Przejdź do treści

Warkocz dobierany – rodzaje i wykonanie krok po kroku

Warkocz dobierany – rodzaje i wykonanie krok po kroku Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeszcze do niedawna warkocze dobierane przywodziły skojarzenie przede wszystkim z fryzurami dla małych dziewczynek. Nic w tym dziwnego – od średniowiecza tak upięte włosy mogły nosić wyłącznie młode dziewczyny przed zamążpójściem. Obecnie fryzury z warkoczem dobieranym zdobią głowy celebrytek i gwiazd sportu – wyglądają efektownie i można je zapleść na wiele sposobów. Jak zrobić warkocze dobierane? Czym się różni upięcie francuskie od holenderskiego? Na te i inne pytania odpowiadamy niżej.

Jak zrobić warkocze dobierane krok po kroku?

Fryzury plecione królują na kobiecych głowach w sezonie letnich upałów. Upięcia odsłaniające twarz i szyję sprawiają bowiem, że nosi się je wygodnie – włosy się nie plączą, a skóra pod nimi może swobodnie oddychać. Ponadto warkocze zachowują nadaną im formę nawet podczas deszczu.

Jak zrobić warkocza dobieranego w najprostszej formie, czyli tzw. warkocz francuski?

 1. Wybierz jedno niezbyt grube pasmo na czubku głowy i podziel je na trzy równe części.
 2. Przeplataj pasma tak, jak przy klasycznym warkoczu. Pamiętaj jednak, by za każdym razem dobierać dodatkowe kosmyki, zanim je przeniesiesz do środka.
 3. Gdy wykonasz ostatni splot – zabezpiecz końcówkę wykonanej fryzury gumką lub ozdobną wstążką.

Początkowo wykonanie takiego upięcia może być dla ciebie wyzwaniem – kosmyki włosów mogą się plątać, a ręce zaczną boleć od zbyt długiego trzymania ich w górze. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz spryskać włosy wodą, zanim zaczniesz zaplatać warkocz. Dzięki temu włosy nie będą się puszyć i szybciej uda ci się wykonać upięcie.

Holenderski warkocz dobierany – rozwiązanie dla włosów cienkich i rzadkich

Nie tylko posiadaczki bujnych fryzur mogą zaplatać warkocze i wyglądać w takiej fryzurze stylowo. Warkocz holenderski, ze względu na technikę splotu, nadaje włosom objętość.

Jak zrobić dobieranego tą metodą? Splot wymaga analogicznego ruchu jak w przypadku warkocza klasycznego – pasma zewnętrzne (prawe i lewe) przenosi się na zmianę do środka. W tej technice ruch wykonuje się jednak nie górą, lecz pod spodem środkowego pasma.

Po wykonaniu upięcia pociągnij dodatkowo w kilku miejscach za sploty, by je poluzować i tym samym jeszcze bardziej zwiększyć optycznie objętość fryzury.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Jak zrobić warkocze tumblr, czyli dwa warkocze dobierane?

Warkocze tumblr zwany inaczej boxer brides, to dwa warkocze wykonane techniką holenderską. Pierwotnie nosiły je długowłose mistrzynie sztuk walki. Bardzo szybko fryzura zagościła na głowach kobiet lubiących sportowy i rockowy styl ubierania, a przy tym mających włosy gęste i grube.

Jak zrobić dwa warkocze?

 1. Rozdziel włosy pionowym przedziałkiem na środku głowy.
 2. Jedną część zepnij klamrą, aby pasma nie przeszkadzały ci w zaplataniu pierwszego warkocza.
 3. Wybierz jedno, środkowe pasmo tuż przy czole.
 4. Wykonaj splot techniką holenderską.
 5. Podobne czynności powtórz na drugiej połowie głowy.
Kobieta leży na łóżku przed laptopem, ma na głowie ręcznik

Warkocz dobierany z boku – jak go wykonać i komu pasuje?

Warkocz dobierany z boku jest fryzurą uniwersalną. Pasuje zarówno do romantycznych kreacji, jak i sportowego wizerunku.

Jak zrobić warkocz dobierany z boku głowy?

 1. Wybierz jedno pasmo na dowolnym boku głowy i podziel je na trzy części. Dobieranie nowych kosmyków do przekładanych pasm wykonuje się tu nieco rzadziej niż przy warkoczach pionowych.
 2. Przekładasz dolne pasmo do środka (tak jak w technice francuskiej, a więc górą), a do górnego przed przełożeniem dokładasz kilka cienkich kosmyków.
 3. W kolejnym ruchu postępujesz odwrotnie – dobierasz kilka kosmyków do pasma dolnego, zanim je przełożysz do środka, a górne przekładasz od razu.

Metod wykończenia jest kilka. Możesz po dojściu do środka głowy zabezpieczyć luźną końcówkę lub kontynuować splot ku dołowi. Możesz także wykonać podobny splot z drugiej strony i połączyć je gumką lub ozdobną wstążką. 

Jeśli nie będziesz wplatać wszystkich włosów (część z nich będzie swobodnie opadać na ramiona) wówczas wykonasz upięcie zwane wodospadem.

Ciekawym wariantem fryzury z warkoczem dobieranym jest również splot wykonany wokół głowy – jest to upięcie zwane potocznie koroną.

kobieta włosy

Kolorowe warkocze dobierane  – cena i sposób wykonania

W czasie lata szczególnie atrakcyjnie wyglądają kolorowe warkocze dobierane. Dodanie jednego kosmyka w wybranym odcieniu kosztuje w salonie fryzjerskim ok. 10-20 zł.

Można wykonać ten zabieg również w zaciszu własnego domu. Jak zrobić sobie warkocz wielobarwny samodzielnie? Wystarczy kupić włosy syntetyczne w wybranym kolorze i dodać podczas zaplatania fryzy cienki kosmyk do jednego z pasm naturalnych. Cena sztucznych włosów wynosi od 10 do 20 zł i wystarczy na wykonanie wielu upięć. 

Fryzura nie tylko dla kobiet – jak wykonać męskie warkocze?

Choć warkocze dobierane są upięciem damskim, coraz częściej można spotkać je również na głowach mężczyzn. 

Splot holenderski i angielski najlepiej prezentuje się przy fryzurach z krótko przystrzyżonymi bokami. Warkocze dobierane męski (man brides) stały się znacznie bardziej popularne po roku 2013. To głównie zasługa serialu „Wikingowie”, w którym główny bohater Ragnar nosił tę charakterystyczną fryzurę.

 

Bibliografia:

 1. Izabela Suligowska, Formowanie fryzur, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007, s. 19-22.
 2. Dorota Frąk, Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskie, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007, s. 17.
 3. Teresa Kulikowska-Jakubik, Małgorzata Richter, Aleksandra Jakubik, Praktyczna nauka zawodu. Pracownia fryzjerska, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2015, s. 345-348, 365-370.

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: