Przejdź do treści

Olejowanie włosów – metody olejowania, polecane olejki

kobieta włosy
Olejowanie włosów/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Olejowanie włosów dla wielu kobiet (i mężczyzn) wydaje się zagadką. Jak olejować włosy? Jakie olejki są najlepsze do włosów? Czy naprawdę warto olejować włosy? Sprawdzamy.

Czym olejować włosy?

Olejowanie włosów to tradycyjny hinduski sposób ich pielęgnacji. Obecnie zyskuje coraz więcej zwolenniczek, nie tylko wśród blogerek urodowych. Kobiety doceniają tę domową metodę pielęgnacji, gdyż jest prosta i łatwo dostępna.

Są osoby, które podchodzą sceptycznie do olejowania włosów. Niesłusznie. Niech olejowanie, czyli natłuszczanie włosów, nie kojarzy ci się mylnie z nieestetycznym przetłuszczaniem włosów. Oleje to środki, które doskonale pielęgnują włosy i skórę głowy.

Olejowanie włosów – efekty:

  • regeneracja włosów,
  • regeneracja skóry głowy,
  • zmniejszenie łupieżu,
  • zmniejszenie łojotoku,
  • usunięcie nieestetycznych zmian (zrogowaceń, łusek) ze skóry głowy,
  • zmniejszenie wypadania włosów,
  • zmniejszenie łamliwości włosów,
  • zmniejszenie przesuszenia włosów,
  • zmniejszenie problemu z rozdwojonymi końcówkami,
  • nadanie włosom połysku,
  • nadanie włosom ładnego odcienia, a nawet redukcja siwizny.

Olejem do włosów możesz zastąpić odżywkę. Na rynku dostępne są specjalne olejowe preparaty produkowane przez firmy kosmetyczne. Z powodzeniem można sięgać również po oleje spożywcze. Nawet oliwa z oliwek może być nałożona na włosy. Olejowanie włosów to prosty i skuteczny sposób na poprawę ich kondycji.

Oleje i olejki, najczęściej stosowane do włosów to: olej kokosowy, olej rycynowy, olej z czarnuszki, olej lniany, olejek jojoba, olejek rycynowy. Polecanym preparatem o szeregu cennych właściwości jest również żel aloesowy do włosów.

Dobór olejku może zależeć od indywidualnych preferencji (np. zapachowych), jak również od reakcji włosów na dany olej. Na efekty zwykle trzeba zaczekać, choć niektóre osoby zauważają różnicę już po jednym zabiegu.

Olejki można dobrać zgodnie z potrzebami włosów.

  • Oleje do włosów niskoporowatych: olej kokosowy, olej palmowy, olej lniany, olej rycynowy, olej słonecznikowy, a także oleje babassu, cupuacu, mango, shea, kakaowy.
  • Oleje do włosów średnioporowatych: olej rycynowy, olej słonecznikowy, olej lniany, olejek jojoba, olej z pestek dyni oraz olej z kiełków pszenicy.
  • Oleje do włosów wysokoporowatych: olej konopny, olej lniany, olej rycynowy, olej słonecznikowy, a także oleje awokado, baobabu, acai, słodkich migdałów, z pestek moreli, dyni, wiśni, brzoskwini, arbuza oraz oleje z nasion truskawek, jabłek i malin.
  • Oleje do włosów kręconych: olej konopny, słonecznikowy, z czarnuszki, z pestek winogron, a także oleje z orzechów włoskich, wiesiołka i pestek dyni.

Jak często olejować włosy? Wszystko zależy od kondycji twoich włosów i ich reakcji na zabieg. Włosy można olejować zarówno często – np. 1-2 razy w tygodniu, jak i rzadziej np. 1-2 razy w miesiącu.

Czy olejowanie włosów jest bezpiecznym zabiegiem? Czy oleje spożywcze rzeczywiście są skuteczne w kontakcie z ciałem?

– Oczywiście przed użyciem warto zrobić mały test alergiczny, ale to dotyczy przecież także kosmetyków – zwraca uwagę terapeutka manualna Maria Głuchowska. – Oleje i olejki od wieków stosuje się na ciało. Można dodawać je do masażu, do kąpieli. Można wcierać w skórę i włosy, aby olej wnikały w pory.

– Oleje są bogate w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe. Szczególnie nierafinowany olej kokosowy słynie z uniwersalnych zastosowań. Oleje są więc doskonałym środkiem do pielęgnacji i mogą zastąpić odżywkę do włosów – przyznaje specjalistka.

dziewczyna z kręconymi włosami

Jak olejować włosy?

Są różne metody olejowania włosów.

  1. Olejowanie włosów na mokro na noc

W wilgotne, umyte włosy wetrzyj olej. Zapleć warkocz i zabezpiecz np. folią lub ręcznikiem. Pozostaw na noc. Rano włosy będą wymagały umycia.

  1. Olejowanie włosów na mokro w wannie/pod prysznicem

Nałóż na suche lub wilgotne włosy olej. Następnie upnij je, aby nie zamoczyła ich woda. Zażyj kąpieli lub weź długi prysznic. Para wodna, unosząca się do góry, będzie dodatkowo stymulować twoje włosy pokryte olejem. Po 15 minutach olejek można zmyć z włosów.

  1. Olejowanie włosów na ciepło

Zwiększenie temperatury olejku zwiększa jego skuteczność. Możesz podgrzać go w kąpieli wodnej. Pamiętaj, że temperatura ma być podniesiona, ale nie parząca. Ciepły olejek nakładamy na suche włosy. Splatamy warkocz lub upinamy kok, tak, aby włosy ściśle do siebie przylegały. Można zmyć już po kwadransie.

  1. Olejowanie włosów pod suszarką

Na włosy nałóż olej, ręcznik lub czepek kąpielowy. Przez kilka lub kilkaście minut podgrzewaj suszarką, aby zintensyfikować wnikanie oleju we włosy. Można zmyć po 15 minutach. (Zachowaj ostrożność, używając foliowego czepka lub foliowej siatki na włosy, ponieważ strumień zbyt gorącego powietrza może je rozgrzać, a nawet stopić).

Olej kokosowy na włosy – jak stosować

Olej kokosowy ma wszechstronne zastosowania. Jego właściwości pielęgnacyjne są znane już od lat. To doskonały sposób na gładką, dobrze nawilżoną skórę. Olej kokosowy można również stosować na włosy.

W jaki sposób nakładać olej kokosowy na włosy? Wiele osób ma wątpliwości. Boją się też, że olejowanie włosów może spowodować, że staną się tłuste, ciężkie, oklapłe. Bez obaw! Olej kokosowy na włosy poleca się nawet osobom, które mają problem z ich przetłuszczaniem.

  • Jak nakładać olej kokosowy na włosy?

Możesz zarówno wcierać olej w całą długość włosów, jak i u nasady. Przyjrzyj się, jak twoje włosy zareagują na olej i w jakim stopniu będą go wchłaniać. Jeśli absorpcja będzie słabsza, możesz skupić się na smarowaniu niewielką ilością oleju skóry głowy i nasady włosów. W ten sposób nawilżysz i odżywisz zarówno skórę, jak i włosy.

  • Jak używać oleju kokosowego na włosy?

Podobnie jak w przypadku odżywek do włosów, po zastosowaniu warto założyć na głowę czepek kąpielowy i/lub ręcznik. Sprzyja to lepszemu wchłanianiu oleju we włosy. Olej kokosowy działa pozostawiony na głowie przez co najmniej 30 minut. Zaleca się jednak, aby zostawić go na włosach na całą noc.

Olej lniany na włosy – jak stosować

Olej lniany nakładamy na rozczesane, lekko wilgotne włosy. Jeśli po zastosowaniu zauważysz, że skóra głowy się łuszczy, a włosy nadmiernie przesuszają, staraj się nakładać go tylko na włosy.

Najlepsze efekty osiągniesz pozostawiając olej lniany na włosach przez całą noc. Aby uniknąć zatłuszczenia pościeli, spleć olejowane włosy w warkocz i owiń ręcznikiem. W „sytuacjach podbramkowych” możesz zastosować zabieg w skróconej,  45-minutowej wersji. Po zabiegu olejowania należy umyć włosy.

Olejek z czarnuszki na włosy – jak stosować

Olejek z czarnuszki możesz nałożyć na włosy na kilka sposobów.

olej z czarnuszki na całą długość włosów: Podobnie jak inne oleje, możesz nakładać na całą noc lub na kilka godzin. Po wmasowaniu w skórę głowy, owiń włosy czepkiem kąpielowym, folią lub ręcznikiem. Olejowanie włosów na noc daje zwykle najlepsze efekty.

olej z czarnuszki do mycia włosów: Można również dodać do szamponu lub odżywki kilka kropli olejku. W ten sposób będziesz korzystać z jego dobrodziejstw każdego dnia.

olej z czarnuszki na końcówki włosów: Jeśli twoim problemem są szczególnie rozdwajające się końcówki, olejek z czarnuszki możesz wcierać w zakończenia wilgotnych włosów i pozostawić na nich bez spłukiwania.

płukanka z czarnuszki: Możesz zmielone nasiona czarnuszki zalać wrzątkiem. Użyj płukanki, gdy ostygnie.

Olej rycynowy do włosów

Olej rycynowy sprawdzi się nałożony na włosy niskoporowate i średnioporowate. Nałożony na skórę głowy może sprzyjać szybszemu wzrostowi włosów. Olej rycynowy łatwiej rozporowadzić na wilgotnych włosach lub wesprzeć się dodatkiem żelu aloesowego.

Żel aloesowy na włosy jak stosować

Nie tylko olej sprawdzi się na włosy. Żel z aloesu to kolejny hit ostatnich lat. Jest doskonały również stosowany na skórę głowy, koi podrażnienia, zmniejsza łupież.

Jak zastosować żel aloesowy na włosy? Możesz zrobić tzw. wcierkę w skórę głowy, dodać żel do ulubionego szamponu lub natrzeć na noc włosy żelem aloesowym zmieszanym z olejem roślinnym. Pamiętaj, aby zachować równe proporcje.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?