Przejdź do treści

Nanoplastia – sposób na gładkie i proste włosy. Czy warto postawić na nowe technologie?

Nanoplastia – sposób na gładkie i proste włosy. Czy warto? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Masz dość codziennego prostowania włosów, ale nie chcesz lub nie możesz poddawać ich zabiegom z użyciem środków chemicznych? Z pomocą przychodzą nowe technologie, które wykorzystują m.in. zabieg nanoplastii, szturmem podbijający polski rynek usług fryzjerskich. Na czym polega? Jakich efektów możesz się spodziewać? Czy nanoplastia jest w pełni bezpieczna?

Co to jest nanoplastia? 

Nanoplastia, nazywana także nanoplastyką włosów lub brazylijskim prostowaniem, to zabieg fryzjerski, który polega na trwałym wyprostowaniu włosów. Wykorzystuje on nanotechnologię, umożliwiającą wniknięcie substancji do warstwy korowej włosa i zmianę układu mostków dwusiarczkowych, dzięki czemu dochodzi do zmiany kształtu włosów. To właśnie dlatego nanoplastię upodobały sobie posiadaczki nawet mocnych skrętów tzw. afroloków.  

Nanoplastia wykonywana jest za pomocą wysokiej jakości prostownicy i specjalnego preparatu, który odgrywa w zabiegu najważniejszą rolę. To połączenie substancji odżywczych i wzmacniających –  w tym keratyny, serycyny, kolagenu, witamin, masła shea, olejku arganowego i innych olejków – z karbocysteiną oksoacetamidową, czyli mieszanką kwasu octowego, glioksylowego i cysteiny. 

Kobieta czesze włosy

Jak przebiega zabieg nanoplastii? 

Nanoplastia jest zabiegiem dość czasochłonnym, trwa bowiem od trzech do nawet dziesięciu godzin – wiele zależy od tego jakiej długości są twoje włosy, a także od tego, jak bardzo są skręcone. Jak przebiega zabieg? Na świeżo umyte i jeszcze mokre włosy należy nałożyć preparat dopasowany do indywidualnych potrzeb. Warto podkreślić, że na tym etapie nie obciąża się włosów żadnymi odżywkami czy maskami. Następnie są one dokładnie zabezpieczane czepkiem, a po upływie godziny do półtorej myte i suszone. Kolejny krok to prostowanie pasm – bardzo dokładne, bo nawet kilkunasto- lub kilkudziesięciokrotne. Ostatnim etapem jest umycie wyprostowanych uprzednio włosów szamponem i nałożenie maski. Warto podkreślić, że po jej zmyciu i wysuszeniu pasm, efekt zabiegu będzie od razu widoczny.  

Musisz pamiętać, że włosy po nanoplastii wymagają szczególnego traktowania. Do codziennej pielęgnacji powinnaś stosować kosmetyki pozbawione siarczanów, parabenów, soli, silikonów czy alkoholu. Dla lepszego efektu warto sięgać po kosmetyki specjalnie dedykowane pielęgnacji włosów po nanoplastii. Mimo że nieco droższe, pozwolą ci cieszyć się gładkimi i lśniącymi pasmami znacznie dłużej. Nie musisz jednak rezygnować z farbowania włosów, ich moczenia czy upinania ani na chwilę. 

Aby nie osłabiać włosów, warto stosować się także do ogólnych zasad pielęgnacji. Czego unikać?  

  1. Zawsze rozczesuj włosy przed umyciem i nie mocz splątanych pasm. 
  2. Odżywki i maski są niezwykle ważnym elementem pielęgnacji, ale tylko wtedy, gdy nakładasz je prawidłowo tj. na całą długość włosów, a nie na skórę głowy. 
  3. Włosy susz suszarką, nigdy pod ręcznikiem. 
  4. Nie zasypiaj w mokrych włosach 
  5. Myj włosy w wodzie o odpowiedniej temperaturze tj. niezbyt gorącej, ale i nie zbytnio zimnej. 
  6. Używaj preparatów do stylizacji włosów z umiarem, a suszarki z rozwagą, susząc włosy od nasady, aż po ich końce. 

Jak długo utrzymują się efekty nanoplastii? 

Niewątpliwym atutem nanoplastii jest jej efekt – widoczny natychmiast po wykonaniu zabiegu i utrzymujący się do sześciu, a jak wskazują producenci niektórych produktów do jej wykonania, nawet do ośmiu miesięcy. Twoje włosy będą nie tylko idealnie proste, ale też gładkie, lśniące i odżywione. Pozbędziesz się również problemu puszenia i skręcania pasm np. podczas wilgotnego powietrza i deszczowej pogody. 

Czy nanoplastia jest bezpieczna? 

Nanoplastia uznawana jest za w pełni bezpieczny zabieg. Do jej wykonania stosowane są bowiem organiczne produkty, które – jak podkreśla większość ich producentów – nie są testowane na zwierzętach. Nanoplastia jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą prostować włosów za pomocą składników chemicznych.  

Mimo że zabieg jest bezpieczny – z powodzeniem mogą wykonywać go bowiem kobiety w ciąży i matki karmiące – istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Są to m.in.: 

kobieta u fryzjera

Nanoplastia a keratynowe prostowanie włosów 

Nanoplastia bardzo często definiowana jest jako alternatywa dla niezwykle popularnego keratynowego prostowania włosów. Czym różnią się te zabiegi? Poza efektem – czyli wyprostowanymi i lśniącymi pasmami – różni je niemal wszystko. Zabiegi opierają się przede wszystkim na zgoła odmiennej technologii. W przypadku nanotechnologii skład produktu, który nakładany jest na włosy, jest w pełni organiczny i bezpieczny. Keratynowe prostowanie włosów wykorzystuje zaś działanie glikolu etylowego, który po podgrzaniu uwalnia formaldehyd. Jest to związek chemiczny budzący wiele zastrzeżeń w zakresie bezpieczeństwa stosowania. To właśnie dlatego przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest m.in. ciąża i okres karmienia piersią.  

Kolejną różnicą jest czas wykonania i trwałość zabiegu – nanoplastię wykonuje się wprawdzie dłużej, ale jednocześnie dłużej utrzymują się na włosach jej efekty niż w przypadku prostowania keratynowego. Różnicę zauważysz także w cenie – keratynowe prostowanie włosów jest znacznie tańsze.   

Nanoplastia – dostępność i cena zabiegu 

Zabieg nanoplastii najlepiej wykonać w profesjonalnym gabinecie fryzjerskim. Na rynku dostępne są wprawdzie zestawy umożliwiające samodzielne prostowanie brazylijskie, jednak tylko specjalista pomoże ci dobrać odpowiednie dla potrzeb twoich włosów produkty. Prostowanie włosów podczas zabiegu także wymaga sporo wprawy. 

Nanoplastia staje się coraz bardziej popularna i wykonasz ją w wielu gabinetach fryzjerskich. Jaka jest cena? Waha się ona od 500 zł do nawet 2000 zł. Skąd ta rozpiętość cenowa? Wiele zależy od długości włosów, stopnia ich skręcenia i kondycji, a także od miasta, w którym chcesz wykonać zabieg. 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: