Przejdź do treści

Triclosan – działanie, bezpieczeństwo, kosmetyki

Tekst o triclosanie, jego działaniu i bezpieczeństwie. Na zdjęciu: Kobieta trzymająca pędzel i pudrę - HelloZdrowie
Triclosan – działanie, bezpieczeństwo, kosmetyki Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Triclosan jest związkiem chemicznym wykorzystywanym w kosmetyce i wielu innych gałęziach przemysłu. Charakteryzuje się działaniem przeciwdrobnoustrojowym, dlatego stosuje się go często jako konserwant. W jakich kosmetykach znajdziemy triclosan? Czy wybieranie produktów z dodatkiem tej substancji jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Co to jest triclosan?

Triclosan (triklosan) jest syntetyczną substancją wykorzystywaną jako środek przeciwdrobnoustrojowy i konserwujący w kosmetykach, środkach chemii gospodarczej oraz w innych gałęziach przemysłu, m.in. meblarstwie, przemyśle tekstylnym i papierniczym.

Pod kątem chemicznym triclosan zaliczany jest do grupy fenoli. Ma postać białego proszku o niezbyt wyraźnym zapachu. Wykazuje słabą rozpuszczalność w wodzie, dobrze rozpuszcza się natomiast w etanolu, eterze dietylowym oraz silnych roztworach zasad. Do produktów kosmetycznych dodaje się go w stężeniu do 0,2-0,3 proc. objętości.

Stosowanie triclosanu jest obecnie dozwolone w różnych gałęziach przemysłu (w tym przemyśle kosmetycznym) na terenie krajów Unii Europejskiej. Nie dotyczy to przemysłu spożywczego, w którym obowiązuje zakaz wykorzystania tej substancji. Ilości triclosanu, jakie mogą zostać dodane do poszczególnych typów kosmetyków są regulowane prawnie.

W jakich produktach jest triclosan?

Triclosan może znajdować się w składzie produktów kosmetycznych, takich jak:

  • dezodoranty (w postaci innej niż aerozol),
  • pasty do zębów,
  • płyny do płukania jamy ustnej,
  • mydła do rąk,
  • pudry do twarzy,
  • korektory,
  • produkty do czyszczenia wykorzystywane przed zastosowaniem sztucznych paznokci.

Oprócz tego trisclosan jest stosowany przy wytwarzaniu artykułów innych niż kosmetyki, włączając w to:

  • odzież,
  • ręczniki,
  • podłogi i dywany,
  • materace,
  • zabawki,
  • gąbki do mycia naczyń,
  • deski do krojenia.

Wykorzystanie triclosanu w produktach biobójczych do higieny skóry (np. żeli dezynfekcyjnych do rąk) jest obecnie zabronione na terenie Unii Europejskiej.

Na tropie E-dodatków

Jak działa triclosan?

Działanie triclosanu opiera się na jego zdolności do hamowania rozwoju drobnoustrojów oraz (w wyższych stężeniach) do ich niszczenia. Substancja ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, a także przeciwwirusowe.

Triclosan w kosmetykach pełni funkcje:

  • konserwujące – chroniące produkt przez szybkim zepsuciem,
  • związane z zapobieganiem powstawania lub niwelowaniem nieprzyjemnego zapachu,
  • dezynfekcyjne – wynikające z usuwania drobnoustrojów z powierzchni skóry.

Dodatkowo wykazano, że triclosan zawarty w pastach do zębów jest efektywnym środkiem zapobiegającym zapaleniu dziąseł.

Bezpieczeństwo stosowania triclosanu

Wykorzystywanie triclosanu w kosmetyce oraz wielu innych gałęziach przemysłu rodzi obawy związane z bezpieczeństwem dla ludzi oraz wpływem na środowisko naturalne.

Kontrowersje dotyczą głównie:

  • zaburzeń regulacji gospodarki hormonalnej, które miałby powodować triclosan (związanych m.in. z poziomem estrogenów oraz z funkcjonowaniem tarczycy),
  • potencjalnego działania rakotwórczego,
  • przyczyniania się do powstawania drobnoustrojów opornych na antybiotyki.

Doniesienia o niekorzystnych efektach stosowania triclosanu w kontekście gospodarki hormonalnej i działania rakotwórczego oparte są na badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, przy zastosowaniu dawek i drogi podaży (doustnej), które nie mają przełożenia na efekty obserwowane u ludzi. Nie ma również obecnie dowodów na to, że triclosan w sposób szczególny przyczynia się do powstawania oporności drobnoustrojów na antybiotyki (ryzyko tworzenia się szczepów opornych zwiększa stosowanie jakichkolwiek środków o działaniu biobójczym).

Obecnie obowiązujące w Polsce regulacje prawne dotyczące stosowania triclosanu w kosmetykach oparte są na szeroko zakrojonych badaniach przeanalizowanych przez instytucje unijne zajmujące się bezpieczeństwem konsumentów. Dostępne dane naukowe świadczą o tym, że poziom ekspozycji na triclosan u osób stosujących kosmetyki zawierające dozwolone jego ilości nie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia.

Triclosan nie jest jednak niezbędnym składnikiem kosmetyków. Przeprowadzone badania wykazały m.in., że zwykłe mydło charakteryzuje się podobną skutecznością w usuwaniu drobnoustrojów jak preparaty z dodatkiem tej substancji. Jeśli nadal mamy obawy co do bezpieczeństwa triclosanu, czytajmy etykiety i wybierajmy kosmetyki bez jego dodatku.

 

Bibliografia:

  1. European Chemicals Agency (2021) Substance Infocard.
  2. Food and Drug Administration (2019) 5 Things to Know About Triclosan.
  3. Cosmetic Ingredient Review (2010) Final Report. Triclosan.
  4. European Union: Public Health (2010) What are the main uses of triclosan?.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?