Przejdź do treści

Warkocz francuski – co to jest i jak go upiąć krok po kroku

Warkocz francuski – co to jest i jak go upiąć krok po kroku Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Warkocz francuski, nazywany też warkoczem dobieranym lub po prostu „francuzem”, to jeden z najbardziej uniwersalnych splotów. Sprawdzi się zarówno dla małej dziewczynki, jak i dojrzałej kobiety, do szkoły i pracy, na co dzień, ale też na wyjątkowe okazje. Chętnie wybierany jako fryzura ślubna. Skąd wynika jego popularność? Jak zrobić francuza i jak wygląda francuski warkocz odwrotny?

Co to jest warkocz francuski?

Warkocz francuski to jeden z najpopularniejszych warkoczy dobieranych, którego splot wykorzystywany jest w wielu innych fryzurach. Wykonuje się go z trzech pasm włosów, rozpoczynając od wierzchołka głowy i zaplatając na wierzch ku dołowi kolejne włosy. Jeśli plecenie wykonasz w drugą stronę, czyli pod spód włosów, wówczas uzyskasz warkocz odwrotny, nazywany też odwróconym francuzem.

Wbrew jego nazwie, warkocz francuski nie wywodzi się z Francji, ale najstarsze dowody na jego pochodzenie wskazują na tereny Afryki – około sześć tysięcy lat temu kobiety w Algierii miały już pleść warkocze. Ponadto fryzury posągów greckich wskazują, że francuz był znany także w tej starożytnej kulturze. Inne źródła podają, że plecionymi warkoczami ozdabiali i porządkowali swoje długie brody Wikingowie.

Warkocze, w tym warkocz francuski, miały także określoną symbolikę w kulturze słowiańskiej. Długich, przewiązanych wstążkami warkoczy, które były symbolem niewinności nie mogły nosić mężatki. Jeśli zaś panna została nakryta z mężczyzną przed ślubem, wówczas utrata dziewictwa wiązała się z symbolicznym obcięciem warkoczy.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Jak zrobić warkocz samemu?

Do wykonania warkocza francuskiego potrzeba nieco wprawy, choć jak twierdzą jego zwolenniczki – to jeden z najprostszych splotów. Jak ułatwić sobie czesanie? Przede wszystkim warto pamiętać, że mimo iż uznaje się, że warkocze pleść można na niemal każdych włosach należy przestrzegać kilku zasad:

  1. Warkocz na krótkich włosach będzie nie tylko niełatwy do wykonania, ale też trudny do utrzymania w ładzie na głowie. Dlatego wydaje się, że optymalną długością włosów do wykonania warkocza jest długość do ramion. Warto jednak dodać, że to właśnie warkocz francuski jest szczególnie polecany posiadaczkom krótszych włosów.
  2. Warkocze można zaplatać zarówno na świeżo umytych włosach, jak i tych, które poddane były temu zabiegowi kilka dni wcześniej. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z warkoczem francuskim, takie włosy będą dla ciebie nawet łatwiejsze do ułożenia.
  3. Jeśli chcesz pleść warkocze, nie musisz zaopatrywać się w wiele akcesoriów. Wystarczy szczotka, bo dobrze rozczesane włosy to podstawa każdego uczesania, kilka gumek, grzebień do robienia przedziałków i rozdzielania pasm. Jeśli planujesz utrwalać fryzurę, choć w przypadku francuza nie jest to konieczne, możesz kupić także lakier do włosów.
Dlaczego wypadają ci włosy i jak temu zaradzić? Wyjaśnia trycholożka Marta Klowan

Francuz krok po kroku

Oto instrukcja na wykonanie klasycznej wersji francuza krok po kroku.

  1. Dokładnie rozczesz włosy – jeśli zostawisz nawet kilka poplątanych pasm, wtedy plecenie warkocza będzie bardzo trudne.
  2. Oddziel górną partię włosów od reszty i podziel je na trzy równe części.
  3. Przepleć prawą część do środka, co ważne – ponad środkową częścią. Następnie przepleć lewą część do środka, także nad pasmem środkowym.
  4. Dobierz pasmo z pozostałych włosów z prawej strony i dołącz je do prawej części, następnie przepleć je do środka. Cały czas pamiętaj, aby zaplatać nad włosami.
  5. Powtórz dobierania i zaplatanie pasemek, naprzemiennie z każdej strony, aż do zebranie wszystkich włosów do karku. Z pozostałymi włosami postępuj tak, jak przy zwykłym warkoczu.
  6. Zwiąż warkocz gumką i gotowe. Możesz także nieco utrwalić fryzurę lakierem, dodać ozdoby – kolorowe spinki lub wstążkę na gumkę, wszystko zależy od twojej inwencji.

Jeśli chcesz zrobić warkocz holenderski, czyli odwrócony warkocz francuski instrukcja jest taka sama – różnica sprowadza się jedynie do tego, że poszczególne pasma przekładasz pod środkową część włosów.

Dobierany z grzywki, dwa warkocze francuskie i inne sploty z wykorzystaniem francuza

Warkocz francuski jest podstawą wielu innych upięć z wykorzystaniem tego splotu. Bardzo ciekawym pomysłem jest uczesanie dwóch warkoczy francuskich. Jak to zrobić? Zrób przedziałek na środku głowy, podziel włosy na dwie równe części, a dalej postępuj tak, jak przy zaplataniu klasycznego francuza.

Możesz też upiąć warkocz francuski z boku. Jego zrobienie polega na podzieleniu włosów na trzy części i splataniu od miejsca nad skronią, aż do tyłu głowy. Możesz wybrać wersję ciasnego splotu lub z luźnymi, lekko rozpuszczonymi włosami – to bardzo efektowna i romantyczna wersja francuza. Taki warkocz francuski jest często wybieraną fryzurą ślubną.

Dobierany z grzywki? Jeśli nie chcesz spinać włosów z tyłu, możesz rozpocząć ich splatanie od przodu głowy, aż ku tyłowi lub zostawić warkocz tylko na grzywce, resztę podpinając.

 

Źródła:

  1. Laura i Marie, Warkocze. Przewodnik krok po kroku, Kraków, 2015.
  2. I. Suligowska, Formowanie fryzur, Radom, 2007.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: