Sińce pod oczami – przyczyny, jak się ich pozbyć. Co na cienie pod oczami?
Podkrążone oczy to problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Cienie pod oczami powodują, że cała twoja twarz wygląda smutno. Ludzie pytają, czy przypadkiem nie jesteś chora lub przemęczona. Czasami sińce pod oczami wyraźnie wskazują na chorobę, ale znacznie częściej są one wynikiem nieprzespanej nocy. Jak pozbyć się cieni pod oczami? Jakie są ich przyczyny? Jaki jest najlepszy krem na sińce pod oczami?
Sińce pod oczami – czym są?
Cienie pod oczami mogą mieć bardzo różne postaci. Podkrążone oczy zazwyczaj łączą się i kojarzą z sinym kolorem. Cienie pod oczami mają taki odcień z powodu prześwitywania przez skórę naczyń krwionośnych, a ta w okolicy oczu jest wyjątkowo cienka. Na podkrążone oczy szczególnie narażone są kobiety posiadające cerę naczynkową, ponieważ jest płytko unaczyniona.
Sińce pod oczami – przyczyna
Zazwyczaj sińce pod oczami nie są symptomem żadnej poważnej choroby. Standardowo biorą się po prostu ze zmęczenia i niezdrowego stylu życia. Podkrążone oczy są zazwyczaj wynikiem nieprzespanej nocy lub przemęczenia. Pozostałe możliwe powody występowania sińców pod oczami to:
- nadmierny stres,
- odwodnienie organizmu,
- picie zbyt małych ilości wody,
- picie zbyt dużych ilości kawy,
- zbyt dużo białka w diecie,
- błędy w pielęgnacji okolic oczu,
- przyjmowanie niektórych leków (na przykład antykoncepcyjnych),
- podłoże genetyczne,
- palenie papierosów,
- picie alkoholu.
Podkrążone oczy mogą być również wynikiem problemów ze zdrowiem. Mogą świadczyć na przykład o anemii lub o braku innych ważnych składników odżywczych. Często powodem problemów skórnych w okolicy oczu jest alergia wziewna. Najczęściej jest to opuchlizna, zaczerwienienie, ale też cienie pod oczami. Sińce pod oczami mogą wskazywać także na zaburzenia pracy tarczycy. Również problemy z funkcjonowaniem nerek mogą wywoływać sińce pod oczami. Zazwyczaj będziesz miała wtedy również kłopoty z oddawaniem moczu i opuchliznę na twarzy.
Kolejna możliwa przyczyna cieni pod oczami to zakażenie pasożytnicze. Standardowo wywołuje ono również znaczny spadek masy ciała, bóle brzucha i nudności. Nigdy nie diagnozuj się na własną rękę. To, że masz cienie pod oczami, nie znaczy od razu, że jesteś chora. Najlepiej po prostu umów się na wizytę do lekarza.
Jak pozbyć się cieni pod oczami?
Radzimy ci stosować metody przyspieszające krążenie, drenujące i likwidujące obrzęki. Warto sięgnąć po schłodzoną w lodówce łyżeczkę lub plasterki ogórka, zadziałają chłodząco i rozświetlająco na okolice oczu. Możesz również wykonać masaż kostkami lodu. Najpierw należy je owinąć w czystą ściereczkę. Te wszystkie metody nie będą jednak dla ciebie korzystne, jeżeli masz cerę naczynkową.
Kolejnym dobrym sposobem na zlikwidowanie cieni pod oczami jest żelowa maska. Pamiętaj, żeby przez cały czas trzymać ją w lodowce. Możesz również zdecydować się na profesjonalny zabieg karboksyterapii. Polega on na wstrzykiwaniu podskórnym technicznego dwutlenku węgla. To powoduje rozszerzenie tkanek i zmniejszenie zasinień pod oczami. Zabieg pomaga również na opuchnięcia, utratę jędrności, blizny potrądzikowe oraz zmarszczki pod oczami.
Co na cienie pod oczami? Składniki kremów
Nie ma jednego kremu pod oczy, który zadziała na każdą skórę. Są jednak pewne składniki, które wpływają rozjaśniająco na skórę w okolicach oczy. Jednym z nich jest ziele świetlika – ma właściwości ściągające, tonizujące i rozświetlające. Przy cieniach pod oczami może pomóc również olej ze słodkich migdałów, który doskonale pielęgnuje, nawilża i działa łagodząco na skórę wokół oczu. W kremach pod oczy często występuje również kwas hialuronowy. Słynie on ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych.
Źródło:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22938007/
Zobacz także
„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę
„W czasie miesiączki skóra staje się przesuszona, bardziej odwodniona i wrażliwa”. Kosmetolożka podpowiada, jak właściwie o nią zadbać
Demakijaż skóry trądzikowej – jak powinien wyglądać? Wyjaśnia kosmetolożka
Polecamy
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
Jak wygląda lipoliza iniekcyjna? Przebieg, efekty i skutki uboczne
Na czym polega fotoodmładzanie? Poznaj efekty i przeciwwskazania
Karboksyterapia, czyli skuteczny sposób na poprawę kondycji skóry
się ten artykuł?