Przejdź do treści

Phenoxyethanol – czy jego zawartość w kosmetykach powinna nas niepokoić? Odpowiada kosmetolożka

Tekst o bezpieczeństwie phenoxyethanolu w kosmetykach. Na zdjęciu: Słoik z kremem dryfujący w wodzie - HelloZdrowie
Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Phenoxyethanol to substancja konserwująca, która powszechnie występuje w składzie kosmetyków pielęgnacyjnych. Kosmetolożka Joanna Skrzypczak postanowiła wyjaśnić, czym jest ten konserwant, jakie funkcje pełni oraz czy jest bezpieczny dla naszej skóry.

Konserwanty to substancje odpowiedzialne za jak najdłuższe utrzymanie jakości i czystości substancji czynnej w kosmetyku zarówno podczas użytkowania produktu, jak i w stanie jego magazynowania. Bez konserwantów produkty kosmetyczne, podobnie jak żywność, mogą ulec zepsuciu, ale z kolei ich zawartość nie zawsze jest bezpieczna dla skóry. Mimo wielu niezaprzeczalnie pożytecznych funkcji mogą powodować liczne nieprzyjemne zmiany skórne o podłożu alergicznym.

Swego czasu dość głośno było o Phenoxyethanolu (lub fenoksyetanolu, pełna nazwa chemiczna: 2-fenoksyetanol), organicznym związku chemicznym należącym do grupy eterów. W 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny (ANSM) zaleciła, by nie stosować go bezpośrednio na skórę pupy niemowląt i małych dzieci. Wskazała, by zmniejszyć dozwolone stężenie z 1% do 0,4%.

Francuskie restrykcje zmotywowały inne organizacje do ponownego przeanalizowania działania tego konserwantu. Zakład farmakologii Instytutu Matki i Dziecka przeprowadził testy na małych pacjentach, których wyniki – jak podaje kosmetolożka, Joanna Skrzypczak – dowodzą, że „paraben metylowy, etylowy oraz phenoxyethanol nie wywołują żadnych reakcji alergicznych, co oznacza, że są najbezpieczniejszymi konserwantami dla dzieci i do stosowania w miejscach podpieluszkowych”.

Phenoxyethanol – bezpieczny czy toksyczny?

Zdaniem kosmetolożki Phenoxyethanol ma szerokie spektrum działania przeciwdrobnoustrojowego. „Jest skuteczny przeciw różnym bakteriom gram-ujemnym i gram-dodatnim, a także drożdżom i ma jedynie słaby wpływ na hamowanie flory skóry” – tłumaczy ekspertka.

„Według Europejskiego Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów fenoksyetanol jest bezpieczny dla wszystkich konsumentów w tym dzieci w każdym wieku jako środek konserwujący a jego max. stężenie to 1%” – dodaje.

W dalszej części swojego wpisu kosmetolożka podaje, że w przeprowadzonych badaniach toksykologicznych na zwierzętach z udziałem Phenoxyethanolu „zaobserwowano niekorzystne skutki ogólnoustrojowe, ale tylko wtedy gdy poziom narażenia był ok 200 wyższy niż ten, na który narażeni są konsumenci”. Jej zdaniem Phenoxyethanol można uznać za jeden z najlepiej tolerowanych konserwantów stosowanych w produktach kosmetycznych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Objawy alergii na Phenoxyethanol

Joanna Skrzypczak, znana na Instagramie jako Ekspert Kosmetyczny, odniosła się również do tematu alergii na Phenoxyethanol. „Ze względu na podobieństwo strukturalne, u osób uczulonych na fenoksyetanol może współwystępować alergia krzyżowa na związki zawierające pierścień benzynowy – najczęściej parafenylenodiamina. Dlatego testy opłatkowe powinny być wykonywane z serii 'reakcje krzyżowe parafenylodiaminy'” – wyjaśniła, dodając, że parafenylenodiamina stosowana jest w farbach do włosów, a poza UE w kosmetykach do makijażu oczy lub koloryzacji rzęs i brw. Na liście INCI znajdziemy ją pod: P-phenylenediamine, CI76060.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?