Przejdź do treści

Trądzik w ciąży jest kwestią hormonów. Jak go zminimalizować?

Kobieta na trądzik w ciąży Hello Zdrowie
Kobieta w ciąży z trądzikiem / istockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obiecywali, że w ciąży będziesz cieszyć się promienną i nieskazitelną cerą, a raz po raz na twojej twarzy i plecach pojawiają się nieestetyczne zmiany? Niestety, jak pokazują statystyki, trądzik w ciąży to problem blisko 40 proc. kobiet. Nie pozostajesz z nim zatem sama i choć nie jest to zbyt pocieszając, pamiętaj, że istnieje wiele metod, które pomogą ci zmniejszyć lub pozbyć się krostek. Skąd bierze się trądzik na polikach, czole i brodzie w ciąży? Jakie są domowe sposoby na walkę z trądzikiem? Jak go leczyć? Czy trądzik w ciąży może świadczyć o płci dziecka? 

Trądzik w ciąży – czy to duży problem? 

Trądzik pospolity to jedna z dermatoz, która dotyka od 80 do nawet 100 proc. populacji w różnych okresach życia. Niemal pewne jest zatem to, że każda z nas borykała się z nim choć przez krótki czas – w okresie dojrzewania, w chwilach zwiększonego stresu i przeżyć emocjonalnych, w określonych fazach cyklu miesiączkowego lub w ciąży. Jednym z czynników jego powstawania są hormony, głównie te należące do grupy androgenów. Jako że ciąża jest czasem prawdziwej burzy hormonalnej u kobiet, trądzik w ciąży nie powinien nikogo dziwić. Mimo to nadal spotkać można wiele opinii, że nieestetyczne zmiany ulegają w ciąży złagodzeniu, a niewielka liczba publikacji na temat wpływu ciąży na rozwój i przebieg trądziku zwykłego może mylnie wskazywać, że problem ten występuje stosunkowo rzadko. 

Jak jest naprawdę? Trądzik dotyka blisko 40 proc. kobiet w ciąży. Przyczyn jego powstania upatrywać należy nie tylko w zmianach hormonalnych, ale też metabolicznych i immunologicznych, które zachodzą w organizmie kobiety. Poziom androgenów i progesteronu – głównych winowajców zwiększonej ilości wydzielania sebum – znacznie wzrasta w ciąży. Nadmierna produkcja łoju prowadzi do zatkania gruczołów, powstania zaskórników, grudek, krost i zmian zapalnych. Co warto podkreślić, pojawiają się one nie tylko na twarzy i szyi. Charakterystyczny jest także trądzik na plecach w ciąży. 

kobieta je czekoladę

Trądzik w ciąży a płeć dziecka 

„Dziewczynka odbiera urodę mamie w ciąży” to jedna z ludowych prawd przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeśli zatem zauważyłaś pogorszenie stanu skóry, kondycji włosów lub paznokci, to z pewnością urodzisz prześliczną córeczkę. Takie stwierdzenia to mit, który nie znajduje uzasadnienia w nauce. Jak się okazuje płeć dziecka nie warunkuje bowiem przebiegu ciąży, a już tym bardziej tego, czy będziesz borykała się z trądzikiem, czy nie. Zapomnij zatem o starych porzekadłach i zacznij działać, bo istnieje wiele sposobów na poprawę wyglądu skóry. 

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Leczenie trądziku w ciąży 

Choć leczenie trądziku w ciąży nie należy do najłatwiejszych, nikt nie mówi, że nie jest możliwe. Podstawą jest wprawdzie odpowiednia pielęgnacja, ale nie musisz rezygnować też z profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Z powodzeniem możesz wykonywać zabieg z użyciem kwasu azelainowego i kwasu salicylowego, warto jedynie zadbać o odpowiednie stężenie kwasu – w przypadku azelainowego 15 lub 20 proc., a salicylowego do 2 proc. – oraz nakładać je raczej miejscowo na zmiany niż na duże powierzchnie. Możesz wykonać także delikatną mikrodermabrazję diamentową lub zdecydować się na manualne oczyszczanie skóry 

Pamiętaj, że istnieje także grupa zabiegów, z których bezwzględnie musisz zrezygnować. Zalicza się do nich m.in. jonoforezę, galwanizację, mezoterapię bezigłową, darsonwalizację, zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych i ultradzięków. Zrezygnuj również z zabiegów rozgrzewających, wykorzystujących promienie UV, laseroterapii i IPL.  

Warto podkreślić, że ewentualne miejscowe stosowanie antybiotykoterapii należy zawsze rozważyć indywidualnie. Podobnie, jak w przypadku zewnętrznie aplikowanych retinoidów, które co do zasady nie są zalecane kobietom w ciąży. 

Domowe sposoby na trądzik w ciąży 

Delikatna skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego też kosmetyki na trądzik w ciąży powinny zawierać jak najmniej sztucznych barwników, substancji zapachowych i konserwantów. Na rynku znajdziesz całe serie produktów dedykowane ciężarnym, choć warto pamiętać, że nie są one testowane na kobietach w ciąży, bo takich testów po prostu się nie przeprowadza.  

Pamiętaj zatem o podstawowych zasadach pielęgnacji skóry problematycznej. Jakich? Unikaj dotykania zmian i nie wyciskaj miejscowo pojawiających się krost, myj skórę delikatnymi i niewysuszającymi nadmiernie piankami lub żelami. Co ważne, do wycierania twarzy i pokrytych zmianami zapalnymi części ciała używaj osobnego ręcznika.  

Istnieje także wiele naturalnych sposobów na trądzik w ciąży. Jakich? Sięgnij po maseczkę z gotowanej cebuli, która doskonale zmniejsza stany zapalne. Nałóż ją na twarz nawet na godzinę, a następnie zmyj rumiankiem lub ciepłą wodą. Działającym przeciwzapalnie naparem z bratka lub rumianku możesz przemywać twarz tak jak tonikiem, a przebarwienia pomoże rozjaśnić sok z cytryny lub maseczka z drobno posiekanej natki pietruszki. Możesz również zalać ją wrzątkiem i po wystudzeniu stosować jako odświeżającą mgiełkę do twarzy.  

Bibliografia:  

  1. Bojarska-Hurnik S., Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, Kosmetologia Estetyczna 2019, 2, vol. 8. 
  2. https://www.forumginekologii.pl/artykul/zabiegi-pielegnacyjne-i-kosmetyczne-w-czasie-ciazy (dostęp 16.05.2023). 
  3. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna 2016, 5, vol. 5. 
  4. Kacalak-Rzepka A., Bielecka-Grzela S., Królicki A., Maleszka R., Trądzik skupiony u ciężarnej – poważny problem terapeutyczny. Studium przypadku, Postępy Dermatologii i Alergologii 2009,4. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: