Przejdź do treści

Trwała ondulacja – na czym polega, metody, przeciwwskazania

Trwała ondulacja – na czym polega, metody, przeciwwskazania Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trwała ondulacja jest zabiegiem fryzjerskim spełniającym marzenie wielu osób o posiadaniu kręconych bądź falowanych włosów. Współczesne metody nie są tak inwazyjne, jak te sprzed kilku dekad. Czy wykonywana w salonie fryzjerskim trwała niszczy włosy? Jak dbać o włosy po trwałej ondulacji?

Co to jest trwała ondulacja?

Trwała ondulacja jest metodą zmiękczania keratyny (zmiany keratyny alfa w beta), co pozwala zmienić kształt włosów, zwiększając bądź zmniejszając ich objętość oraz uelastyczniając je.

Pierwsze tego typu zabiegi wykonywano od roku 1905, dzięki opracowaniu specjalnego aparatu elektrycznego przez Karla Nesslera, znanego bardziej jako Charles Nestlé. Firma Schwarzkopf wprowadziła natomiast w latach 30. XX wieku metodę na gorąco, a wkrótce potem popularna stała się metoda na zimno.

Obecnie trwała na włosach nie jest wykonywana żadnym z tych sposobów, ze względu na ich negatywny wpływ na strukturę włosa.

Rodzaje nowoczesnej trwałej ondulacji

Jak zrobić trwałą ondulację, skoro metody na gorąco i zimno nie są bezpieczne dla włosów? Nowoczesne fryzjerstwo dobiera sposób zmiany kształtu włosów w zależności od ich kondycji:

  • metoda kwaśna (utrwalająca fryzurę na trzy miesiące) wykorzystuje głównie kwas szczawiowy – jest odpowiednia dla włosów delikatnych, rozjaśnianych i farbowanych,
  • metoda zasadowa (utrwalająca fryzurę na dziesięć miesięcy) – jest odpowiednia dla włosów normalnych oraz zniszczonych.
Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Niekiedy można spotkać się z metodą ziołową, odpowiednią dla włosów wyjątkowo delikatnych, które wymagają odżywienia. W przypadku fryzur z odrostami stosuje się natomiast metodę dwufazową. Włosy u nasady wymagają bowiem środka o silniejszym działaniu niż pozostała część fryzury.

Lekka trwała a styling – czym się różnią?

Styling włosów bywa niekiedy nazywany lekką trwałą. Nie należy jednak utożsamiać tego zabiegu z trwałą ondulacją, którą wykonuje się nawet przez dwie godziny, podczas gdy styling można zakończyć w ciągu zaledwie 30 minut.

Lekka trwała unosząca włosy zalecana jest w szczególności posiadaczkom cienkich, przetłuszczających się włosów, które sprawiają trudności przy modelowaniu. Wykonując styling, pasma znacznie łatwiej jest rozczesać, a cała fryzura nabiera objętości. 

Wbrew pozorom na lekką trwała, unoszącą włosy mogą zdecydować się także kobiety z krótkimi włosami. Zastosowanie odpowiednio dobranych wałków nadaje fryzurze objętości, zmieniając tym samym wygląd twarzy.

kobieta czesze włosy

Jak zrobić trwałą ondulację – przebieg zabiegu

Zabieg trwałej ondulacji każdorazowo rozpoczyna się od mycia i zabezpieczenia włosów preparatem zawierającym węglowodory, oleje mineralne, woski, a także alkohole tłuszczowe. Jego zadaniem jest opóźnienie przenikania utleniacza w głąb włosa w miejscach uszkodzonych.

Następnie nakręca się pojedyncze pasma na wałki spiralnie lub płasko, pamiętając przy tym o zabezpieczeniu końcówek. Trwała ondulacja na grubych wałkach przyniesie efekt w postaci większych loków, które prezentują się bardziej naturalnie niż te gęsto skręcone.

Dopiero po takim przygotowaniu fryzjer przechodzi do właściwej części zabiegu – spryskuje włosy płynem do trwałej ondulacji. Jego zadaniem jest rozbicie wiązań di siarczkowych w warstwie korowej przez atomy wodoru, znajdujące się w stosowanym preparacie. Dzięki temu możliwe jest nadanie pasmom oczekiwanego kształtu, zanim wiązania dwusiarkowe odbudują się w innym miejscu, utrwalając nowy kształt włosów.

W przypadku trwałej ondulacji kwaśnej stosuje się roztwór wodny 7 -15 proc. bromianu sodu, a przy metodzie zasadowej – nadtlenek wodoru  jedno- lub dwuprocentowy.

Kobieta nad morzem

Czy trwała niszczy włosy?

Aby zapewnić fryzurze kilkumiesięczną trwałość, stosuje się utrwalający płyn do trwałej. Ma on dodatkowo właściwości regenerujące, odżywiające i nawilżające. Dzięki temu włosy nie są zniszczone, tak jak to miało miejsce przy stosowaniu metod na gorąco bądź na zimno.

Podstawowym składnikiem płynu utrwalającego przy ondulacji zasadowej jest reduktor w postaci ośmioprocentowego kwasu tioglikolowego lub jego soli. Coraz częściej można spotkać się z cysteiną, która jest mniej drażniąca, a przez to bezpieczniejsza dla wrażliwej skóry. Wykonując ondulację kwaśną, stosuje się natomiast reduktor w postaci estru kwasu tioglikolowego w połączeniu z gliceryną albo sole kwasu siarkowego. Niezwykle ważne jest także zastosowanie neutralizatora, który przywraca włosom kwaśny odczyn, dzięki czemu łuski włosowe zamykają się ponownie.

Dla zachowania dobrej kondycji włosów istotne jest także stosowanie się do pielęgnacyjnych zaleceń fryzjerskich. Przede wszystkim fryzura poddana takiemu zabiegowi wymaga delikatniejszego szczotkowania i naturalnego suszenia (bez użycia suszarki). Warto także stosować szampony, odżywki oraz maski regenerujące i odżywiające. Nie należy jednak myć głowy w ciągu dwóch lub trzech dni od wykonania trwałej ondulacji.

Podsumowując – dobrze wykonana trwała ondulacja i odpowiednia pielęgnacja po zabiegu nie powinna zniszczyć włosów.

Wypadanie włosów przy COVID-19? Trycholożka tłumaczy, dlaczego tak się może dziać

Przeciwwskazania do wykonania trwałej ondulacji

Trwała ondulacja jest obecnie zabiegiem znacznie mniej obciążającym dla włosów, niż miało to miejsce jeszcze kilka dekad temu. Mimo to wciąż stosowane są nieobojętne dla skóry preparaty. Z tego powodu z zabiegu powinny zrezygnować kobiety:

  • niedługo po farbowaniu włosów,
  • po farbowaniu włosów z użyciem henny,
  • w pierwszym trymestrze ciąży,
  • uczulone na którykolwiek składnik stosowanych preparatów.

Nie należy również wykonywać trwałej ondulacji częściej niż raz na kilka miesięcy. W przeciwnym razie włosy zostaną zniszczone, a ich odbudowa niemożliwa.

Trwała ondulacja – cena

Cena za wykonanie trwałej ondulacji uzależniona jest od długości włosów.

Trwała na długich włosach, wymagających zastosowania większej ilości utleniacza i utrwalacza kosztuje zwykle ok. 150 zł. Natomiast trwała na krótkich włosach – ok. 120 zł.

Kobieta nad morzem przy samochodzie

Jak zrobić trwałą w domu?

Jak zrobić trwałą ondulację w domu? Podobnie jak w przypadku zabiegu wykonywanego w salonie fryzjerskim, tak i tutaj koniecznie jest zastosowanie odpowiednich preparatów na włosy.

Stylista fryzur doskonale wie, jak się robi trwałą i jak długo poddawać włosy działaniu utleniacza i utrwalacza.  Wykonując samodzielnie zabieg, nie ma się pełnej wiedzy na temat kondycji włosów, dlatego bardzo łatwo o podjęcie działań, które zaszkodzą fryzurze. Zamiast więc samodzielnych prób wykonania atrakcyjnych loków, lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Trwała ondulacja u mężczyzn

Zabieg stylingu, czyli tzw. lekkiej trwałej na krótkich włosach nie jest wyłączoną domeną kobiet. Coraz częściej decydują się na niego również mężczyźni.

Jeszcze do niedawna wizyta u fryzjera w celu innym niż strzyżenie wywoływała w panach skrępowanie. Nic więc dziwnego, że poszukiwali informacji na temat tego, jak zrobić styling włosów w domu – samodzielnie. 

Ponieważ męskie loki od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością – na trwałą ondulację męską nie brakuje chętnych. Tak wykonana stylizacja nadaje włosom objętości, odsłania twarz i podkreśla jej rysy.

 

Bibliografia:

  1. Beata Wach-Mińkowska, „Planowanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów. Poradnik dla ucznia”, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom, 2007.
  2. Marcin Kostrzewa, Magdalena Suligowska, „Wykonywanie zabiegów trwałego ondulowania i prostowania włosów. Poradnik dla ucznia”, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom, 2007.
  3. Teresa Kulikowska-Jakubik, Małgorzata Richter, „Techniki fryzjerskie strzyżenia włosów, formowania fryzur i ondulowania”, WSiP, 2013.
  4. Ligia Brzezińska-Wcisło, Anna Lis-Święty, Dominika Wcisło-Dziadecka, Iwona Rogala-Poborska, Dorota Trzmiel, „Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów” [w:] Post Dermatol Alergol, 2007; XXIV, 6.
  5. Kinga Makuch, Katarzyna Opasińska, „Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych w kondycjonowaniu włosów” [w:] Studenckie Zeszyty Naukowe/ Kosmetologia/ Nr 1(1)/2016.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: