Przejdź do treści

Skuteczny jak retinol, ale bez skutków ubocznych. Czas na bakuchiol!

Bakuchiol - roślinny retinol / Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odmłodzi wygląd skóry, zredukuje przebarwienia, zniweluje trądzik. Do tego można stosować go w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią. Mowa o bakuchiolu, roślinnej alternatywie retinolu, czyli aktywnej postaci witaminy A. Według dermatolożek i kosmetolożek, to najciekawszy składnik tego sezonu! 

Bakuchiol – roślinna alternatywa dla retinolu

Do tej pory na trądzik, zmarszczki i przebarwienia najczęściej polecanymi kosmetykami były te z retinolem w składzie. I chociaż przynosiły one świetne rezultaty, miały też i swoje wady. Podrażniały i fotouczulały. Nie mogły być też stosowane przez kobiety w ciąży i te karmiące piersią.

To już jednak za nami. W aptekach, sklepach i drogeriach coraz częściej możemy spotkać kosmetyki z bakuchiolem. Brzmi tajemniczo? Już wyjaśniamy, czym jest ten składnik.

Bakuchiol – właściwości

Bakuchiol (zwany też botanicznym retinolem) nie jest żadną nowością. To związek chemiczny pozyskiwany z roślin z gatunku Psoralea corylifolia (Babći) i Otholobium pubescens. Stosuje się go od lat w medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej jako środek na problemy skórne i stany zapalne. Dopiero teraz jednak możemy go spotkać w kosmetykach.

Gdzie znajdziemy bakuchiol? Nie tylko w kosmetykach do twarzy! Roślinny retinol występuje też w balsamach do ciała. Producenci dodają go, ponieważ ma wiele pozytywnych właściwości.

  • łagodzi podrażnienia,
  • rozjaśnia przebarwienia,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • wykazuje działanie przeciwutleniające,
  • działa przeciwzmarszczkowo,
  • pozytywnie wpływa na trądzik,
  • stymuluje włókna kolagenu i elastyny do regeneracji.

Przy regularnym stosowaniu skóra staje się nie tylko wygładzona i jędrna, lecz także rozświetlona. Bakuchiol w przeciwieństwie do retinolu nie wykazuje szkodliwych skutków ubocznych: podrażnień, fotouczuleń, zaczerwienienia.

– Produkty zawierające bakuchiol są odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, nawet dla suchej i wrażliwej. Kluczowe jest tu dobranie kosmetyku do indywidualnych potrzeb skóry – nawilżenie, regeneracja czy działanie przeciwzmarszczkowe, powinniśmy przy tym również zwracać uwagę na pozostałe składniki, które uzupełniają właściwości bakuchiolu – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska, Clinica Dermatoestetica Profesor B. W. Zegarscy.

Retinol a bakuchiol

Bakuchiol polecany jest osobom z wrażliwą skórą, kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz wszystkim tym, którzy lubią naturalne składniki w kosmetykach. Jest w pełni bezpieczny. Amerykańska Agencja Żywności i Leków umieściła go na liście składników niezagrażających zdrowiu. 

– W przeciwieństwie do tradycyjnego retinolu bakuchiol nie powoduje podrażnień ani fotouczuleń, a to bardzo dobra wiadomość dla osób ze skórą wrażliwą, które nie mogły używać produktów z retinolem – tłumaczy prof. Zegarska.

Skąd się wzięła popularność tego składnika?

– Myślę, że jego popularność z faktycznej ponadprzeciętnej skuteczności, porównywalnej w badaniach do efektywności retinolu. Jest to substancja roślinna i naturalna, a takie składniki są obecnie bardzo pożądane w pielęgnacji skóry – wyjaśnia ekspertka.


Tekst powstał we współpracy z ekspertami marki  OnlyBio.life.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: