Przejdź do treści

Olej musztardowy – właściwości, zastosowanie, cena

Olej musztardowy – właściwości, zastosowanie, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olej musztardowy jest powszechnie wykorzystywany w kuchni indyjskiej jako dodatek do potraw. To jednak nie jego smak zasługuje na szczególną uwagę, lecz właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Można stosować olej musztardowy na porost włosów, do poprawy kondycji skóry, a także, by wesprzeć zdrowie. Nie oznacza to jednak, że może być on stosowany przez każdego. W niektórych przypadkach jest bowiem wręcz szkodliwy. Co należy wiedzieć o tym produkcie? Odpowiadamy.

Co to jest olej musztardowy?

Olej musztardowy tłoczony jest z nasion gorczycy. Pozyskiwane są one z owoców tej rośliny, zwanych łuszczynami. Mają charakterystyczny żółty kolor, dzięki czemu sam olej również ma złocistą barwę.

Produkt ten zawiera tłuszcz erukowy oraz tłuszcze nienasycone: oleinowy, linolenowy, eikozenowy i linolowy. W oleju musztardowym nie brak również glukozynolanów, które mają działanie antynowotworowe, chronią organizm przed reaktywnymi formami tlenu (zapobiegają stresowi oksydacyjnemu), działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, a także pobudzają wzrost cebulek włosowych.

W oleju musztardowym znajdują się także cenne dla zdrowia witaminy (A, grupy B, C, E, K) oraz mikro i makroelementy (magnez, żelazo, fosfor, potas, wapń, cynk, selen).

Olej musztardowy – zastosowanie

Nie tylko ziarna gorczycy są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach przemysłowych. Również produkowany z nich olej wykorzystuje się w farmacji, kosmetyce, fryzjerstwie i kulinariach.

Olej musztardowy na włosy

Olej musztardowy do włosów wykorzystywany jest w zabiegu olejowania pasm. Można go nakładać zarówno na włosy mokre, jak i suche.

Innymi sposobami aplikowania preparatu są:

  • nałożenie oleju musztardowego na włosy uprzednio pokryte maską lub odżywką,
  • moczenie włosów w misce z wodą i olejem musztardowym,
  • nałożenie na włosy maski zmieszanej z wodą i olejem musztardowym w równych proporcjach.

Do wykonania zabiegu wybierz olej musztardowy nierafinowany, który pozbawiony jest sztucznych aromatów, barwników oraz obciążającej pasma parafiny.

Olej musztardowy na włosy – efekty

Stosując preparat przed myciem, poprawisz wygląd osłonki włosa i ułatwisz sobie rozczesywanie. Dzięki temu nie uszkodzisz tak łatwo pasm podczas stosowania grzebienia czy szczotki. Jeśli natomiast nałożysz olej musztardowy na włosy po ich umyciu – nadasz im połysk. Jednak w tym wypadku łuski włosów się nie odchylą. W efekcie tego zabieg nie będzie miał wpływu na rozczesywanie.

Stosując olej musztardowy na włosy, efektem będzie również wyraźna odbudowa włosów, co objawiać się będzie mniejszym ich wypadaniem. Na tak wyraźną poprawę zwykle trzeba poczekać nawet kilka miesięcy. Dopiero po tym czasie znacząco poprawi się stan warstwy korowej włosa. Zauważysz natomiast już po pierwszy, zabiegu, że twoja fryzura stała się gładsza, bardziej miękka, a pasma nabrały zdrowego blasku.

kobieta włosy

Olej musztardowy na skórę

Olej musztardowy możesz stosować także na skórę. Dzięki jego aplikacji stanie się ona nawilżona, odżywiona i zregenerowana. Z tej przyczyny warto wykonywać tego typu zabiegi pielęgnacyjne przede wszystkim na skórze suchej.

Jeśli zdecydujesz się nakładać substancję na twarz, zmieszaj ją uprzednio ze stosowanym na co dzień kremem, aby uniknąć podrażnienia. Tak zastosowany olej musztardowy ma działanie przeciwzapalne, złuszczające, regeneracyjne oraz zwalczające wolne rodniki. Z tego względu polecany jest w szczególności do cery trądzikowej i dojrzałej, na której pojawiają się pierwsze zmarszczki. Stosując olej musztardowy, efektem będzie także likwidacja przebarwień i drobnych zmarszczek.

Olej musztardowy dla zdrowia

Olej musztardowy spożywczy możesz stosować jako naturalny sposób wspomagania zdrowia. Preparat ten:

  • obniża cholesterol,
  • zmniejsza ryzyko rozwoju kamieni dróg żółciowych,
  • wyrównuje gospodarkę hormonalną,
  • łagodzi bóle głowy i neuralgię,
  • wzmacnia układ odpornościowy,
  • usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego.

Stosując olej musztardowy w formie okładów, możesz oczekiwać:

  • złagodzenia dolegliwości związanych z reumatyzmem i rwą kulszową,
  • przyspieszenia leczenia siniaków i wybroczyn,
  • łagodniejszego przebiegu infekcji dróg oddechowych,
  • wyleczenia grzybicy,
  • zmniejszenia bólu związanego z kontuzją.

Stosując olej musztardowy zewnętrznie, należy zachować umiar, ponieważ długotrwały kontakt skóry z preparatem może doprowadzić do jej podrażnienia, a nawet poparzenia.

Olej musztardowy – czy jest dla każdego?

Choć właściwości oleju musztardowego są nie do przecenienia, to jednak nie jest to produkt, który może być stosowany przez każdego. Nie jest on odpowiedni dla:

  • osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca,
  • kobiet w ciąży,
  • osób z zaburzeniami pracy układu pokarmowego (np. zgaga, biegunka),
  • borykających się z anemią.

Ponadto ze względu na drażniące właściwości olej musztardowy nie może być stosowany w formie okładów na skórę z otwartymi ranami i podrażnieniami.

maliny

Olej musztardowy – cena

Olej musztardowy dostępny jest przeważnie w butelkach 250 ml lub 500 ml.

Za mniejsze opakowanie zapłacisz od ok. 8 do 14 zł. Większa butelka to koszt ok. 30 zł. Najdroższe, ale jednocześnie najlepsze jakościowo są oleje musztardowe nierafinowane, niefiltrowane i tłoczone na zimno. Przed zakupem sprawdź również, kiedy został wytłoczony. Tylko bowiem świeże produkty, które nie zostały obrobione termicznie, są wartościowe.

Olej musztardowy – gdzie kupić?

Produkt możesz kupić stacjonarnie w sklepie ze zdrową żywnością albo zamówić go przez Internet. Przed zakupem sprawdź, kto jest producentem. Warto wybierać małe, rodzinne olejarnie, które tłoczą oleje na świeżo i gwarantują tym samym wysoką jakość produktu.

 

Bibliografia:

  1. E. Patyra, Antyżywieniowe i prozdrowotne właściwości glukozynolanów, Życie Weterynaryjne, 2016, nr 91(7), s. 516–520.
  2. B. Sawicka, E. Kotiuk, Gorczyce jako rośliny wielofunkcyjne, Acta Scientiarum Polonorum Agricultura, 2007, nr 6(2), s. 17–27.
  3. B. Prusicka, B. W. Domagalska, V. Panfilova, K. Leleń-Kamińska, Wpływ olejów na poprawę kondycji włosów, Polish Journal of Cosmetology, 2017. nr  20(4), s. 288–295.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: