Przejdź do treści

Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka. Jak wykonać zabieg? U kogo powinno się go wykonać?

Plastyka powiek, czyli blefaroplastyka. Zabieg, cena Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmagasz się z opadającą powieką? Jeśli tak, być może zainteresuje Cię plastyka powiek, która pomoże Ci się uporać z twoim problemem. Możesz zdecydować się w tym przypadku na zabieg chirurgiczny lub laserowy. Czym się one charakteryzują? Na czym polegają i jaka jest ich cena? Sprawdź.

Co to jest plastyka powiek?

Plastyka powiek to zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Może być on przeprowadzony na różne sposoby: chirurgicznie lub laserowo. Sporą popularnością cieszy się blefaroplastyka, która polega na chirurgicznym usuwaniu nadmiaru wiotkiej skóry, a czasem również — pewnej ilości tkanki tłuszczowej. Przy okazji eliminuje worki pod oczami. Nie usuwa jednak zmarszczek i nie podnosi brwi.

Korektę powiek przeprowadza się nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych – po jego wykonaniu poprawia się ostrość widzenia. Efekty korekty powiek są zwykle bardzo trwałe i utrzymują się od 7 do 10 lat. Zabieg na opadającą powiekę przeprowadza się najczęściej u osób powyżej 35. roku życia.

Plastyka powiek – jak wygląda?

Blefaroplastyka chirurgiczna

Zanim blefaroplastyka zostanie przeprowadzona, konieczna jest konsultacja z okulistą. Może być ona wykonana jedynie na powiekach górnych, wyłącznie na powiekach dolnych bądź na wszystkich powiekach razem. Podczas blefaroplastyki powieki górnej, którą przeprowadza się najczęściej, zaznacza się na skórze linie cięć oraz obrysowuje się ten obszar, który trzeba usunąć. Następnie wykonuje się nacięcie w naturalnej zmarszczce, wycina się zbędną skórę i tłuszcz, a na końcu zszywa się całość cienką nitką. Blizny są niewidoczne, pozostają w załamaniach powieki.  Cały zabieg trwa około 2 godzin.

Laserowa plastyka powiek

Laserowa plastyka powiek to zabieg podobny do klasycznej blefaroplastyki – często określa się go mianem „laserowej blefaroplastyki”. W tym przypadku laser wykorzystywany jest jako narzędzie tnące. Zapewnia on większą precyzję oraz mniejsze krwawienie. Co więcej, zabieg laserowy wiąże się z szybszym czasem rekonwalescencji (w tym z szybszym gojeniem się naskórka). Zamyka on naczynia krwionośne, przez co istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się sińców czy krwiaków. Zabieg trwa od 1 do 3 godzin, ale jeśli korygowane są zarówno powieki górne, jak i dolne, czas jego wykonywania jest bliższy tej górnej granicy. Całość przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent jest podczas zabiegu przytomny.

Plastyka powiek górnych i dolnych – co się dzieje po jej wykonaniu?

Blefaroplastyka chirurgiczna

Po przeprowadzeniu blefaroplastyki nakłada się opatrunek na oczy, który zdejmuje się po upływie 2-6 godzin. Jak długo goją się powieki po operacji? Cóż, szwy zdejmuje się po 4-5 dniach. Przez 2 dni po zabiegu należy pamiętać o wysokim ułożeniu głowy oraz opatrunkach chłodzących. Później można szybko wrócić już do pewnych aktywności, choć trzeba jednocześnie unikać zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. W ciągu 7 dni należy również zgłosić się na kontrolę do lekarza, a do normalnego życia można w pełni powrócić po 14 dniach.

Laserowa plastyka powiek

W przypadku laserowej plastyki powiek zakłada się szwy, które zdejmuje się po 7 dniach. Bezpośrednio po zabiegu aplikuje się maść z antybiotykiem oraz preparat, który pomaga w gojeniu się blizn. Mogą pojawić się delikatne sińce i lekka opuchlizna – aby je zminimalizować, warto stosować okłady.  Tego typu dolegliwości utrzymają się maksymalnie 3 tygodnie. W związku z tym, że rekonwalescencja jest szybsza niż w przypadku klasycznej plastyki powiek, do normalnej aktywności powraca się zwykle po tygodniu.

Jak masować blizny po korekcie powiek?

W przypadku blefaroplastyki 10. dnia od zabiegu należy rozpocząć masaż blizn. Trzeba je uciskać opuszkiem palca przez 30 sekund, a później delikatnie przesunąć palec na inny obszar blizny. Należy w ten sposób postępować kilkakrotnie w ciągu dnia. Przy okazji możesz podczas tej czynności używać tłustego kremu. Czym smarować powieki po operacji? Lekarze zalecają głównie produkty z wyciągiem z arniki górskiej, które działają przeciwobrzękowo. Warto zaznaczyć, że nie można w żadnym wypadku mocno ciągnąć blizny, ponieważ może się ona otworzyć. Masaż jest o tyle istotny, że pozytywnie wpływa na proces gojenia.

Nieudana plastyka powiek górnych

Niekiedy zdarza się, że zabiegi na opadające powieki nie przynoszą oczekiwanych efektów, wręcz przeciwnie – kończą się poważnymi powikłaniami: niedomykalnością powiek, a także bolesnymi i nieestetycznymi bliznami. W takiej sytuacji warto skontaktować się z prawnikiem i ubiegać się o odszkodowanie.

Aby jednak do takiej sytuacji nie doszło, warto zgłosić się do doświadczonego specjalisty. Ważne również, aby przestrzegać wszystkich zaleceń pooperacyjnych. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się powikłań.

Arnika górska - roślina lecznicza i trująca

Przeciwwskazania do plastyki powiek

Główne przeciwwskazania do plastyki powiek to:

Plastyka powiek na NFZ

Zabieg na opadające powieki może być refundowany przez NFZ, ale tylko w sytuacji, gdy konieczne jest to ze względów zdrowotnych (i opadająca powieka powoduje problemy z widzeniem). Jeśli chcesz zdecydować się na blefaroplastykę z powodów estetycznych, nie będzie to możliwe.

Cena plastyki powiek

Ile kosztuje plastyka powiek, a konkretnie – blefaroplastyka? Jeśli zabieg przeprowadzany jest na powiekach górnych i dolnych, jego koszt wynosi około 8000-14000 zł. Wykonanie go jedynie na powiekach górnych lub dolnych wiąże się z ceną na poziomie 4000-7000 zł. Koszt laserowej plastyki powiek jest z reguły podobny.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482381/ (dostęp: 24.04.22)
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840922/ (dostęp: 24.04.22)

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: