne powiększenie ust.
  • Wybieraj jasne kolory, one optycznie powiększają usta.
  • Nie maluj małych ust „na płasko”. Co to oznacza? Rozświetlaj ich środkową część, dzięki czemu nadasz im bardziej pełnego kształtu i nieco je zaokrąglisz.
  • Doskonałym sposobem optycznego powiększania ust makijażem jest tzw. metoda ombre. Ciemniejszy kolor szminki nałóż przede wszystkim na obrys warg. Następnie rozetrzyj ją przy pomocy pędzelka do malowania ust lub palcem do środka. Możesz także wykorzystać dwa kolory szminki – ciemniejszy i o ton lub dwa jaśniejszy.
  • Nakładaj w kąciki ust nieco korektora lub podkładu.
  • Rozświetl łuk kupidyna, czyli linię pomiędzy środkiem górnej wargi a środkiem nosa.

Jeśli opanujesz te kilka metod, przekonasz się, że makijaż to niezwykle łatwa i szybka metoda powiększenia małych ust.

Źródła:

  1. R. Morris „Makijaż bez tajemnic” Wyd. Galaktyka,
  2. A. Przylipiak „Podstawy Medycyny Estetycznej” Białystok 2014,
  3. P. Styczeń „Piękno przez cały rok. Kwas hialuronowy” Pharmaceutical Representative Polska, grudzień 2016 – styczeń 2017.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: