Przejdź do treści

Olej tamanu – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Olej tamanu – właściwości i zastosowanie w kosmetyce Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejek tamanu to naturalny preparat leczniczo-pielęgnacyjny o wszechstronnym działaniu. Do niedawna znany jedynie w regionie swojego pochodzenia, egzotycznej Polinezji, dziś coraz bardziej dostępny i popularny w innych regionach świata. Jakie właściwości ma olejek tamanu? Jak i kiedy go używać? Czy olej tanamu na twarz to dobry środek na trądzik?

Co warto wiedzieć o oleju tamanu?

Olej tamanu pozyskiwany jest na zimno z orzechów drzewa tamanu (calophyllum inophyllum). Drzewo występuje także pod nazwami: „Alexandrian Laurel” (wawrzyn aleksandryjski), „Pannay Tree” czy „Sweet Scented Calophyllum”, a to i tak tylko niektóre z nich. Drzewa te występują w tropikalnych lasach Polinezji, gdzie pełnią ważną kulturową rolę – pachnące kwiaty są przez miejscowe kobiety wplatane we włosy, a w łupiny orzechów umieszczany jest tamtejszy przysmak, „buri sugar”. Orzechy tamanu mają bardzo wysoką zawartość oleju – aż 75 proc. Pozyskany z nich olej ma zielono-żółto barwę i nieco przypomina oliwę z oliwek, choć jest znacznie gęstszy. Jest niejadalny. Ma przyjemny, choć bardzo intensywny zapach. Komercyjne zastosowanie oleju tamanu sprowadza się do użycia w kosmetyce i medycynie, jednak wykorzystywany jest także jako paliwo.

Właściwości oleju tamanu

Olejek tamanu zawiera szereg składników wykazujących bardzo pozytywne działanie w pielęgnacji skóry. Należą do nich flawonoidy (kwas kalofillowy i kallofilloidyna), nienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy i oleinowy) oraz fitosterole. Olejek tamanu charakteryzują następujące właściwości:

  • ochraniające przed działaniem promieni UV,
  • cytotoksyczne (niszczące chore nowotworowe komórki),
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwbakteryjne i przeciwtrądzikowe,
  • przeciwwirusowe (stosowanie oleju tamanu wspomaga leczenie opryszczki),
  • łagodzące,
  • rozjaśniające (blizny i przebarwienia),
  • przyspieszające proces gojenie ran i regeneracji skóry,
  • wzmacniające barierę lipidową,
  • ochraniające skórę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i ich skutkami (poparzeniami i odmrożeniami),
  • redukujące rozstępy.

W regionie, z którego pochodzi olej tamanu, specyfik ten jest stosowany na łagodzenie poparzeń słonecznych i świądu po ukąszeniu owadów. Wykorzystuje się go w leczeniu chorób dermatologicznych takich jak: pokrzywka, egzema, świerzb, grzybica, dermatozy. Dużą skuteczność oleju tamanu zaobserwowano w rozjaśnianiu blizn.

ergeycauselove / Freepik

Zastosowanie olejku tamanu

Ze względu na właściwości antybakteryjne, olejek tamanu może być z powodzeniem wykorzystywany w walce ze zmianami trądzikowymi. Doskonale sprawdzi się w uzupełnieniu pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i problematycznej. Olejek wspomaga też niwelowanie świeżo powstałych rozstępów czy rozjaśnianie blizn. Można stosować go przy podrażnieniach skóry – od oparzeń słonecznych wywołanych zbyt długą ekspozycją na słońce, po uboczne skutki stosowania peelingów czy retinoidów (podrażnienie skóry).

Jak stosować olej tamanu?

Olejek tamanu jest wydajny – mimo tłustej i gęstej konsystencji szybko i łatwo się wchłania, nie pozostawiając śladów i tłustej warstwy. Można go stosować na dwa sposoby:

  • punktowo na zmienione chorobowe miejsca,
  • jako dodatek do innych kosmetyków: maseczek, kremów lub innych olejków stosowanych do olejowania; olejek tamanu można łączyć także z kwasem hialuronowym.

Olej tamanu można używać w postaci nierozcieńczonej lub rozcieńczonej, ponieważ jego działanie jest widoczne już przy 5-20 proc. stężeniu. Stosowanie olejku tamanu na trądzik czy na blizny jest bardzo proste, wystarczy nakładać go punktowo na zmienioną chorobą skórę, tak jak maść. Jeśli celem pielęgnacji ma być działanie antyoksydacyjne, nawilżenie i rewitalizacja skóry, można wymieszać kilka kropli oleju z kremem stosowanym do codziennej pielęgnacji i w takiej postaci olejek tamanu nałożyć na twarz, szyję lub dekolt.

aromaterapia Nabea

Olej tamanu na włosy

Olej tamanu polecany jest także do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Doskonale oczyszcza włosy u nasady, nabłyszcza je i wygładza. Pomaga też w walce z egzemą, łupieżem i wszelkich stanach zapalnych. Olejowanie należy wykonać na umytych, wilgotnych (osuszonych lekko ręcznikiem) włosach. Olej tamanu należy aplikować, wmasowując go w skórę głowy, a następnie okryć głowę ręcznikiem (aby zwiększyć działanie olejku pod wpływem ciepła). Następnie po kilkunastu minutach wystarczy go spłukać z użyciem szamponu (niezawierającego SLS, SLES).

Gdzie kupić olej tamanu?

Wiedza o właściwościach oleju tamanu jest coraz większa i coraz łatwiej go dostać. Olejek tamanu można kupić w drogeriach i sklepach z naturalnymi kosmetykami. Olej tamanu jest także dostępny w aptece. Sprzedawany jest zazwyczaj w buteleczce z pipetą. Cena olejku tamanu za pojemność 50 ml waha się od 20 do 30 zł.

Kosmetyczny Adam Słodowy

Olej tamanu – przeciwwskazania

Stosowanie olejku tamanu jest przebadane i bezpieczne – także dla kobiet w ciąży. W przeciwieństwie do oleju z pestek moreli, w którym komedogenność (stopień zatykania porów) jest bardzo wysoki, olejek tamanu nie zapycha skóry. Z tego powodu może być z powodzeniem stosowany na trądzik i skórę tłustą, ponieważ nie pogorszy jej stanu. Jednak w przypadku każdej substancji, którą stosujemy po raz pierwszy, przed pierwszym zastosowaniem należy wykonać test alergiczny na niewielkim fragmencie skóry, najlepiej przedramieniu.

 

Źródła:

  1. Dweck A. C., Meadows T., Tamanu (Calophyllum inophyllum) – the African, Asian, Polynesian and Pacific Panacea, International Journal of Cosmetic Science, 2002/24.
  2. Léguillier T, Lecsö-Bornet M, Lémus C, Rousseau-Ralliard D, Lebouvier N, Hnawia E., The Wound Healing and Antibacterial Activity of Five Ethnomedical Calophyllum inophyllum Oils: An Alternative Therapeutic Strategy to Treat Infected Wounds, 2015. Dostęp: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0138602 2015

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: