4 min.
Radełko do skórek – niezbędne narzędzie w domowej pielęgnacji paznokci

Radełko do skórek - jak usunąć skórki radełkiem? Pexels.com
02.07.2022
Poranny prysznic czy wieczorna kąpiel? Co jest dla nas lepsze?
28.06.2022
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
24.06.2022
Zastanawiasz się nad masażem bańką chińską? Sprawdź, co na ten temat mówi flebolog
21.06.2022
Tiktokerka apeluje: Wyrzuć przeterminowany krem przeciwsłoneczny!
17.06.2022
Skóra gotowa na lato. Krem z filtrem to za mało!
Usuwanie skórek przy paznokciach to nieodzowna część manicure i pedicure. Jednym ze stosowanych do tego narzędzi jest radełko do skórek. Jak go używać? Jak i czym prawidłowo usuwać skórki? Czym jeszcze usuwać skórki przy paznokciach?
Spis treści
Przyrządy do wycinania skórek
Do usuwania, czyli obcinania skórek, służy kilka przyrządów. Najprostszym w obsłudze przyrządem jest radełko do skórek. To metalowe narzędzie z rozdwojonym, króciutkim ostrzem.
Kolejny przyrząd do obcinania skórek to cążki. Cążek do skórek trudniej używać niż radełka, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie próbowałaś. Aby obciąć skórki przy paznokciach za pomocą cążek, należy ich ostrą część wsunąć pod skórkę i delikatnie wycinać skórkę, przesuwając cążki wzdłuż wału paznokciowego. Aby cążki dobrze obcinały skórki, należy je regularnie ostrzyć. To jednak najlepiej powierzyć profesjonalistom.
Do usuwania skórek w salonach kosmetycznych wykorzystuje się frezarkę do paznokci. Frezarka dokładnie usuwa odsunięte skórki, ale jej użycie wymaga dużej wprawy.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak usunąć skórki przy paznokciach?
Usuwanie skórek to podstawa manicure. Nawet panie, które cenią naturalny wygląd paznokci i ich nie malują, zwykle nie przepadają za stwardniałymi skórkami przy wale paznokcia. Skórki można z powodzeniem usuwać samodzielnie w domu. Warto wiedzieć, jak to robić, by zabieg był bezpieczny.
Jak wycinać skórki radełkiem?
Niezależnie od tego, jakiego przyrządu do skórek używasz, rozpocznij zabieg od namoczenia skórek. W tym celu wystarczy wziąć ciepłą kąpiel lub namoczyć dłonie przez kilka minut w misce z ciepłą wodą. Można też namoczyć skórki za pomocą specjalnych preparatów przeznaczonych do odsuwania skórek. Dzięki temu staną się miękkie i bardziej podatne na usunięcie, a ryzyko skaleczenia będzie mniejsze.
Po osuszeniu dłoni zdezynfekuj je płynem do dezynfekcji. Drugim etapem profesjonalnego wycinania skórek jest odsuwanie skórek przy pomocy kopytka do skórek. Kopytko do skórek ma kształt patyczka zakończonego niewielką łopatką. Także większość radełek do skórek z drugiej strony wyposażona jest w gumowe kopytko. Kopytka do paznokci używa się, wykonując energiczne ruchy kopytkiem ku nasadzie paznokcia.
Wycinanie skórek przy pomocy radełka jest bardzo proste. Wystarczy wsunąć skórki pomiędzy rozdwojone ostrze i płynnym ruchem przesunąć radełko od jednego wolnego brzegu paznokcia do drugiego. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt głęboko, żeby nie uszkodzić skóry ani płytki paznokciowej.
Wybór, czym usuwać skórki, jest kwestią indywidualną. To, jaki przyrząd wybierzesz, zależy od Twojego doświadczenia z użyciem różnych akcesoriów i indywidualnych preferencji. Jednak zawsze pamiętaj o dezynfekcji używanego sprzętu.
Jak bezpiecznie obcinać skórki do paznokci?
Obcinanie skórek z paznokci, zwłaszcza za pomocą świeżo zaostrzonego radełka, to zabieg, przy którym łatwo o przerwanie ciągłości skóry. Należy pamiętać, że każde zadraśnięcie to otwarte wrota dla bakterii i wirusów, dlatego zwłaszcza przy usuwaniu skórek ważna jest higiena i odpowiednia dezynfekcja narzędzi. Po każdym usuwaniu skórek dokładnie wyczyść użyte przyrządy za pomocą wacika nasączonego płynem do dezynfekcji. Z kolei wybierając salon kosmetyczny, w którym zdecydujesz się na manicure lub pedicure, zwróć uwagę, czy ten konkretny salon budzi zaufanie, a narzędzia używane przez kosmetyczkę są dezynfekowane. W przeciwnym razie usuwanie skórek może niestety wiązać się z zarażeniem grzybicą, świerzbem, a nawet zarażeniem wirusem HPV czy HIV.
Źródło:
- Woś-Wasilewska Ewa, Sokołowska-Wojdyło Małgorzata, Sobjanek Michał, Dermatologia dla stylistów paznokci, Nails & Style House, 2010.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022
„Mówmy swoim córkom, że ciało jest dla nas źródłem przyjemności”. Dr Katarzyna Jasiewicz o ciałoterapii

30.05.2022
„Jedna aplikacja preparatu może wystarczyć na tygodniowy wyjazd!”. O nowatorskiej na skalę światową metodzie opalania mówi prof. Marcin Majka

17.05.2022