Przejdź do treści

Myjesz głowę tylko raz w tygodniu, bo się nie przetłuszcza? Zobacz, co sądzi o tym Ekspert Kosmetyczny

Zdjęcie: Megan Lewis / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ekspert Kosmetyczny jest profilem prowadzonym na Instagramie przez Joannę Skrzypczak, kosmetolożkę-trycholożkę. Specjalistka często pisze, jak prawidłowo dbać o włosy i skórę głowy. Tym razem postanowiła zająć się częstotliwością mycia włosów.

Myjesz włosy raz w tygodniu? To błąd!

Autorka wpisu zaznacza, że nie obrzydzają jej różne widoki, jakie ukazują się jej pod trichoskopem, czyli przyrządem do przeprowadzania dokładnego badania włosa. Inaczej jednak patrzy na różne objawy spowodowane dermatozami, a więc chorobami skóry, a inaczej na zaniedbania wynikające z braku higieny. A takim jest mycie włosów tylko raz w tygodniu. Część osób postępuje tak z lenistwa, część myśli, że tak jest dobrze, skoro fryzura nie wygląda na przetłuszczoną. Do czego prowadzą takie praktyki? Ekspert Kosmetyczny odpowiada:

Do tego, że za jakiś czas mikroflora będzie tak rozjechana, że gabinet trychologiczny odwiedzany będzie w serii zabiegów oczyszczająco-leczniczych, bo nie daję gwarancji, że jednym razem uda się to wszystko zdjąć.

Kobieta podczas kąpieli w wannie

Jak właściwie myć włosy?

Przede wszystkim Joanna Skrzypczak zaznacza, że włosy za jednym razem należy myć podwójnie, szamponem dostosowanym do typu skóry. Pierwszy raz to praktycznie nawodnienie, nie trzeba nawet dokładnie spłukiwać po nim warstwy szamponu. Dopiero po nim nałóż szampon na głowę ponownie i dokładnie spłucz. Warto również regularnie stosować peelingi skóry głowy. W przeciwnym razie będzie na niej narastać warstwa krystalizacji, pojawić się też może świąd, łupież, brzydki zapach. A to, jak dodaje Ekspert Kosmetyczny, idealne warunki do rozwoju patologicznej mikroflory.

Polekowe wypadanie włosów / unsplash

Kim jest Ekspert Kosmetyczny?

Joanna Skrzypczak prowadzi własny gabinet trychologii kosmetycznej, wykłada w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Oprócz konta na Instagramie prowadzi również blog poświęcony dbaniu o zdrowie skóry głowy, a co za tym idzie – piękny wygląd włosów. Specjalistka zauważa, że żyjemy w czasach, w których wiele osób ma kłopoty z łojotokiem, łupieżem, wypadaniem włosów, a bardzo duży wpływ na ich wystąpienie ma często (choć nie zawsze) właściwa pielęgnacja.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: