4 min.
Węgiel aktywny – zaskakujące właściwości czarnego złota

Węgiel aktywny – zaskakujące właściwości czarnego złota Adobe Stock
Hipokrates i jego uczniowie zasypywali nim trudno gojące się rany. Przez setki lat kojarzony głównie z medycyną i przemysłem farmaceutycznym. Od niedawna cieszący się coraz większą popularnością składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów. Węgiel aktywny – bo o nim mowa – nazywany czarnym diamentem lub czarnym złotem, szturmem podbija rynek kosmetyczny. Jakie są jego właściwości? Kiedy po niego sięgnąć?
Spis treści
Co to jest węgiel aktywny i skąd pochodzi?
Węgiel aktywny, znany także pod nazwą węgiel aktywowany lub active carbon, to związek organiczny otrzymywany w procesie karbonizacji i aktywacji materiałów węglowych głównie pochodzenia roślinnego. Karbonizacja to piroliza wyjściowego materiału, która przeprowadzana jest bez dostępu powietrza i bez udziału czynników chemicznych. Produktem tego procesu jest nieaktywny adsorpcyjnie materiał o dużej porowatości, który następnie poddawany jest aktywacji, dzięki czemu uzyskuje on adsorpcyjność.
Z czego wytwarzany jest węgiel aktywny? W jego produkcji stosowane są materiały organiczne takie, jak drewno, torf, lignina, pestki owoców, skorupy orzechów, czy węgle kopalne.
Właściwości węgla aktywnego
Zasadniczą cechą węgla aktywnego jest jego adsorpcyjność. Co to oznacza? Adsorpcja to proces polegający na wiązaniu cząsteczek – atomów lub jonów na powierzchni, lub granicy faz fizycznych. Węgiel aktywny działa zatem jak odkurzacz, wchłaniając toksyny, bakterie, zanieczyszczenia, nadmiar serum, czy zrogowaciały naskórek. Jakie jeszcze właściwości wykazuje węgiel aktywny? Wymienić należy działanie:
- antybakteryjne,
- przeciwzapalne,
- oczyszczające,
- kojące,
- regenerujące,
- rozjaśniające (wybielające).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Węgiel aktywny – na co najlepszy?
Zastanawiasz się, kiedy sięgnąć po kosmetyki z węglem aktywnym? Przede wszystkim polecane są one posiadaczkom cery tłustej i problematycznej. Ograniczają one bowiem nadmiar wyprodukowanego sebum, a dodatkowo działają antybakteryjnie i oczyszczająco na zapchane pory. Warto zatem zastosować go, aby zwalczyć zaskórniki. Nie bez znaczenia pozostaje jego działanie przeciwzapalne, ale też delikatne usuwanie martwego naskórka. Doskonale sprawdzi się on również w pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Działa bowiem kojąco i regenerująco.
Węgiel aktywny sprawdza się także w walce z łupieżem. Dokładnie oczyszcza skórę głowy, niweluje stany zapalne, usuwa martwy naskórek i nagromadzone sebum. Włosy staną się po nim dużo mocniejsze, dzięki czemu zauważysz wyraźną poprawę ich kondycji. Możesz też spodziewać się mnóstwa baby hair.
Chcesz zapewnić sobie zdrowe dziąsła i wybielić nieco zęby? Sięgnij po pastę z węglem aktywnym, który skutecznie oczyści jamę ustną z bakterii, a dodatkowo rozjaśni zęby.
Zastosowanie węgla aktywnego – w jakich kosmetykach go znajdziesz?
Przemysł kosmetyczny wykorzystuje węgiel aktywny na ogromną skalę. Nic w tym dziwnego. Jego dobroczynne właściwości w połączeniu ze stosunkowo niską ceną produkcji powodują, że wydaje się być on składnikiem niemal idealnym. W jakich kosmetykach go znajdziesz?
Na rynku dostępne są mydła, żele i pasty myjące z węglem aktywnym. Dużą popularnością cieszą się także maseczki i maski – w tym typu peel-off – z jego dodatkiem. Warto zwrócić też uwagę na kremy z węglem aktywnym, które wzbogacone innymi, odpowiednio dobranymi składnikami mogą być wykorzystywane do pielęgnacji każdego rodzaju skóry.
Nie zapominajmy o pastach do zębów, które szturmem podbiły rynek produktów do pielęgnacji i higieny jamy ustnej.
Kosmetyki z węglem aktywnym – zrób je sama!
Kosmetyki z węglem aktywnym z łatwością przygotujesz samodzielnie. Wszystko to dzięki powszechnej dostępności związku w postaci czarnego proszku. Dodaj go do drogeryjnego szamponu lub maski, aby poprawić kondycję włosów i skóry głowy. Aktywny węgiel może stać się też bazą do domowej maseczki na twarz, np. mocno oczyszczającej.
Maseczka oczyszczająca
- łyżeczka glinki np. bentonitowej,
- ¼ łyżeczki węgla aktywnego w proszku,
- łyżeczka octu jabłkowego,
- woda.
Wymieszaj wszystkie składniki w miseczce, dodając tyle wody, aby uzyskać konsystencję pasty. Gotową maskę nałóż na maksymalnie 10 minut na twarz, a następnie dokładnie zmyj wodą. Nie przejmuj się tym, że twoja skóra będzie nieco zaczerwieniona – to efekt dokładnego oczyszczenia i pobudzenia krążenia. Po około 10 minutach powinno ono zniknąć.
Źródła:
- H. Jankowska, A. Świątkowski, J. Choma „Węgiel aktywny” Wydawnictwo Naukowo-Techniczne.
- „Naturalne maseczki. Tajemnica zdrowej skóry” E-book by Chic Chiq.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

16.03.2023
„Jeżeli mimo starań defekt nie znika, można spróbować ćwiczeń na wymowę”. O drugim podbródku mówi Magdalena Dziecielska

31.12.2022
Zamiast się myć, zmieniano bieliznę, smród skrapiano perfumami, a brudne włosy chowano pod peruką – jak kiedyś dbano o czystość

26.12.2022