Przejdź do treści

Serum pod oczy – jak wybrać i jak stosować, by przyniosło jak najwięcej korzyści?

Serum pod oczy - jak wybrać i jak stosować? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Delikatna okolica wokół oczu wymaga specjalnej pielęgnacji. Aby spowolnić procesy starzenia i powstawania zmarszczek pod oczami, warto sięgnąć po odpowiedni zestaw kosmetyków. Nawet najlepszy krem pod oczy nie wystarczy, jeśli pielęgnacja nie zostanie uzupełniona o serum pod oczy. Taka pielęgnacja gwarantuje odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry pod oczami. Jak wybrać odpowiednie serum i jak je stosować?

Serum pod oczy – co to jest? 

Serum pod oczy to kosmetyk o wyjątkowych właściwościach pielęgnacyjnych. Wyróżnia się wysoką koncentracją związków aktywnych, przez co jego regularne stosowania poprawia w zauważalny sposób kondycję skóry. A skóra pod oczami wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jej cechami charakterystycznymi są: 

  •  grubość mniejsza około 4 razy w porównaniu ze skórą na innych obszarach twarzy, 
  • mniejsza zawartość włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego, 
  • narażenie na stałe kurczenie i rozciąganie, wynikające z pracy mięśni mimicznych wokół oczu; 
  • mniejsza zawartość gruczołów łojowych, a co za tym idzie – uboższa warstwa lipidowa. 

Wszystko to sprawia, że okolica skóry oczu jest znacznie bardziej narażona na procesy starzenia. To właśnie pod oczami, szybciej niż na pozostałych obszarach twarzy zaobserwować można jej przesuszenie, zmarszczki, wiotkość skóry. Dlatego stosowanie tylko kremu okazuje się nie być wystarczające – konieczne jest uzupełnienie codziennej pielęgnacji o serum pod oczy. Nie należy oczywiście zapominać o konieczności unikania ekspozycji skóry na słońce, rezygnacji z używek, stosowania odpowiednio zbilansowanej diety. Tylko zdrowy styl życia w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją zapewni nienaganny wygląd okolic oczu. 

Jakie składniki powinny znaleźć się w serum pod oczy? 

Serum wyróżnia się skoncentrowaną formułą, w której nie brakuje licznych związków aktywnych. Ich działanie będzie różnić się w zależności od rodzaju serum. Jeśli sięgniemy po serum pod oczy nawilżające, jego skład będzie mniej bogaty niż w przypadku serum przeciwzmarszczkowego. Składniki, których należy szukać w składzie serum pod oczy to m.in.: 

  • kolagen, 
  • elastyna, 
  • kwas hialuronowy, 
  • ceramidy, 
  • koenzym Q10, 
  • olejki roślinne (np. z kiełków pszenicy, wiesiołka),
  • aloes,
  • ekstrakt z nagietka, 
  • zielona herbata, 
  • witaminy C i E. 

Sporo niedomówień dotyczy kwestii, czy retinol można stosować pod oczy? Ten składnik aktywny wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe, stymulując syntezę kolagenu i elastyny. Dlatego retinol można znaleźć się w składzie serum. Jaki retinol pod oczy wybrać? Należy pamiętać, że rozpoczynając swoją przygodę z tego typu pielęgnacją, najlepiej jest zacząć od niższego stężenia retinolu, np. 0,05% i stopniowo zwiększać jego zawartość w kosmetyku pod oczy. 

Kobieta z rumiankiem na oczach

Serum pod oczy a krem – co je różni? 

Najczęściej stosowanym kosmetykiem pod oczy jest krem. Ma on za zadanie nawilżenie skóry pod oczami, jej odżywienie, zapobieganie utracie wody. Dlatego krem ma bogatszą, gęstszą konsystencję i przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji. Tego typu kosmetyk może być stosowany samodzielnie. 

Serum pod oczy wyróżnia się znacznie lżejszą konsystencją, a także większą koncentracją związków aktywnych. Tym, co najbardziej wyróżnia serum, jest sprecyzowane, ukierunkowane działanie. Oznacza to możliwość osiągnięcia szybkich efektów. Można zatem sięgnąć po serum nawilżające, przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające cienie pod oczami. Dzięki mniej treściwej formule, substancje czynne mogą penetrować w głąb skóry. Jednak tego typu kosmetyk nie działa na powierzchni skóry, zatem istnieje ryzyko odparowywania wody ze skóry. Dlatego po zastosowaniu serum konieczne jest także zaaplikowanie kremu. 

Kiedy stosować serum pod oczy? 

O stosowaniu serum pod oczy warto pomyśleć około 25 roku życia. Wówczas w okolicy oczu można zauważyć takie pierwsze oznaki starzenia się skóry jak zmarszczki, wiotkość, przesuszenie. To idealny czas, aby w szczególny sposób zadbać o skórę pod oczami. U młodych osób doskonale sprawdzi się serum nawilżające. Z kolei serum rozświetlające pozwala na zmniejszenie widoczności cieni pod oczami. Gdy zmarszczki mimiczne staną się bardziej widoczne, wskazane jest zastosowanie przeciwzmarszczkowego serum pod oczy. Natomiast osoby, u których pojawia się wiotkość skóry i worki pod oczami, powinny nabyć serum o działaniu liftingującym. 

Jak stosować serum pod oczy? 

Możliwe jest stosowanie tylko kremu pod oczy, natomiast nie jest zalecane ograniczenie się wyłącznie do stosowania serum. Jeśli decydujemy się na aplikowanie serum, konieczne jest uzupełnienie takiej pielęgnacji o krem pod oczy. Jak powinna przebiegać taka pielęgnacja? 

Kosmetyki aplikujemy na dokładnie oczyszczoną skórę. Najpierw należy wklepać delikatnie w skórę serum. Należy unikać wmasowywania serum, gdyż sprzyja to naciąganiu delikatnej skóry pod oczami. Gdy kosmetyk się wchłonie, można nałożyć pod oczy krem. Taką pielęgnację można powtarzać rano i wieczorem.  

Aplikując kosmetyki pod oczy, należy uważać, aby preparat nie dostał się do oczu. Dlatego serum i krem powinny być naniesione poniżej linii dolnych rzęs. 

Przeciwwskazania do stosowania serum pod oczy 

Istnieje kilka sytuacji, które wykluczają stosowanie serum pod oczy. Są to: 

Jeśli wyeliminowane zostaną wymienione przeciwwskazania, można bez obaw sięgnąć po serum.  

Źródła:

Skrypt do ćwiczeń z kosmetologii pielęgnacyjnej; Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Analityki Medycznej, Białystok 2019/2020. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?