Świeci ci się skóra? To może być problem z sebum. Ekspert Kosmetyczny tłumaczy
Bez transparentnego pudru nie ruszasz się z domu. Kilka razy w tygodniu stosujesz oczyszczający peeling i maskę. Nie pomaga nawet matujący krem i podkład. I tak twoja twarz błyszczy się jakbyś właśnie skończyła półmaraton, podczas którego dodatkowo spotkał cię deszcz. Problemem może być twoje sebum. O co w tym wszystkim chodzi? Tłumaczy kosmetolożka Joanna Skrzypczak.
Problem świecącej się skóry
Na wielu zdjęciach spośród koleżanek wyróżniasz się świecącym się czołem, nosem i brodą? Nie wyobrażasz sobie wyjścia z domu bez matującego serum nakładanego na twarz? I do tego masz problem z krostami, które pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie? Nie jesteś sama. Problematyczna cera to coś, z czym zmaga się wiele kobiet.
„Zaczął się wrzesień, skończyły wakacje, czas zabrać się za nasze problematyczne cery. Ale wroga trzeba dobrze poznać, żeby wiedzieć jak z nim walczyć. Zaczynamy więc od postaw. Zapamiętaj! Wszystko to, co jest widoczne z zewnątrz, jest w głównej mierze tym, co się dzieje wewnątrz. „Nadmierne wydzielanie sebum”, „rozszerzone pory”, pewnie czytasz nie raz…” – tak zaczyna się ostatni post mgr Joanny Skrzypczak, kosmetolożki prowadzącej konto „Ekspert Kosmetyczny” na Instagramie.
„Ekspert Kosmetyczny” to coraz bardziej popularne konto na Instagramie. Obecnie obserwuje je już ponad 8 tys. użytkowników. To miejsce, gdzie kobieta (i mężczyzna!) znajdzie odpowiedź na wszelkiego rodzaju pytania dotyczące pielęgnacji. Mgr Joanna Skrzypczak, kosmetolożka z pasji i zawodu, w ciekawy sposób opisuje wiele problemów związanych z kosmetologią.
Jej ostatnie posty, m.in. o cieniach i opuchliźnie pod oczami czy odżywkach do rzęs, spotkały się z szerokim zainteresowaniem. Ekspertka często obala też mity, np. te dotyczące trądziku, składu kosmetyków czy filtrów przeciwsłonecznych w kosmetykach. Teraz kosmetolożka podjęła temat sebum – naturalnej wydzieliny skóry, która zapewnia jej prawidłowe nawilżenie oraz ochronę.
RozwińCzym jest sebum?
„SEBUM to nic innego jak łój wydzielany przez GRUCZOŁY ŁOJOWE. Pełni ono funkcję ochronną, stanowiąc barierę antybakteryjną, natłuszcza włosy i naskórek – oczywiście w przypadku prawidłowego funkcjonowania skóry.
GRUCZOŁY ŁOJOWE – często nazywane porami, wiesz, że są prawie na całym ciele?
Zazwyczaj gruczoł łojowy znajduje się w pobliżu włosa. Nie ma np. na WARGACH, BRODAWKACH SUTKOWYCH czy zewnętrznych narządach płciowych, dłoniach czy stopach.
Na cm2 przypada od 100-800 gruczołów” – pisze ekspertka.
Co wpływa na nadmiar sebum?
„Gdy pojawia się nadmiar sebum, wtedy zaczynają się kłopoty ze skórą. Nadmierne błyszczenie to pikuś, ale taka tłusta powierzchnia to magnes na brud (dlatego tak ważne jest prawidłowe oczyszczanie twarzy i rano i wieczorem)” – pisze Ekspert Kosmetyczny.
Co może wpływać na wydzielanie sebum? Kosmetolożka mówi jasno – wszystko. I wymienia, że na sebum najczęściej oddziałuje niewłaściwa pielęgnacja, czynniki zewnętrzne (smog, zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja), nieprawidłowa dieta, hormony czy genetyka.
„Może wystąpić również niedobór wydzielania sebum, wtedy skóra jest bardzo sucha, szorstka i matowa oraz cienka, przez co jest mało odporna na czynniki zewnętrzne, a zmarszczki są bardziej widoczne. Z wiekiem spada aktywność gruczołów łojowych, a po menopauzie prawie zanika” – dodaje mgr Skrzypczak.
Kosmetolożka pod koniec swojego posta zadała pytanie do swoich obserwujących: a jakie jest twoje sebum? W komentarzach padło wiele odpowiedzi.
„Twarz i skóra głowy”, „twarz i dekolt”, „twarz”, „u mnie to zależy od dnia cyklu miesiączkowego. W gorszych dniach sebum z twarzy leje się strumieniami”, „Ja jestem przed płodnymi i mam mokre czoło…”, „twarz”, „okropne sebum na czole… frytki smażyć można bez zastanowienia. błyszczy się okropnie. i mam też cerę trądzikową i biorę hormony”, „twarz i skóra głowy” – czytamy.
Ekspertka, która często odpisuje na komentarze użytkowników, dodała kilka ważnych słów: „sama się borykam z trądzikiem. mimo, że nigdy nie miałam problemów z cerą. dzięki wiedzy i doświadczeniu potrafię „wyglądać”, więc będę się dzielić z nią z wami”.
To pokazuje, że problematyczna cera może dotyczyć każdej z nas! Na szczęście odrobina wiedzy i odpowiednio dobrane środki pielęgnacyjne mogą wiele zmienić.
Zobacz także
„Makijaż jest główną przyczyną trądziku lub problemów skórnych u ponad 30 proc. moich pacjentek”. Kosmetolożka o wpływie makijażu na naszą skórę
„Masz trądzik? Zrób sobie czekoladowy detoks”. Dermatolożki o wpływie czekolady na trądzik
„Skóra jest bezpośrednim odbiorcą stresu. Stres może też pogorszyć łuszczycę, trądzik różowaty i wypryski”. Dermatolożka o wpływie stresu na skórę
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
się ten artykuł?