Przejdź do treści

Wałek jadeitowy – jakie są jego właściwości? Instrukcja masażu

Tekst o właściwościach i masażu wałkiem jadeitowym. Na zdjęciu: Para rolek z jadeitu - HelloZdrowie
Wałek jadeitowy – jakie są jego właściwości? Instrukcja masażu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wałek jadeitowy to jeden z wielu popularnych przyrządów do samodzielnego wykonania masażu twarzy, szyi i dekoltu. Choć w Polsce podbija serca kobiet od kilku lat, znany i ceniony jest od wieków. W krajach Dalekiego Wschodu i chińskiej medycynie ludowej wykorzystywany był bowiem do pielęgnacji i poprawy kondycji skóry. Czym charakteryzuje się wałek jadeitowy do twarzy? Czym różni się od rollera kwarcowego i który z nich wybrać? Jak wykonać prawidłowy masaż twarzy wałkiem jadeitowym?

Wałek jadeitowy – właściwości jadeitu

Wałek jadeitowy, nazywany też masażerem z jadeitu lub rollerem jadeitowym, to rodzaj kamiennego rollera do twarzy. Na rynku dostępne są produkty wykonane z różnych materiałów, m.in. z kwarcu, ametystu, kryształu górskiego, krzemienia, czy serpentynitu. Istotą wałka do twarzy jest wykorzystanie naturalnego kamienia. To właśnie jego działanie i właściwości charakteryzują poszczególne rodzaje rollerów.

Masażer jadeitowy, jak sama jego nazwa wskazuje, wykonany jest z jadeitu, czyli niezwykle rzadkiego minerału, który w krajach Dalekiego Wschodu nazywany był „kamieniem młodości”. Tradycyjna medycyna chińska przypisywała mu wiele właściwości. Jadeit przywracać ma skórze witalność, odmładzać ją i wygładzać. Kamień sam w sobie przez długi czas pozostaje bowiem chłodny i to właśnie ta niska temperatura zapewnia zamykanie porów oraz poprawę krążenia krwi i drenaż limfy.

Masażer jadeitowy do twarzy – zastosowanie

Masaż kosmetyczny ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Aktywizuje on funkcje skóry, a także utrzymuje ją w stanie elastyczności. Efekty przynoszą nie tylko stosowane bodźce mechaniczne, ale też odpowiednio wybrane środki. Zastosowanie rollerów jadeitowych pozwala dodatkowo wykorzystać do masażu twarzy właściwości kamienia.

Masaż wałkiem jadeitowym do twarzy pobudza krążenie krwi, chłodząc i obkurczając naczynia krwionośne. Mimo że kamień sam w sobie długo pozostaje chłodny, warto przed zabiegiem włożyć go choć na chwilę do lodówki. Lepiej ukrwiona skóra będzie bardziej promienna. Dlatego jeśli twoja twarz wygląda na zmęczoną, a cera jest szara i pozbawiona blasku – sięgnij po wałek z jadeitu.

Roller do twarzy z jadeitu pomaga też usprawnić przepływ limfy. Tym samym dotlenia skórę i usuwa opuchliznę. Chcesz pozbyć się worków i cieni pod oczami? Masażer sprawdzi się idealnie. Jego entuzjastki podkreślają, że regularne używanie spłyca także zmarszczki i wygładza skórę twarzy, szyi i dekoltu. Jest jeszcze jedna ogromna zaleta masażu wałkiem – to odprężenie i relaks dla ciebie.

Olga Szemley

Roller jadeitowy do twarzy – przeciwwskazania

Warto pamiętać, że poza licznymi korzyściami, które przyniesie ci regularny masaż twarzy jadeitem, istnieją także określone przeciwwskazania do jego wykonywania. Jeśli jesteś przeziębiona, dopadło cię zapalenie migdałków, masz wysoką gorączkę lub ciśnienie – powstrzymaj się od masażu. Delikatny chłód jadeitu nie wpłynie pozytywnie na twój stan.

Jadeitowy wałek do twarzy, podobnie jak inne formy masażu, nie powinien być stosowany, jeśli na twarzy, szyi lub dekolcie występują stany ropne lub zapalne. Nie jest on także wskazany do skóry z rozległymi zmianami trądzikowymi.

Roller jadeitowy czy kwarcowy?

Drugim, niezwykle popularnym wałkiem do masażu, jest roller kwarcowy do twarzy. Wykonany jest on z kwarcu różowego, który jest bardziej delikatnym minerałem niż jadeit. Dlatego często polecany jest posiadaczkom cery naczynkowej.

Zastanawiasz się, jaki produkt wybrać – wałek jadeitowy czy kwarcowy? Przede wszystkim musisz określić potrzeby swojej skóry. Regularne stosowanie wałeczka do twarzy z kwarcu widocznie zmniejszy pajączki, dłużej utrzymuje on także chłód. Jednak to jadeit bardziej stymuluje krążenie i zamyka pory.

Ponieważ kwarc jest mniej wytrzymały niż jadeit ,musisz bardziej uważać na jego mechaniczne uszkodzenia. Inaczej należy także dbać o czystość rollera – kwarcowy powinnaś przecierać wilgotną ściereczką, jadeitowy zaś możesz myć pod bieżącą wodą.

Masaż jadeitem krok po kroku

Efekty wałka do twarzy zauważysz tylko wtedy, gdy będziesz wykonywała masaż regularnie i w sposób prawidłowy. Oto instrukcja krok po kroku.

Krok 1

Dokładnie oczyść skórę twarzy, szyi i dekoltu. Masaż rollerem warto poprzedzić także delikatnym masażem dłońmi – zacznij od głaskania, następnie lekko uciskaj skórę.

Krok 2

Zacznij od masażu czoła, rozpoczynając od tzw. trzeciego oka, czyli punktu między brwiami. Poruszaj się w górę, aż do linii włosów. Kolejno wykonaj ruch od środka czoła do skroni.

Masując obszar wokół oczu postępuj bardziej delikatnie. Zacznij od nosa, skończ na skroniach.

Nos masuj zawsze od góry, aż do jego czubka. Usta zaś okrążaj wolnymi ruchami. Masując policzki zawsze zaczynaj od środka twarzy do zewnątrz, tak jakbyś chciała przetransportować limfę do węzłów chłonnych przed uchem.

Krok 3

Nie zapomnij o szyi – poprowadź ruch od środka w dół, aż do obojczyków.

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Kamień jadeitowy do masażu twarzy

Alternatywą do rollera jadeitowego jest jadeitowy kamień do masażu twarzy. Masaż gua sha, który możesz wykonać kamieniem o odpowiednim kształcie, działa wprawdzie nieco inaczej niż masaż wałkiem, jednak wykonany prawidłowo także pobudza krążenie, wspomaga drenaż limfy, ujędrnia, uelastycznia, niweluje opuchliznę i relaksuje.

Od rollerów jadeitowych należy odróżnić dermarollery, które służą do kontrolowanego uszkadzania skóry za pomocą mechanicznego nakłuwania. Często spotykaną nazwą zabiegów z ich użyciem – także tych wykonywanych w warunkach domowych – jest mezoterapia mikroigłowa. Wałek kosztuje od 30 do 80 zł.


Źródła:

  1. G. Cichocki, Wykonywanie masażu kosmetycznego, Radom, 2007.
  2. P. Styczeń, Dermarollery w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 2015/5.
  3. C. Witham, Gua Sha – chiński masaż uzdrawiający, Białystok, 2018.

 

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?