Przejdź do treści

Twoje włosy zaczęły wypadać? Zobacz, co może być przyczyną

Twoje włosy zaczęły wypadać? Zobacz, co może być przyczyną Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z problemem wypadających włosów boryka się wiele kobiet na całym świecie. Niektóre z nich mierzą się z tym problemem przez całe życie, inne uważają, że w czasie pandemii koronawirusa tracą więcej włosów, niż do tej pory. Jeśli więc widzisz na podłodze w swojej łazience dużo włosów, to pomyśl o tym, że nie jesteś z tym odosobniona. To zupełnie normalne, że twoje ciało reaguje na stres związany z izolacją. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko stresujący tryb życia może przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów?

Czy stres może powodować wypadanie włosów?

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. U kobiet bardzo często ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi, a wiadomo, że hormony rządzą kobiecym ciałem. W ciągu życia każdy człowiek narażony na wiele stresujących sytuacji, tylko że stres sam w sobie, który może być delikatny, nie musi wcale wpływać źle na organizm. Jest coś takiego jak zdrowy stres, który daje nam energię do działania. Negatywnie wpływa na nas stres związany z nagłą śmiercią kogoś bliskiego, bądź utratą środków do życia.

Jeśli chcesz zrzucić wypadanie włosów na stres, powinnaś wiedzieć, że kiedy, przykładowo, wczoraj miałaś sytuację stresową i dziś zauważyłaś wypadające włosy, to nie jest to objaw wczorajszego stresu, ponieważ nie ma on bezpośredniego wpływu na mieszki włosowe. Twoje dzisiejsze wypadanie włosów może być skutkiem stresu sprzed tygodni czy nawet miesięcy.

Ważną wskazówką jest również fakt, że istnieje takie zjawisko jak faza anagenowa (faza wzrostu) oraz faza telogenowa (faza opadania). Najlepiej obrazują je kobiety w ciąży, które w trakcie dziewięciu miesięcy cieszą się pięknymi włosami. Dzieje się tak, ponieważ faza wzrostu się wydłuża, a faza opadania skraca. Odwrotnie dzieje się po porodzie, kiedy z kolei zobaczysz, że włosy zaczęły nadmiernie wypadać. Pamiętaj, że stres miesza się z hormonami. Jeśli masz podwyższony poziom kortyzolu we krwi, to naturalnie zaczyna on wypierać hormon żeński – progersteron, co wpływa na zaburzenia hormonalne i np. zaczynają wypadać ci włosy.

kobieta czesze włosy

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów?

Jeśli masz problemy z wypadającymi włosami, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • Udaj się do lekarza i zrób badanie krwi. Być może w twoim organizmie występuje niedobór niektórych witamin, co jest przyczyna nadmiernego wypadania włosów;
  • Możesz rozważyć laserowe leczenie wypadania włosów, jeśli nic innego nie zadziała;
  • Używaj dobrych kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy i włosów;
  • Zastosuj produkty, które mogą zwiększyć objętość twoich włosów np. szampon czy puder objętościowy;
  • Możesz dobrać odpowiednie suplementy na porost włosów.

Jeśli więc borykasz się z nadmiernym wypadaniem włosów, nie zwlekaj. Poszukaj profesjonalnej porady i nie czekaj na zakończenie pandemii. Szkoda twojego czasu i zdrowia.

 

Źródło: mamamia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: