Przejdź do treści

Maseczka peel off – charakterystyka, domowe przepisy

Maseczka peel off - charakterystyka, domowe przepisy Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maseczka peel off to jedna z wielu rodzajów maseczek do twarzy, które są sprzymierzeńcem w walce o świetlistą cerę. Maski typu peel off popularne są przede wszystkim w krajach azjatyckich. Za sprawą rosnącego zainteresowania sposobami pielęgnacji z całego świata, chętnie sięgają po nią także kobiety w Polsce. Najbardziej rozpoznawalną maską peel off jest maseczka na zaskórniki, która dogłębnie oczyszcza pory. To jednak nie jedyne jej właściwości. Czym charakteryzuje się maska peel off? Czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania? Jak zrobić domową maseczkę na wągry?

Czym charakteryzuje się maska peel off?

Peel off mask, czyli maseczka peel off to rodzaj maski na twarz, która charakteryzuje się tym, że po jej nałożeniu i wyschnięciu, tworzy na twarzy cienką, elastyczną oraz przezroczystą błonkę. Co ważne, nie zmywasz jej wodą, gąbeczką lub wacikiem, ale delikatnie ściągasz płatami, a niekiedy w całości. To właśnie jej konsystencja i sposób zdejmowania przysparza jej tak wiele fanek. Jak podkreślają – nie brudzi się wtedy rąk oraz jest to bardzo szybki i wygodny zabieg.

Maseczki peel off, które można kupić w każdej niemal drogerii lub aptece, występują na ogół w postaci kremu. Wystarczy, że nałożysz cienką warstwę na twarz i gotowe. W wielu internetowych drogeriach oraz sklepach z naturalnymi produktami znajdziesz także półprodukty w proszku, które mieszasz z wodą lub hydrolatem. Ich zasługą jest możliwość dodania także innych półproduktów, co zmieni właściwości maseczki.

Maska peel off – maseczka na wągry i nie tylko

Maski peel off cenione są przede wszystkim ze względu na swoje właściwości. Uważane są one za jedne z najskuteczniejszych maseczek na wągry. Zaskórniki, które zlokalizowane są głównie na czole, nosie i policzkach to łagodna postać trądziku. Powstają z powodu dużej produkcji sebum, niewłaściwego złuszczania naskórka oraz zabrudzeń. Dzielą się na zaskórniki zamknięte, w białym lub lekko żółtym kolorze oraz otwarte, które przybierają bardzo nieestetyczną czarną barwę. Ciemne zabarwienie świadczy o utlenieniu zawartości zaskórnika na skutek kontaktu z powietrzem.a

Maseczki peel off głęboko oczyszczają i odblokowują pory, zmniejszając widoczność zaskórników. Dodatkowo twarz będzie wyraźnie wygładzona, a tym samym będzie  wyglądać młodziej. Dzięki absorpcji nadmiaru sebum skóra stanie się także mniej świecąca, a matowy efekt pozostanie na długo. Co ważne, poprawę wyglądu i kondycji skóry dostrzeżesz gołym okiem niemal natychmiast po zastosowaniu maski.

Czarna maseczka z aktywnym węglem

Aktywny węgiel, nazywany czarnym diamentem lub czarnym złotem to składnik jednej z najpopularniejszych maseczek typu peel off. Lista jego właściwości jest ogromna – bardzo dokładnie oczyszcza, eliminuje zrogowaciały naskórek, absorbuje nadmiar sebum, działa rozjaśniająco, przywraca skórze równowagę. Maseczki z aktywnym węglem polecane są przede wszystkim posiadaczkom tłustej i trądzikowej skóry. Nie tylko poprawią jej wygląd, ale też zapobiegną powstawaniu nowych zaskórników.

Maseczki węglowe na twarz to jednak nie jedyny rodzaj maseczek typu peel off. Na rynku dostępne są także maseczki ujędrniające, matujące, a także detoksykujące i usuwające obumarłe komórki.

Maseczki peel off – przeciwwskazania

Mimo że maseczki typu peel off pomogą w walce z zaskórnikami, podczas ich stosowania należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nakładaj je na tzw. strefę „T” na twarzy, czyli czoło, nos i brodę. To właśnie w tych miejscach skóra jest bowiem najbardziej przetłuszczona i powstają nieestetyczne zmiany. Musisz też przygotować się na delikatne uczucie szczypania tuż po ściągnięciu maseczki, zwłaszcza jeśli twoja skóra należy do bardziej delikatnych.

Należy wspomnieć także o tym, że maseczki typu peel off mają swoich przeciwników. Podkreślają oni, że nagłe pozbycie się warstwy naskórka i całego łoju może zaszkodzić skórze. Sebum zapewnia bowiem odpowiednie nawilżenie i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Ponadto zbyt intensywne wysuszenie powoduje, że jego produkcja wzrasta, tak aby odbudować warstwę ochronną. Stąd efekt stosowania maski może być odwrotny.

Domowe maseczki peel off

Choć maski peel off kojarzą się wyłącznie z gotowym drogeryjnym produktem, z łatwością można przygotować je w domu. Bazą jest żelatyna.

Oto kilka sprawdzonych przepisów:

Maseczka z żelatyny i aktywnego węgla

  • łyżeczka sypkiej żelatyny,
  • dwie tabletki aktywnego węgla,
  • dwie łyżki gorącej wody.

Rozpuść żelatynę w wodzie i dokładnie rozgnieć w niej oraz rozpuść węgiel. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji nałóż maskę na twarz, poczekaj aż zastygnie i po około 20 minutach delikatnie zdejmij.

Domowa maseczka na wągry

  • łyżeczka żelatyny,
  • dwie łyżki gorącego mleka.

Podgrzej mleko i rozpuść w nim żelatynę. Dokładnie wymieszaj i lekko schłodzoną nałóż na twarz, najlepiej na tzw. strefę „T”. Po około 20 minutach ściągnij maskę. Możesz dodać do niej także łyżeczkę sody oczyszczonej, która doskonale usuwa zaskórniki i oczyszcza skórę.

Maseczka peel off na trądzik z zieloną herbatą

  • łyżeczka żelatyny,
  • sześć łyżek naparu z zielonej herbaty.

Przygotuj napar z zielonej herbaty według wytycznych na opakowaniu produktu. Następnie rozpuść w nim żelatynę i po wystygnięciu nałóż na twarz. Po wyschnięciu, zdejmij delikatnie maseczkę.

Przygotowując domowe maseczki typu peel off możesz zastąpić żelatynę agarem, czyli substancją żelującą pochodzenia roślinnego.

 

Źródła:

  1. M. Biegaj Trądzik pospolity i jego leczenie,Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  2. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: