Przejdź do treści

Sztuczne paznokcie – jak je nakładać? Jakie są rodzaje tipsów?

Sztuczne paznokcie
Sztuczne paznokcie - jak je nakładać? Jakie są rodzaje tipsów? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sztuczne paznokcie, czyli tipsy, to jeden ze sposobów na przedłużenie paznokci. Czym różnią się od siebie tipsy? Jak nałożyć sztuczne paznokcie i jak dobrać ich rozmiar? Podpowiadamy.

Metody przedłużania paznokci

Paznokcie przedłuża się na tipsie lub na formie. W pierwszym przypadku przedłużanie i utwardzanie paznokci akrylem lub żelem poprzedzone jest naklejeniem na naturalną płytkę sztucznego paznokcia, czyli tipsa.

Paznokcie można przedłużać też przy pomocy szablonu, czyli cienkiej plastikowej lub papierowej płytki. Formę wsuwa się pod paznokieć, formuje kształt i nakłada żel lub akryl. Przedłużanie na formie wymaga dużych umiejętności i precyzji, a efekty są mniej trwałe niż przedłużanie na tipsie.

Oba zabiegi mają podobny cel – przedłużenie paznokci, nadanie im pożądanego kształtu i wykończenie określoną stylizacją. U niewielu osób naturalna płytka paznokciowa jest na tyle mocna, aby mogła pozwolić na cieszenie się długimi paznokciami i trwałym zdobieniem. Osoby, którym zależy na długich lub bardzo długich paznokciach i zawsze „zrobionym” manicure, decydują się na założenie sztucznych paznokci.

Przedłużanie paznokci - czy ma wpływ na zdrowie?

Rodzaje tipsów

Tipsy to wykonane z tworzywa sztucznego płytki paznokcia, które nakleja się na naturalną płytkę przy pomocy specjalnego kleju. Można podzielić je ze względu na:

 • kolor – naturalne, kolorowe, przezroczyste, białe,
 • kształt – zaokrąglone, kwadratowe, płaskie, wypukłe.

Sztuczne paznokcie można też wyróżnić ze względu na wielkość kieszonki, czyli wgłębienie w tipsie, która umożliwia doklejenie go do pionowej krawędzi wolnego brzegu paznokcia. Chociaż tipsy zazwyczaj nakleja się na palce dłoni, mogą być także nakładane na palce u stóp. Do pedicure istnieją specjalne tipsy bez kieszonek.

Dlaczego łamią się paznokcie?

Jak samodzielnie nałożyć sztuczne paznocie?

Do przedłużenia paznokci potrzebne będą:

 • zestaw tipsów,
 • klej do tipsów (z dozownikiem lub nakładany przy pomocy pędzelka),
 • gilotynka (obcinarka do tipsów),
 • pilnik gradacji 100/180.

W jaki sposób nałożyć sztuczne paznokcie? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

 1. Przygotuj płytkę.

W przypadku każdego manicure i pedicure, aby efekt był wystarczająco trwały, należy odpowiednio przygotować płytkę. Zacznij od dezynfekcji dłoni i przy pomocy kopytka, i płynu do usuwania skórek usuń je. Następnie zmatowiej płytkę drobnoziarnistym pilnikiem i wyrównaj paznokcie.

 1. Dobierz rozmiar sztucznych paznokci.
 2. Naklej tipsy na paznokcie.

Nałóż niewielką ilość kleju na spód kieszonki tipsa. Rozprowadź klej po krawędzi i naklej tips na naturalną płytkę. Mocno dociśnij sztuczny paznokieć do płytki, zaczynając od wolnego brzegu paznokcia w stronę wału paznokciowego. Przytrzymaj 10 sekund.

 1. Skróć sztuczny paznokieć.

Tipsów nie da się skrócić nożyczkami, tylko przy pomocy specjalnej obcinarki. Wsuń naklejony tips w szczelinę gilotynki i zdecydowanym ruchem obetnij na wybranej długości.

 1. Opiłuj.

Nadaj pożądany kształt sztucznym paznokciom. Spiłuj boki tak, aby kieszonka zrównała się z naturalną płytką.

 1. Na naturalną płytkę nałóż primer.
 2. Tak przygotowany paznokieć jest gotowy do dalszej stylizacji – nałożenia akrylu lub żelu.
Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci

Jak prawidłowo wybrać rozmiar tipsa?

Komplety sztucznych paznokci zawierają 10 rozmiarów oznaczonych numerami. Zazwyczaj „1” oznacza największy rozmiar, a „10” – najmniejszy. Aby właściwie dobrać rozmiar tipsa, umieść jego początek (cieńszy, podcięty od spodu brzeg) na naturalnym paznokciu, mniej więcej w 1/3 jego długości (mierz ją od nasady). Przy dobrze dopasowanym sztucznym paznokciu boki tipsa powinny dokładnie przylegać do obu brzegów.

Dobieraj tipsy osobno do każdej dłoni, nawet jeśli będą dobrane niesymetryczne. Kiedy rozpoznasz, z jakiego rozmiaru korzystasz najczęściej, możesz  później dokupić poszczególne rozmiary, czyli „uzupełnić tipsy z danego rozmiaru”.

 

Źródła:

 1. Kołodziejska Katarzyna, Izabela Suligowska. 2006. Wykonanie zabiegów zdobniczych paznokci. Radom: Instytut Technologii Eksploatacji-Państwowy Instytut Badawczy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: