Przejdź do treści

Baby hair – co to jest, sposoby na ujarzmienie

Baby hair – co to jest, sposoby na ujarzmienie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jeśli słysząc sformułowanie „baby hair”, myślisz o niemowlęcej fryzurze to jesteś w dużym błędzie! Określenia tego używa się do nazwania nowych włosów, które pojawiają się na twojej głowie w miejscu tych, które wypadły. Z pewnością są one powodem frustracji, gdy nieestetycznie odstają od reszty fryzury. Jest jednak sposób, by je ujarzmić, zanim staną się dłuższymi włosami podatnymi na modelowanie.

Baby hair – co to jest?

Na owłosionej skórze głowy jest ok. 100-150 tys. włosów. Każdego dnia wypada ich około 70-100. Ich miejsce zastępują nowe włosy. Są cienkie i łamliwe, a do tego – co oczywiste – ich długość jest znacznie krótsza niż pozostała część fryzury. Potocznie nazywa się je właśnie baby hair. Są one sprężyste i zdrowe, ale niestety, tak jak u dzieci – nie poddają się tak łatwo modelowaniu. Szczególnie kłopotliwe są baby hair na czole i szyi – wystarczy związać włosy w tzw. kucyk, by uwydatnić układające się w różne strony nowo wyrosłe włosy. 

Aby stały się mocniejsze i łatwe w układaniu ważna jest ich właściwa pielęgnacja. Tylko wówczas z czasem zaczną zagęszczać fryzurę. 

Szorstkość i wypadanie baby hair – co powstrzymuje ich wzrost?

Baby hair powstają u każdego, ponieważ jest to proces całkowicie naturalny. Gdyby w miejscu wypadających włosów nie pojawiały się nowe – nie byłoby wśród dorosłych osób nikogo, kto mógłby się pochwalić choćby jednym pasmem.

Nie oznacza to jednak, że odrastające włosy baby hair przybierają na długości u każdego w takim samym tempie. Istnieje szereg czynników, które hamują ten proces. Znane są również sposoby stymulacji wzrostu nowych włosów. Niezwykle istotna jest dieta. Powinna być bogata w składniki, które nie tylko zapobiegają przerzedzaniu fryzury, ale również poprawiają jej kondycję.

Czy związywanie włosów jest bezpieczne? Odpowiada trycholożka Marta Klowan

Zadbaj w szczególności o zwiększoną podaż:

  • cynku – znajdziesz go m.in. w kakao, ostrygach i wątrobie zwierzęcej,
  • żelaza – znajdziesz je m.in. w warzywach strączkowych, podrobach zwierzęcych i pestkach dyni,
  • witaminy B1 (biotyny) – znajdziesz ją m.in. w soczewicy czerwonej, wieprzowinie i białej fasoli,
  • witaminy B9 (kwasu foliowego) – znajdziesz ją m.in. w brokułach, grochu i szpinaku,
  • witaminy B12 (kobalaminy) – znajdziesz ją m.in. w jajkach, mleku i rybach,
  • witaminy C – znajdziesz ją m.in. w papryce, cytrynie i kalafiorze,
  • witaminy A – znajdziesz ją w wątrobie zwierzęcej, serach dojrzewających i rybach,
  • witaminy D – pozyskasz ją przede wszystkim przez syntezę skórną, eksponując na działanie promieni słonecznych minimum 20 proc. ciała,
  • witaminy E – znajdziesz ją m.in. w przetworach mlecznych, płatkach owsianych i brzoskwiniach,
  • wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 – znajdziesz je m.in. w orzechach włoskich, algach morskich i tłustych rybach.

Jeśli twoja dieta ma charakter eliminacyjny, związany np. z alergią bądź nietolerancją pokarmową, wówczas rozważ suplementację. Skonsultuj to jednak wcześniej z lekarzem, ponieważ hiperwitaminoza jest dla organizmu równie niebezpieczna, jak hipowitaminoza.

Korzystny wpływ na wzrost nowych włosów mają również wcierki na baby hair. Najszybsze efekty uzyskasz dzięki skrzypowi polnemu, liściom i korze brzozy i korzeniowi żeń-szenia. Wykonując wcierki, możesz stymulować wzrost baby hair na całej głowie. Wystarczy, że będziesz masować delikatnie skórę opuszkami palców.

Jak ujarzmić baby hair – sposoby na sterczące włosy na głowie

Niesfornie odstające włosy na czole czy szyi sprawiają, że nawet najbardziej efektowna fryzura może nie prezentować się tak, jakbyś tego oczekiwała. Rozwiązaniem nie jest jednak wygolenie cienkich pasemek, które nie są podatne na modelowanie.

Jak poradzić sobie z baby hair? Jest na to kilka sprawdzonych metod.

Najprostszym sposobem jest zastosowanie lakieru do włosów. Usztywni on niesforne włosy. Jest to jednak rozwiązanie doraźne. Stosuj spray, jeśli na twoje głowie pojawiło się bardzo dużo młodych włosów albo gdy masz grzywkę baby hair, która nieestetycznie się puszy. Dzięki mocnemu lakierowi można ułożyć włosy tak jak chcesz, a one nie będą odstawać.

Możesz również zdecydować się na piankę. W tym przypadku nie stosuj jednak preparatu bezpośrednio na pasma, ponieważ nadmiernie je to obciąży. Nałóż kosmetyk na dłonie, rozetrzyj i delikatnie nałóż na fryzurę. Dzięki temu po sklejeniu się cienkich włosów z grubszymi nie uzyskasz sztucznego efektu.

Wypadanie włosów jesienią

Z pewnością zależy ci na tym, by wiedzieć, co zrobić z baby hair, by te jak najszybciej przybrały postać dojrzałego włosa. Stosuj wobec tego odżywki wygładzające bez spłukiwania lub olejki do włosów. Dodatkowym atutem tych kosmetyków jest zdolność do regeneracji pasm, co sprawi, że baby hair będą szybciej się przekształcać. Pamiętaj jednak, by nie stosować tych preparatów w nadmiarze. W przeciwnym razie twoja fryzura będzie wyglądać na przetłuszczoną i nadmiernie obciążoną. Zwróć również uwagę na metodę nakładania specyfiku. Niektóre bowiem preparaty możesz stosować na mokre słowy, a inne wyłącznie na suche.

 

Bibliografia:

  1. P. Styczeń, Włosom na ratunek, „Art of Beauty” 2015, nr 2, s. 32–39.
  2. M. Kuras, M. Zielińska-Pisklak, K Perz, Ł. Szeleszczuk, Żelazo i cynk  główne mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, „Lek w Polsce” 2015, vol. 25, nr 5, s. 6–13.
  3. A. Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, „Postępy Fitoterapii” 2009, nr 4, s. 229–238.
  4. H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2010, nr 91 (3), s. 352–356.
  5. K. Janda, M. Kasprzak, J. Wolska, Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, „Pomeranian Journal of Life Sciences” 2015, nr 61 (4), s. 419–425.
  6. H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, nr 89 (4), s. 471-475.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: