Przejdź do treści

Na czym polega chelatowanie włosów i jakie efekty przynosi?

Na czym polega chelatowanie włosów i jakie efekty przynosi? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli twoje włosy są suche, szorstkie w dotyku, trudne do ułożenia, a co gorsza w poprawie ich wyglądu i kondycji nie pomagają żadne maski czy odżywki, być może jest im potrzebne dogłębne oczyszczanie. Jak to zrobić? Wykonaj zabieg chelatowania włosów, który w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny wśród włosomaniaczek. Na czym polega ten zabieg? Jak go wykonać i czego użyć? Sprawdź! 

Czym jest chelatowanie włosów? 

Chelatowanie włosów to zabieg, który polega na ich dokładnym oczyszczeniu z osadu z wody, pozostałości kosmetyków, a także kurzu i innych zewnętrznych zanieczyszczeń. Nazywany jest on często „włosowym restartem” lub „odkamienianiem włosów”. Zdaniem jego entuzjastek powinien on zostać włączony na stałe do pielęgnacyjnej rutyny Twoich pasm. 

Dlaczego chelatowanie włosów jest takie ważne? Musisz wiedzieć, że sole wapnia i magnezu, czyli minerały obecne w twardej wodzie osadzają się nie tylko na dnie kuchennego czajnika, ale też na Twoich włosach. Stosowane na co dzień delikatne szampony nie radzą sobie z tymi zanieczyszczeniami, przez co Twoje włosy stają się szorstkie, matowe i trudne do ułożenia. Możesz zdecydować się na zainstalowanie systemu filtrującego, który zmiękczy wodę, myć włosy w misce z przefiltrowaną wodą lub regularnie je chelatować. Jak to robić? 

Czym i jak chelatować włosy? 

Chelatować włosy możesz na kilka sposobów. Co do zasady, chodzi o użycie specjalnego produktu – szamponu lub odżywki – których zadaniem jest dokładne oczyszczenie pasm. Jakie produkty masz do wyboru? 

  1. Szampon chelatujący to kosmetyk, który kupisz w drogeriach i sklepach dla profesjonalistów. Zawiera w sobie na ogół disodium EDTA, czyli organiczny związek chemiczny, który odpowiada za reakcję z jonami metali. EDTA wiążąc je, umożliwia następnie ich skuteczne usunięcie z włosa.  
  2. Maska chelatująca zamiast EDTA zawiera w swoim składzie kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Jego działanie zbliżone jest do tego, które wykazuje EDTA, tzn. wiąże jony metali, które następnie spłukiwane są z wodą. Maski i odżywki chelatujące dostępne są w drogeriach, ale z łatwością wykonasz je także w domu. 
  3. Płukanki chelatujące to produkty, których działanie jest nieco łagodniejsze niż w przypadku szamponów do chelatowania włosów oraz masek i odżywek. Ich dodatkowym atutem jest to, że możesz przygotować je samodzielnie z produktów dostępnych w domu. Jako dodatek chelatujący doskonale sprawdza się np. ocet jabłkowy.  
Marta Klowan

Chelatowanie włosów krok po kroku 

Zabieg chelatowania włosów jest bardzo prosty do wykonania, dokładny jego przebieg zależy zaś od metody, którą wybrałaś. Jeżeli zdecydowałaś się na użycie szamponu chelatującego, umyj włosy metodą tradycyjną, tzn. nałóż szampon na mokre włosy, a po spienieniu pozostaw go na pasmach na kilka minut (maksymalnie do pięciu), tak aby EDTA mógł zadziałać. Następnie umyj i dwukrotnie spłucz włosy.  

Maskę i odżywkę chelatującą możesz nałożyć przed lub po umyciu włosów. Rozprowadź ją dokładnie na całej długości włosów. Pomiń jedynie nasadę, w przeciwnym wypadku możesz nadmiernie wysuszyć skórę głowy i spowodować jej swędzenie. Pozostaw maskę lub odżywkę na włosach na około pół godziny – dla wzmocnienia efektu możesz nałożyć czepek lub folię. Następnie umyj pasma zwykłym szamponem. 

Płukankę chelatującą nakładasz tak, jak klasyczną maskę lub odżywkę do włosów. Możesz też nalać ją do naczynia i moczyć w niej swoje włosy przez kilka minut. Następnie dokładnie je umyj. Pamiętaj tylko, że efekt oczyszczania za pomocą takiej płukanki będzie słabszy niż w przypadku pozostałych produktów do chelatowania. 

Efekty chelatowania włosów 

Jakich efektów możesz się spodziewać po zabiegu chelatowania włosów? Przede wszystkim Twoje pasma będą dokładnie oczyszczone, a dzięki temu odzyskają swój blask. Staną się także dużo bardziej miękkie, będą się łatwiej układać, przestaną się plątać i puszyć. Zyska także skóra głowy – dokładnie oczyszczona, będzie lepiej chłonąć wszystkie cenne składniki wcierek. 

Chelatowanie to również dobry sposób na przygotowanie włosów do wykonania wielu innych zabiegów. Aktywne składniki nawet najlepszych masek czy odżywek nie będą mogły skutecznie wniknąć w głąb włosa, jeśli będzie on otoczony warstwą osadu lub pozostałościami innych kosmetyków. Chelatowanie włosów polecane jest także przed henną, czyli zyskującym coraz większą popularność zdrowszym odpowiednikiem farbowania pasm.    

Domowe płukanki i maski chelatujące na włosy  

Jeśli jesteś entuzjastką naturalnych, domowych sposobów pielęgnacji, to koniecznie wypróbuj choćby jeden z przepisów na płukankę lub maskę chelatującą. Ich wykonanie jest łatwiejsze niż myślisz! 

Płukanka chelatująca z octu jabłkowego 

Składniki: 

  • litr wody, 
  • trzy łyżki octu jabłkowego. 

Sposób przygotowania: 

Przegotowaną i ostudzoną wodę wymieszaj z octem jabłkowym, najlepiej przygotowanym samodzielnie. Połącz dokładnie składniki i gotowe. 

Maska chelatująca z kwaskiem cytrynowym 

Składniki: 

  • łyżeczka kwasku cytrynowego, 
  • dwie tabletki witaminy C, 
  • około 4 lub 5 łyżek maseczki. 

Sposób przygotowania: 

Rozgnieć tabletki i dokładnie wymieszaj je z kwaskiem cytrynowym. Całość dodaj do drogeryjnej maseczki nawilżająco-regenerującej, czyli emolientowej lub nawilżającej, czyli humektantowej. Tak przygotowaną maskę nałóż na włosy i pozostaw na pół godziny. Po tym czasie dokładnie umyj włosy, spłukując maseczkę wraz z nagromadzonym na włosach osadem.   

Pamiętaj, że chelatowanie włosów warto powtarzać regularnie. Jak często? Jeśli woda w Twoim domu jest bardzo twarda, zabieg wykonuj raz na około 10 dni. W przeciwnym wypadku wystarczy, jeśli oczyścisz dokładnie włosy raz w miesiącu. Jeżeli jednak często korzystasz z produktów do układania włosów, takich jak lakiery, woski czy brylantyna, warto chelatować włosy nawet co dwa tygodnie. 

Źródła: 

  1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus, 2014.
  2. kosmopedia.org/encyklopedia/discodium-edta/ [dostęp: 21.03.2023 r.]

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: