„Stan psychiczny nie powinien warunkować decyzji o operacji powiększania biustu. Lepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna” – mówi dr n. med. Justyna Jończyk
– W pierwszych dniach po zabiegu występuje znaczny obrzęk tkanek i stan zapalny wynikający z interwencji chirurgicznej. To element procesu gojenia. Efekt zabiegu powinnyśmy tak naprawdę oceniać najwcześniej po trzech miesiącach, dopiero w tym czasie piersi ulegają formowaniu – mówi dr n. med. Justyna Jończyk, specjalistka chirurgii plastycznej z kliniki One Clinic.
Klaudia Kierzkowska: Operacje poprawiania wyglądu piersi stały się „chlebem powszednim” chirurgów plastycznych. Kto najczęściej zgłasza chęć przeprowadzenia takiego zabiegu? Kobiety młodsze, starsze, po ciąży? Z małym biustem czy średnim?
Dr Justyna Jończyk: Na zabieg najczęściej decydują się dwie grupy kobiet – młodsze, w wieku około 20-30 lat, które borykają się z problemem małego biustu, oraz kobiety dojrzalsze, po 40. roku życia, które pragną odzyskać wygląd piersi sprzed ciąży. W pierwszej kolejności powinniśmy stwierdzić, czy mamy do czynienia jedynie z polaktacyjnym zanikiem piersi, czyli z brakiem dostatecznej objętości, czy też dodatkowo z jej opadaniem. W drugim przypadku do uzyskania pożądanego efektu, oprócz zastosowania implantu, konieczne jest również podniesienie piersi, czyli zabieg mastopeksji.
Jak prawidłowo dbać o piersi po operacji?
Przede wszystkim musimy przestrzegać zaleceń otrzymanych od chirurga. Każdy chirurg operuje nieco inaczej, najlepiej zna przebieg pooperacyjny swoich pacjentek i ma swoje przetestowane metody. Dlatego też zalecenia pooperacyjne mogą się w niewielkim stopniu różnić. Istnieją jednak pewne generalne zasady, których warto przestrzegać. Przede wszystkim trzeba chronić piersi przed wszelkimi urazami, w tym promieniowaniem UV. Bardzo ważne jest rzetelne noszenie bielizny pooperacyjnej, często wraz z pasem piersiowym. Początkowo biustonosz nosi się 24 godziny na dobę. Pacjentki po operacji powinny zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe ułożenie biustonosza, tak by równomiernie podtrzymywał biust. Kolejną ważną rzeczą, zwłaszcza w początkowym okresie, jest spanie na plecach i unikanie spania na boku. Istotne jest również natłuszczanie skóry piersi oraz stosowanie odpowiednich preparatów na blizny. Oczywiście lista zaleceń ciągnie się dalej, to tylko najważniejsze z nich.
Każda kobieta po operacji powiększania piersi powinna nosić specjalny biustonosz pooperacyjny? Czy może nie zawsze jest on wymagany?
Noszenie specjalnej bielizny asekuracyjnej jest bardzo ważnym elementem leczenia piersi. Można porównać ją trochę do gipsu na złamaną rękę. Jest konieczny celem odpowiedniego „uformowania” się piersi i uzyskania pożądanego kształtu biustu.
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena po operacji?
Niektórym kobietom w pierwszych dniach po zabiegu mycie się sprawia największy problem. Nawet jeśli branie prysznica nie jest przeciwwskazane, to wybierają delikatniejszą formę higieny. Bardzo ważna jest odpowiednia zmiana opatrunków. Najczęściej pozwalam pacjentkom już drugiego dnia wejść pod prysznic. Po każdym prysznicu zalecam dokładną dezynfekcję rany i nałożenie świeżego opatrunku.
Początkowy kształt piersi po operacji różni się od tego zamierzonego. Zdarza się, że kobiety w pierwszych dniach po zabiegu zawiedzione są wyglądem swojego biustu?
Tak, bezpośrednio po operacji wygląd piersi może być niepokojący dla pacjentek. W pierwszych dniach po zabiegu występuje znaczny obrzęk tkanek i stan zapalny wynikający z interwencji chirurgicznej. To element procesu gojenia. Efekt zabiegu powinnyśmy tak naprawdę oceniać najwcześniej po trzech miesiącach, dopiero w tym czasie piersi ulegają formowaniu. Tkanki goją się poprzez wytworzenie blizny i torebki wokół implantu, co umożliwia jego ostateczne osadzenie w piersi. Oczywiście piersi będą wyglądać lepiej z dnia na dzień, ale zawsze uświadamiam swoje pacjentki, że bezpośrednio po zabiegu biust jest jeszcze daleki od idealnego. Nie musimy się niepokoić, z czasem ten wymarzony efekt na pewno się pojawi.
Kobiety po operacji od razu lubią swój nowy wygląd i nowe kształty czy potrzebują czasu, by się do nich przyzwyczaić?
Większość kobiet szybko adaptuje się do nowej rzeczywistości. Przyzwyczaja się do nowego wyglądu, choć zdarza się, że niektóre pacjentki potrzebują więcej czasu. Jednak tym, z czym musi zmierzyć się każda z nich, jest wymiana garderoby, co wymaga czasu i środków finansowych. Przy nowym, większym rozmiarze piersi to nieuniknione.
Jaka jest najczęstsza reakcja pacjentek tuż po operacji?
„To już po zabiegu?”. Kobiety zaskoczone są, że wszystko przebiega tak szybko i sprawnie. Z kolei przy pierwszej zmianie opatrunku reakcje są bardzo różne. Zwykle pojawia się radość, euforia, ale niekiedy i zdziwienie „jakie one są duże”. Do każdej zmiany w życiu musimy się przyzwyczaić.
Zdarza się, że opuchlizna, ból, siniaki odbijają się na kobiecej psychice?
Opieka okołooperacyjna jest elementem leczenia. Zarówno znieczulenie, profilaktyka przeciwbólowa po operacji, opieka lekarska i fizjoterapeutyczna są nacelowane na jak najbardziej komfortowy proces rehabilitacji po operacji. Powiększenie biustu ma polepszać jakość życia, a nie go pogarszać.
”Zalecenia pooperacyjne mogą się w niewielkim stopniu różnić. Istnieją jednak pewne generalne zasady, których warto przestrzegać. Przede wszystkim trzeba chronić piersi przed wszelkimi urazami, w tym promieniowaniem UV. Bardzo ważne jest rzetelne noszenie bielizny pooperacyjnej, często wraz z pasem piersiowym”
Jednym z ważniejszych elementów procesu zabiegowego jest bezpieczeństwo. Jak pacjentka może zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa w przypadku wyboru kliniki i operatora?
Wybór miejsca i osoby, z którą chcemy współpracować w zakresie poprawy wyglądu, to na pewno niełatwa sprawa. Warto poświęcić temu trochę czasu i dobrze przemyśleć decyzję. W końcu chodzi o nasze zdrowie. Specjalistów zawsze można weryfikować w centralnym rejestrze lekarzy NIL – sprawdzimy tam, czy mają prawo do wykonywania zawodu i odpowiednie kwalifikacje do wykonywania konkretnych procedur. Powiększaniem piersi implantami zajmują się specjaliści i specjalistki chirurgii plastycznej. Warto, aby lekarzowi towarzyszył doświadczony zespół, który dba nie tylko o bezpieczeństwo, ale także o komfort pacjenta. Czy dobrym źródłem są internetowe opinie pacjentów? Na pewno warto je przejrzeć. Jednak najlepiej wszystko, co przeczytamy, zweryfikować osobiście podczas konsultacji z lekarzem. Współpraca pacjenta z lekarzem prowadzącym to bardzo ważny element procesu zabiegowego. Wzajemne zaufanie ma znaczący wpływ na ostateczny efekt zabiegu.
Czy są jakieś bezpieczne alternatywy do powiększania piersi implantami?
Piersi powiększyć można także własnym tłuszczem. To bezpieczna metoda uwydatnienia biustu, jednak aby osiągnąć wymarzoną objętość nowej piersi, może wymagać kilku powtórzeń. By przeprowadzić taki zabieg, pacjentka musi posiadać depozyty tkanki tłuszczowej w innych częściach ciała, np. na brzuchu czy boczkach. To warunek konieczny do rozważenia tej metody. Trzeba również pamiętać, że część przeszczepianej tkanki tłuszczowej ulega wchłonięciu we wczesnym etapie pozabiegowym. Zatem jednorazowy zabieg przeszczepu tłuszczu w piersi ma ograniczone możliwości powiększenia i konieczne mogą być kolejne. Dlaczego pacjentki decydują się na tę metodę? Często zależy im na bardzo naturalnym efekcie lub chcą poddać się liposukcji i niejako przy okazji skorzystać z własnej tkanki tłuszczowej właśnie do uwydatnienia piersi, pośladków lub np. ostrzyknięcia twarzy celem redukcji zmarszczek. Przeszczep tłuszczu pozwala na skorzystanie z naturalnego wypełniacza, jakim jest nasza tkanka tłuszczowa, która oprócz dodania objętości posiada także silne właściwości regeneracyjne. Czasem wykonujemy powiększenie piersi metodą hybrydową, czyli jednocześnie powiększamy piersi implantami i tkanką tłuszczową. Pozwala nam to jeszcze lepiej odpowiedzieć na indywidualne oczekiwania pacjentek.
Wiele kobiet zmaga się z kompleksem zbyt małego biustu. Operacja i powiększenie piersi wiążą się ze wzrostem pewności siebie i swojej wartości?
To kwestia bardzo indywidualna. Zdrowie psychiczne i dobrostan są bardzo ważnymi aspektami życia osobistego. Stan psychiczny nie powinien natomiast warunkować decyzji o operacji lub o jej zaniechaniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest profesjonalna pomoc psychologiczna.
”Nieprawdziwych historii i mitów dotyczących operacji piersi jest mnóstwo. Niektóre panie boją się, że aktualnie stosowane implanty reagują i pękają w czasie lotu samolotem lub podczas nurkowania. Nie jest to prawdą. Implanty renomowanych firm są bezpieczne i kobiety aktywnie podróżujące lub uprawiające sporty, nawet ekstremalne, nie muszą się niczego obawiać”
Zastanawiam się, czy po operacji powiększenia biustu młode mamy mogą karmić dziecko piersią?
Wiem, że wiele kobiet szuka odpowiedzi na to pytanie. Zastanawia się, czy jeśli poddadzą się zabiegowi powiększenia biustu, po urodzeniu dziecka będą mogły przystawiać je do piersi. Implanty nie stanowią żadnej przeszkody. Ważne, by kobiety miały świadomość, że do operacji piersi, które mogą mieć negatywny wpływ na laktację i karmienie, należy mastopeksja i redukcja piersi – czyli lifting piersi lub zmniejszenie biustu.
Po jakim czasie od operacji można powrócić do aktywności fizycznej? Od czego najlepiej zacząć?
To dyskusyjny temat. Dużo zależy od techniki operacyjnej i miejsca umieszczenia implantu. W przypadku umieszczenia go pod mięśniem piersiowym powrót do aktywności sportowej na 100 proc. następuje po ok. 8 tygodniach. Wcześniej możemy stopniowo zwiększać swoje obciążenie treningowe. W przypadku wykorzystania loży podpowięziowej, do ćwiczeń można wrócić wcześniej. W mojej ocenie po ok. 4 tygodniach. Naukowcy sugerują, że wcześniejszy powrót do aktywności fizycznej jest korzystniejszy dla pacjentek. Jednak do wszystkiego należy podejść z wyczuciem i zdrowym rozsądkiem.
Z powiększeniem piersi wiąże się wiele mitów – jakie są najczęściej powtarzane? Możemy od razu je obalić?
Nieprawdziwych historii i mitów dotyczących operacji piersi jest mnóstwo. Niektóre panie boją się, że aktualnie stosowane implanty reagują i pękają w czasie lotu samolotem lub podczas nurkowania. Nie jest to prawdą. Implanty renomowanych firm są bezpieczne i kobiety aktywnie podróżujące lub uprawiające sporty, nawet ekstremalne, nie muszą się niczego obawiać. Przeprowadziłam ostatnio w mediach społecznościowych „testy” prezentujące pacjentkom trwałość używanych przeze mnie implantów – nie zniszczyło ich nawet przejechanie samochodem. Nadal zachowały swoją integralność.
Dr n. med. Justyna Jończyk – ukończyła medycynę na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autorka licznych krajowych i międzynarodowych publikacji w dziedzinie chirurgii plastycznej. Była prelegentką na wielu krajowych zjazdach Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, a także na zjazdach poświęconych chirurgii piersi i chirurgii oparzeń. Pasjonatka chirurgii twarzy. Doskonaliła swoje umiejętności w tym zakresie pod okiem najlepszych europejskich specjalistów z Włoch, Holandii i Francji.
Zobacz także
Dr n.med. Tadeusz Witwicki: Szkolono wszystkich, którzy się zgłaszali. Zajęcia prowadził anestezjolog, nie zabiegowiec…
Rekonstrukcja piersi. Jak wygląda zabieg oraz jakie są największe obawy? Rozmawiamy z chirurgiem plastycznym
„Biustonosz jest fałszywą potrzebą”. Ekspert wyjaśnia, dlaczego nienoszenie stanika jest zdrowsze dla piersi
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Izabela Sakutova: „Piersi menopauzujących kobiet zmieniają swój rozmiar, co bywa dla wielu pań zaskoczeniem”
Meg Ryan o samoakceptacji: „Doceniam swój wiek, mówię to poważnie”
„Hejt w pewnym sensie zmusza, żeby się podobać innym”. Rozmawiamy z Magdą i Piotrem Mieśnikami, autorami książki „Poprawione”
Czym jest opadająca powieka? Przyczyny oraz zabiegi korekcyjne
się ten artykuł?