Przejdź do treści

Ocet jabłkowy na włosy – właściwości, stosowanie, efekty

Ocet jabłkowy na włosy – właściwości, stosowanie, efekty Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ocet jabłkowy na włosy to sposób na lśniące, gładkie i odżywione kosmyki, a także na zdrowszą skórę głowy. Mimo, że jego wykorzystanie w kosmetyce jest mniej znane niż w dietetyce i kuchni, to jednak popularność naturalnych metod pielęgnacji przysparza mu coraz więcej zwolenniczek. Jak działa ocet jabłkowy na włosy? Czym jest płukanka z octu i jak ją stosować?

Ocet jabłkowy na włosy – właściwości octu

Choć ocet jabłkowy na włosy może wydawać się dość kontrowersyjnym sposobem ich pielęgnacji, to jednak jego wpływ na wygląd i zdrowie znajduje uzasadnienie w składzie octu. Ocet jabłkowy, który uzyskuje się w procesie fermentacji jabłek, posiada w sobie liczne składniki mineralne i pierwiastki. Do najważniejszych zaliczyć można kwas mlekowy, jabłkowy i octowy, a także aminokwasy, enzymy, potas, witaminy A, B1, B2, B6, C i E. Znaleźć możemy w nim również pektyny, czyli rodzaj substancji balastowych.

Właściwości lecznicze octu wykorzystywane były już ponad 8000 lat temu. Babilończycy, Asyryjczycy i Fenicjanie stosowali go jako środek na bóle ucha i do dezynfekcji ran. Leczyli nim też stłuczenia i ukąszenia. W pielęgnacji skóry ocet jabłkowy używany jest zaś od czasów renesansu, kiedy to łączono go z ziołami i kwiatami.

Unsplash

Jak ocet działa na włosy?

Co daje ocet jabłkowy włosom? Wszystko zależy od rodzaju włosów, choć z uwagi na jego bogaty skład, pomaga on w rozwiązaniu różnych problemów. Co niezwykle ważne, ma on przede wszystkim ogromny wpływ na skórę głowy. Dzięki zawartości kwasu octowego pomaga przywrócić jej odpowiedni poziom pH i uzupełnia niedobory mikroelementów. Skóra jest zatem lepiej oczyszczona i odżywiona, co przyczynia się do szybszego wzrostu włosów.

Właściwości zakwaszające powodują także zamykanie łusek włosów, co ułatwia ich rozczesywanie i powoduje, że stają się one wyraźnie gładsze oraz bardziej lśniące. Ponadto płukanie włosów octem jabłkowym oczyszcza je dużo skuteczniej niż stosowane tradycyjnie szampony. Ocet pomaga pozbyć się pozostałości lakierów, pianek, ciężkich odżywek czy olejków. Istotne jest także to, że nie zmywa przy tym naturalnej ochrony włosa.

Płukanka z octu na włosy – jak ją stosować?

Ocet jabłkowy stosowany do włosów potrafi zatem zdziałać wiele dobrego. Jak go stosować? Najbardziej popularnym sposobem jest płukanka octowa do włosów. To nic innego jak woda połączona z octem w stosownych proporcjach. Nałóż płukankę z octu jabłkowego na włosy zamiast odżywki, tuż po dokładnym spłukaniu szamponu. Zacznij od skóry głowy, a następnie polej wodą z octem włosy – koniecznie na całej długości. Odczekaj kilka minut i spłucz włosy letnią wodą. Nie używaj już do tego żadnych kosmetyków.

Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Drugą, obok płukanki z octu jabłkowego, metodą jego wykorzystania do pielęgnacji włosów jest maseczka octowa. Nałóż ją włosy, przed lub po myciu, owiń głowę ręcznikiem i pozostaw na kilka minut. Następnie dokładnie spłucz i umyj raz jeszcze włosy. Możesz również wypróbować wcierkę z octu jabłkowego. Wcierki to preparaty, które aplikuje się przede wszystkim na skórę głowy i, co niezwykle ważne, należy je dokładnie w nią wmasować.

Jeśli zamierzasz wykorzystać ocet jabłkowy do pielęgnacji włosów koniecznie pamiętaj, że nie należy używać go samego, ale zawsze w połączeniu z wodą lub innymi produktami – olejami, sokami z owoców, sodą oczyszczoną.

Ocet jabłkowy na włosy – efekty

Efekty, jakie daje ocet jabłkowy na włosach, widoczne są po około dwóch tygodniach stosowania. Pamiętaj jednak, że chcąc je przyspieszyć, nie możesz używać płukanek lub maseczek zbyt często. Płukanka lub maseczka z octu jabłkowego  powinna być wykorzystywana do pielęgnacji włosów nie częściej niż dwa razy w tygodniu. W przeciwnym razie możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku.

Zastanawiasz się, czy ocet jabłkowy będzie odpowiedni do twojego rodzaju włosów? Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących jego stosowania.

Ocet jabłkowy / istockphoto.com

Ocet jabłkowy na siwe włosy

Istnieje wiele domowych sposobów na przeciwdziałanie siwieniu włosów. Efekty nie będą z pewnością tak spektakularne jak ich farbowanie, jednak z pewnością warto po nie sięgnąć zanim zdecydujesz się na radykalne środki. Stosowana regularnie wcierka z lawendą, tymiankiem, rozmarynem, miętą oraz octem – białym lub jabłkowym – zapobiega siwieniu włosów i przywraca im naturalny kolor. Dodatkowym jej atutem są właściwości wzmacniające włosy.

Ocet na włosy farbowane

Farbowanie włosów to jeden z najczęstszych zabiegów kosmetycznych wykonywanych na włosach. Co zrobić, aby kolor jak najdłużej pozostawał intensywny, a włosy były lśniące i zdrowo wyglądały? Płukanka z octu jabłkowego do włosów farbowanych sprawdzi się idealnie. Stosowana raz w miesiącu nie tylko wzmocni i odświeży kolor, ale też przyczyni się do poprawy jakości włosów.

Ocet jabłkowy na kręcone włosy

Ocet jabłkowy sprawdza się także w pielęgnacji kręconych włosów. Pozwala on odzyskać ich naturalną sprężystość, a ponieważ zamyka łuski włosa, stają się one jednocześnie bardziej lśniące i są mniej narażone na zniszczenie.

kobieta czesze włosy

Ocet jabłkowy na łupież

Jeśli walczysz z łupieżem, płukanka lub wcierka z octu jabłkowego pomoże ci rozwiązać problem. Przyczyną powstawania łupieżu są grzyby drożdżopochodne, które żywią się łojem, wydzielanym przez gruczoły łojowe. Dzięki właściwościom antybakteryjnym ocet jabłkowy eliminuje bakterie i grzyby odpowiedzialne za powstanie łupieżu, a jego kwaśny odczyn pozwala przywrócić skórze głowy odpowiedni poziom pH, co ogranicza wzrost drożdżaków. Wyrównanie poziomu pH i usuwanie nadmiaru sebum powoduje, że ocet jabłkowy sprawdza się też na przetłuszczające się włosy.

Ocet jabłkowy na rozjaśnianie włosów

Ocet jabłkowy w połączeniu z sokiem z cytryny i wodą sprawdzi się jako naturalny środek do rozjaśnienia włosów. Taka płukanka pobudza także cebulki do wzrostu, dlatego też ocet jabłkowy poleca się przy wypadaniu włosów.

Ocet jabłkowy na włosy – przepisy

Oto kilka sprawdzonych przepisów na zastosowanie octu jabłkowego na włosy.

Płukanka z octu i wody:

  • jedna lub dwie łyżki octu jabłkowego, w zależności od stopnia przesuszenia włosów,
  • litr przefiltrowanej lub gotowanej wody.
Wypadanie włosów jesienią

Maska z octem jabłkowym na wzrost włosów:

  • dwie łyżki octu jabłkowego,
  • łyżka wody,
  • łyżka oleju kokosowego.

Odżywka z octem jabłkowym zwiększająca objętość włosów:

  • łyżka octu jabłkowego,
  • łyżka miodu,
  • pół litra ciepłej wody.

 

Źródła:

  1. G. Nedoma, Zielone kosmetyki. Twoje domowe SPA, Białystok 2016
  2. Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam, Białystok 2020
  3. Ocet jabłkowy. Eliksir zdrowia i urody, Warszawa 2015

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: